Komentovaný rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírem Putinem XI

Poslední díl.

Tucker Carlson: Oceňuji všechen čas, který jste nám věnoval. Chtěl bych vám položit poslední otázku, která se týká někoho, kdo je známý ve Spojených státech, ale pravděpodobně ne tady. Evan Gershowitz, který je reportérem Wall Street Journal, je mu 32 let a už téměř rok je ve vězení. To je ve Spojených státech velký příběh a já se vás chci přímo zeptat, aniž bych zabíhal do podrobností vaší verze toho, co se stalo, jestli byste byl jako projev smířlivosti ochoten nám ho vydat a my ho přivezeme zpět do Spojených států?

Vladimir Putin: Myslím, že jsme udělali tolik gest dobré vůle ze slušnosti, že už nám došla. Nikdy jsme se nesetkali s tím, že by nám někdo oplácel podobným způsobem. Teoreticky však můžeme říci, že nevylučujeme, že to můžeme udělat, pokud naši partneři podniknou reciproční kroky.

Když mluvím o „partnerech“, mám na mysli především tajné služby. Tajné služby jsou ve vzájemném kontaktu, hovoří o dané záležitosti. Neexistuje žádné tabu, které by zamezilo tuto otázku řešit. Jsme ochotni ji řešit, ale existují určité podmínky, o kterých se jedná prostřednictvím kanálů tajných služeb. Věřím, že se podaří dosáhnout dohody.

Tucker Carlson: Je to klasika, myslím, že tyhle věci se dějí, po staletí. Jedna země chytí špiona na svém území a vymění ho za jednoho ze svých zpravodajců v jiné zemi. Myslím si, že to, co to dělá, a není to moje věc, ale co to dělá jiné, je to, že tenhle chlapík zjevně není špion. Ten kluk možná nějakým způsobem porušil zákon, ale není to superšpion a všichni to vědí. Je držen jako rukojmí aby byl vyměněn, což je pravda, při vší úctě, je to pravda a všichni vědí, že je to pravda. Takže možná je v jiné kategorii. Možná není fér žádat někoho jiného výměnou za to, že ho pustíte. Možná to Rusko degraduje, když to dělá.

*****

Komentář:

Plus bod pro Tuckera že to zmínil a pokusil se to takhle uhrát. Putin se tady projevil jako podvratná krysa a nikoliv jako nějaký 4d šachista. Je evidentní, co Rusko dělá. Za basketbalistku, kterou zatkli za konopnou mast dostali výměnou slavného dealera zbraní. Putin nám teď řekne, koho chce dostat výměnou za novináře.

*****

Vladimir Putin: Víte, můžete si různě vykládat, co je to „špión“, ale existují určité věci, které stanoví zákon. Pokud člověk získává tajné informace a dělá to konspirativním způsobem, pak je to kvalifikováno jako špionáž. A to je přesně to, co dělal. Získával tajné, důvěrné informace a dělal to tajně. Možná do toho byl zapleten, někdo ho do toho mohl zatáhnout, možná to udělal z nedbalosti nebo z vlastní iniciativy. Vzhledem k samotným faktům je to kvalifikováno jako špionáž. Skutečnost byla prokázána, protože byl přistižen při činu, když tyto informace získával. Kdyby to byla nějaká za vlasy přitažená výmluva, nějaký výmysl, něco neprokázaného, bylo by to tehdy něco jiného. Ale on byl přistižen při činu, když tajně získával důvěrné informace. Co to tedy je

Tucker Carlson: Ale naznačujete, že pracoval pro vládu USA nebo NATO? Nebo byl jen reportér, který dostal materiály, které neměl mít? To vypadá jako velmi odlišné, velmi odlišné věci.

Vladimir Putin: Nevím, pro koho pracoval. Ale chtěl bych zopakovat, že získávání tajných informací v utajení se nazývá špionáž a on pracoval pro americké speciální služby, některé další agentury. Nemyslím si, že pracoval pro Monako, protože Monako má sotva zájem na získávání těchto informací. Je na zvláštních službách, aby se dohodly. Nějaké základy byly položeny. Existují lidé, kteří podle našeho názoru nejsou spojeni se zvláštními službami.

Povím vám příběh o člověku, který si odpykával trest v jedné ze spojeneckých zemí USA a který z vlasteneckých pohnutek zlikvidoval banditu v jednom z evropských hlavních měst. Víte, co dělal [bandita] během událostí na Kavkaze? Nechci to říkat, ale přesto to udělám. Pokládal naše vojáky, zajaté, na silnici a pak jim přejel autem přes hlavy. Co je to za člověka? Lze ho vůbec nazvat člověkem? Ale v jednom z evropských hlavních měst se našel vlastenec, který ho zlikvidoval. Jestli to udělal z vlastní vůle, nebo ne, to je jiná otázka.

Tucker Carlson: Evan Gershowitz, to je úplně jiná, chci říct, že je to dvaatřicetiletý novinový reportér.

Vladimir Putin: On se dopustil něčeho jiného.

Tucker Carlson: Je to jen novinář

Vladimir Putin: Není to jen novinář, opakuji, je to novinář, který tajně získával důvěrné informace. Ano, je to něco jiného, ale přesto mluvím o jiných lidech, kteří jsou uvězněni v zemích v podstatě kontrolovaných americkými úřady. Mezi tajnými službami probíhá dialog. Je třeba to řešit klidně, odpovědně a profesionálně. Udržují kontakt, tak je nechte dělat jejich práci.

Nevylučuji, že osoba, o které jste mluvil, pan Gershowitz, se může vrátit do vlasti. Nakonec nemá smysl ho držet v ruském vězení. Chceme, aby se americké speciální služby zamyslely nad tím, jak mohou přispět k dosažení cílů, které naše speciální služby sledují. Jsme připraveni jednat. Navíc rozhovory probíhají a existuje mnoho úspěšných příkladů těchto rozhovorů korunovaných úspěchem. Pravděpodobně i tento bude korunován úspěchem, ale musíme se dohodnout.

Tucker Carlson: Doufám, že ho pustíte. Pane prezidente, děkuji vám!

*****

Komentář:

Hodně lidí rozebírající tento rozhovor to asi nezachytilo, aby to zopakovalo, ale Putin tady mluvil o případu Zelimchana Changošviliho, kterého v roce 2019 v Berlíně zastřelil zabiják FSB Vadim Krasikov.

Nechám na čtenářích, aby si našli na wiki a jinde ten příběh Changošviliho. Jen ve zkratce – na první pohled to vypadá o dost komplexněji, než jak to Putin popisuje.

Nicméně je jasné, koho za Gershowitze chce vyhandlovat. Evidentně, když mu Biden kývnul na ten deal s Viktorem Boutem tak se namlsal a zkouší to zase znovu. A ještě k tomu přidá ten brekot, jak jsou na Rusko všichni nespravedliví. Na tomhle je vidět problém uzavírání dohod s Putinem. Jakmile ucítil tu slabost – že když novináře nebo sportovce nechá zavřít za nějakou trivialitu nebo i vymyšlený zločin, tak Biden mu je ochoten vyměnit ty lidi za real deal zabijáky a obchodníky se zbraněmi, tak to dělá znovu a znovu.

*****

Vladimir Putin: Také chci, aby se vrátil do své vlasti. Myslím to naprosto upřímně. Ale dovolte mi ještě jednou říci, že dialog pokračuje. Čím více věcí tohoto druhu zveřejňujeme, tím obtížnější je jejich řešení. Vše musí probíhat v klidu.

Tucker Carlson: Zajímalo by mě, jestli je to pravda i s tou válkou, chci říct, že bych se chtěl zeptat ještě na jednu otázku, která zní, a možná to nechcete říct ze strategických důvodů, ale obáváte se, že to, co se děje na Ukrajině, by mohlo vést k něčemu mnohem většímu a mnohem strašnějšímu a jak moc jste motivován k tomu, abyste prostě zavolal americké vládě a řekl „pojďme se dohodnout“?

Vladimir Putin: Už jsem řekl, že jsme neodmítli jednat. Jsme ochotni jednat. Je to západní strana a Ukrajina je samozřejmě satelitní stát USA, to je evidentní. Nechci, abyste to brali tak, že hledám silná slova nebo urážky, ale oba chápeme, co se děje. Byla poskytnuta finanční podpora, 72 miliard amerických dolarů. Německo je na druhém místě, pak další evropské země. Na Ukrajinu jdou desítky miliard amerických dolarů. Je tam obrovský příliv zbraní.

V tomto případě byste měli současnému ukrajinskému vedení říci, aby se zastavilo, zasedlo k jednacímu stolu a zrušilo tento absurdní dekret. My jsme to neodmítli.

Tucker Carlson: No jistě, už jste to řekl – nemyslel jsem si, že jste to myslel jako urážku – protože jste už správně řekl, že bylo oznámeno, že Ukrajině zabránil v jednání o mírovém urovnání bývalý britský premiér jednající jménem Bidenovy administrativy. Samozřejmě, je to náš satelit, velké země kontrolují malé země, to není nic nového. A proto jsem se ptal na jednání přímo s Bidenovou administrativou, která tato rozhodnutí činí, nikoliv s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Vladimir Putin: No, pokud Zelenského vláda na Ukrajině odmítla jednat, předpokládám, že to udělala na pokyn Washingtonu. Pokud se Washington domnívá, že je to špatné rozhodnutí, ať se ho vzdá, ať najde jemnou výmluvu, aby se nikdo neurazil, ať vymyslí, jak z toho ven. Nebyli jsme to my, kdo toto rozhodnutí učinil, byli to oni. To je vše. Oni se rozhodli špatně a my teď musíme hledat východisko z této situace, abychom jejich chyby napravili. Udělali to oni, tak ať to napraví sami. My to podporujeme.

Tucker Carlson: Chci se jen ujistit, že rozumím tomu, co říkáte – a myslím, že rozumím – myslím, že říkáte, že chcete vyjednat řešení toho, co se děje na Ukrajině?

Vladimir Putin: Správně. A my jsme to udělali, připravili jsme v Istanbulu obrovský dokument, který parafoval vedoucí ukrajinské delegace. Připojil svůj podpis k některým ustanovením, ne ke všem. Dal svůj podpis a pak sám řekl:

„Byli jsme připraveni to podepsat a válka by už dávno skončila, před osmnácti měsíci. Přišel však premiér Johnson, rozmluvil nám to a my jsme tuto šanci propásli.“

No, propásli jste ji, udělali jste chybu, ať se k tomu vrátí, to je celé. Proč se musíme obtěžovat a napravovat chyby někoho jiného?

*****

Komentář:

Tady nám Putin k tomu příběhu jak to bylo v Istanbulu sám od sebe přidává další důležité informace.

„Připojil svůj podpis k některým ustanovením, ne ke všem.“

Takže neexistovala dohoda, se kterou by v jednu chvíli souhlasily obě strany. To v tomhle okamžiku uznal i samotný Putin. A co bylo těmi body, nad kterými neexistovala vzájemná shoda a kde nepřipojili podpis? Byla to nějaká technická trivialita, kterou by později stačilo upřesnit?

Ne. Šlo tu o tu nejpodstatnější věc – jak bude vypadat územní uspořádání. Všichni by měli pochopit, že bez tohohle je jakákoliv mírová dohoda nemožná. A to, co prezentuje Putin, je evidentní manipulace.

*****

Vladimír Putin: Vím, že někdo může říct, že je to naše chyba, že jsme to byli my, kdo zintenzivnil situaci a rozhodl se pomocí zbraní ukončit válku, která začala v roce 2014 v Donbasu, jak už jsem říkal. Můžeme se vracet ještě dál do historie, už jsem to říkal, právě jsme o tom diskutovali. Vraťme se do roku 1991, kdy nám bylo slíbeno, že se NATO nebude rozšiřovat, do roku 2008, kdy se otevřely dveře do NATO, k Deklaraci o státní suverenitě Ukrajiny, která prohlásila Ukrajinu za neutrální stát. Vraťme se k tomu, že se na území Ukrajiny začaly objevovat vojenské základny NATO a USA, které pro nás vytvářely hrozby. Vraťme se ke státnímu převratu na Ukrajině v roce 2014. Je to však zbytečné, že? Můžeme se vracet tam a zpět donekonečna. Ale oni přestali jednat. Je to chyba? Ano. Napravte to. Jsme připraveni. Co je ještě potřeba?

Tucker Carlson: Myslíte si, že je pro NATO v tuto chvíli příliš ponižující přijmout ruskou kontrolu nad územím, které bylo před dvěma lety ukrajinským?

Vladimir Putin: Řekl jsem, ať si rozmyslí, jak to udělat důstojně. Jsou možnosti, pokud je vůle. Až dosud se ozývaly povyk a křik o tom, že Rusku způsobíme strategickou porážku na bojišti. Nyní si zřejmě začínají uvědomovat, že je to těžko dosažitelné, pokud je to vůbec možné. Podle mého názoru je to nemožné z definice, nikdy k tomu nedojde. Zdá se mi, že si to nyní uvědomili i ti, kdo jsou u moci na Západě. Pokud tomu tak je, pokud toto uvědomění nastalo, musí přemýšlet, co dál. My jsme na tento dialog připraveni.

Tucker Carlson: Byl byste ochoten říci: „Gratuluji, NATO, vyhráli jste?“ A nechat situaci tam, kde je teď?

Vladimir Putin: Víte, je to téma pro jednání, které nikdo není ochoten vést, nebo přesněji řečeno, je ochoten, ale neví, jak to udělat. Já vím, že chtějí. Nevidím to jen já, ale vím, že to chtějí, ale mají problém pochopit, jak to udělat. Dovedli situaci do bodu, ve kterém se nacházíme. To jsme neudělali my, to udělali naši partneři, naši oponenti. Tak ať teď přemýšlejí, jak situaci zvrátit. My nejsme proti.

Bylo by to vtipné, kdyby to nebylo tak smutné. Ta nekonečná mobilizace na Ukrajině, hysterie, domácí problémy – to vše dříve či později vyústí v dohodu. Víte, vzhledem k současné situaci to asi bude znít divně, ale vztahy mezi oběma národy se stejně obnoví. Bude to trvat dlouho, ale zacelí se.

Uvedu vám velmi neobvyklý příklad. Na bitevním poli došlo k bojovému střetnutí, zde je konkrétní příklad: Ukrajinští vojáci se dostali do obklíčení (to je příklad ze života), naši vojáci na ně křičeli: „Nemáte šanci! Vzdejte se! Vyjděte ven a budete živí!“. Najednou ukrajinští vojáci odtamtud křičeli rusky, perfektní ruštinou, a říkali: „Rusové se nevzdávají!“ a všichni zahynuli. Stále se identifikují jako Rusové.

Proč ukrajinské úřady likvidují ukrajinskou pravoslavnou církev? Protože spojuje nejen území, ale i naše duše. Nikdo nebude schopen oddělit duši.

Ukončíme to tady nebo máte ještě něco?

Tucker Carlson: Děkuji, pane prezidente.

*****

Komentář:

Podívejme na tuhle historku na závěr. Putinovi historky z války jsou extrémně podivné a znepokojivé. Je to možná práce pro psychologa, který by z toho něco vyčetl.

Když měl Putin setkání s ruskými militaryblogery, tak vyprávěl historku, proč je T-90 nejlepší tank na světě. Ta historka byla – tank T-90 najel na minu, exploze miny tank nadzdvihla až uvnitř zabila řidiče, ale stroji samotnému se nic nestalo.

Když někdo ze západu mluví o tom, jak dobře je postavený tank Abrams nebo Leopard, tak ten demonstrativní příběh by zněl – tank byl sice na šrot, ale posádka to přežila. Protože účelem toho stroje je ochránit životy posádky a konstrukce, kde výbuch miny zabije všechny vevnitř, ale stroji samému se nic moc nestane, je přesně proto ta špatná konstrukce.

Tady nám dává Putin příklad, jak Ukrajinci jsou ve skutečnosti v duši pořád Rusové, protože se v boji nevzdali a mluvili rusky. Skutečně z tohohle vyplývá to, co si odnesl Putin? Nebo je z toho vidět, co si tady Putin nalhává?

Není nemožné, aby Rusko prohrálo válku. Při současné úrovni toho, kolik Rusové ztrácejí na Ukrajině techniky je to jen otázka vůle západních zemí Ukrajinu dostatečně podporovat a tu podporu navyšovat. Otázka je, jestli ta vůle na západě existuje.


Všechny předchozí díly naleznete zde:

První díl

Druhý díl

Třetí díl

Čtvrtý díl

Pátý díl

Šestý díl

Sedmý díl

Osmý díl

Devátý díl

Desátý díl


Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč