Komentovaný rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírem Putinem IV

Vladimír Putin: Byl spáchán státní převrat, ačkoli – nebudu teď zabíhat do podrobností, protože to považuji za nevhodné – USA nám řekly:

„Uklidněte Janukovyče a my uklidníme opozici. Nechte situaci vyvíjet podle scénáře politického urovnání“.

My jsme řekli:

„Dobře. Souhlasím. Udělejme to tímto způsobem.“

Jak nás Američané požádali, Janukovyč nepoužil ani ozbrojené síly, ani policii, přesto ozbrojená opozice spáchala v Kyjevě puč. Co to má znamenat? „Kdo si myslíte, že jste?“, chtěl jsem se zeptat tehdejšího vedení USA.

Tucker Carlson: S podporou koho?

Vladimir Putin: S podporou CIA, samozřejmě. Organizace, ve které jste se chtěl svého času hlásit o práci, jak jsem pochopil. Možná bychom měli děkovat Bohu, že vás tam nepustili. I když je to seriózní organizace. Já tomu rozumím. Jsou to moji bývalí protihráči v tom smyslu, že jsem sloužil na Prvním hlavním ředitelství – zpravodajské službě Sovětského svazu. Vždycky to byli naši protivníci. Práce je práce.

Technicky vzato udělali všechno správně, dosáhli svého cíle, kterým byla změna vlády. Z politického hlediska to však byla obrovská chyba. Jistě to byl chybný odhad politického vedení. Měli předvídat, v co se to vyvine.

*****

Komentář: Tohle je potřeba doplnit základním přehledem událostí, aby bylo jasné která z nich je vlastně ten puč, o němž Putin mluví.

To, že přerušuje sjednávání asociační dohody s EU, oznámil Janukovyč o půlnoci z 20. na 21. listopadu 2013 a okamžitě poté se sešla malá skupina protestujících. Janukovič začal posílat policii Berkut, aby protestující násilně rozehnali, ale výsledek byl opačný – zvedla se obrovská vlna podpory protestujícím a na náměstí vyrazily statisíce lidí.

Byly tyhle původní protesty spontánní nebo byly nějak uměle rozdmýchané „západními rozvědkami“? Putin nám přímo neříká, ale říká, že ho Západní strana oslovila s nabídkou, že když pohlídá Janukovyče, aby udržel na řetězu ty svoje gorily z Berkutu a z gangů, tak Západ zatlačí na vůdce opozice, aby s Janukovyčem udělali kompromisní dohodu o nových předčasných volbách.

To byla úloha, kterou na sebe vzali Západní lídři, co na Euromajdan jezdili. Existuje známé video, kde polský ministr zahraničí Radoslav Sikorský říká opozičním lídrům: „To se mýlíte. Jste na omylu. Jestli to nepodpoříte (dohodu s Janukovyčem) tak bude stanné právo a budete všichni mrtví.“

Stejnou roli má taky ten leaknutý telefon Nulandové, který dezinterpretovali všichni konspirátoři a který je tedy v tom, jestli šlo nebo nešlo o puč ve skutečnosti jako důkaz irelevantní.

Dohoda byla podepsaná 20. února. 22. února Janukovyč zmizel, aby se pak vynořil v Rusku. Na Ukrajině ho parlament sesadil z funkce, což nebylo podle tehdejší ústavy striktně vzato platné, protože by to musel odsouhlasit ještě nejvyšší a ústavní soud. Ale protože Janukovyč byl pryč, tak se všichni začali chovat, jako by to sesazení platilo.

A právě ohledně tohohle útěku Janukovyče existuje několik verzí příběhu proč se to stalo a je to ten hlavní předmět sporu o co tu šlo.

Samotný Janukovyč říká, že utekl, protože mu bezprostředně hrozilo zabití a ruská strana a Putin nadávají, že „západní partneři“ nesplnili svou část dohody a nedohlédli na to, aby Janukovyče nechali doprezidentovat až do předčasných voleb za pár měsíců které Janukovyč už neměl šanci vyhrát. Takže ten puč byl to, že nedodrželi dohodu z 20. 2. a hrozili Janukovyčovi likvidací.

Druhou verzi má ukrajinská opozice. Součástí dohody z 20. února bylo, že budou představitelé Berkutu, kteří veleli násilným zásahům proti protestujícím na Majdanu, budou vydaní k potrestání. Ti tvořili také Janukovyčovu ochranku a báli se, že je šéf chce hodit pod autobus. Takže 21. února hromadně dezertovali a utekli do Ruska a Janukovyč se najednou ocitl bez veškeré ochranky. Tak se Janukovyč sebral a začal utíkat taky aniž by mu ze strany opozičních skupin v té chvíli něco bezprostředně hrozilo. A tím útěkem přece tu dohodu porušil on, protože z Ruska a v péči Ruska přeci nemůže vážně uvažovat o tom, že bude prezidentovat Ukrajině.

Taky se můžeme pobavit, jak si Putin rejpnul do Carlsona. ?

*****

Vladimír Putin: Technicky vzato udělali všechno správně, dosáhli svého cíle, kterým byla změna vlády. Z politického hlediska to však byla obrovská chyba. Jistě to byl chybný odhad politického vedení. Měli předvídat, v co se to vyvine.

V roce 2008 se tedy Ukrajině otevřely dveře NATO. V roce 2014 došlo k převratu, začali pronásledovat ty, kteří převrat nepřijali, a byl to skutečně převrat, vytvořili hrozbu pro Krym, který jsme museli vzít pod svou ochranu. V roce 2014 zahájili válku v Donbasu s použitím letadel a dělostřelectva proti civilistům. Tehdy to začalo. Existuje video, na kterém letadla útočí na Doněck shora. Zahájili rozsáhlou vojenskou operaci, pak další. Když neuspěly, začaly připravovat další. To vše na pozadí vojenského rozvoje tohoto území a otevření dveří NATO.

*****

Komentář: Když v roce 2008 byly „otevřeny dveře“, proč tedy Ukrajina za celou tu dobu nevstoupila? A nebyly ani formálně zahájeny žádné přístupové rozhovory nebo jednání?

Jaká hrozba pro Krym? K jaké události se tady Putin vztahuje? V době, kdy Putin obsazoval Krym, tak veřejně popíral že obsazuje Krym. Tvrdil, že jeho vojáci nejsou jeho vojáci ale nějaká místní domobrana. Igor Girkin v rozhovorech vzpomínal, jak vytáhli poslance místního Krymského parlamentu a drželi je pod namířenými zbraněmi.

Jedna z věcí o které se příliš nemluví – jakmile po útěku Janukovyče vznikla provizorní Ukrajinská vláda, tak okamžitě nabídli Putinovi jednání o Krymu s ujištěním, že jim nechají námořní základnu v Sevastopolu. Takže Sevastopol by pravděpodobně Putinovi zůstal.

K prvnímu použití letectva ze strany Ukrajiny došlo v létě 2014 v bitvě o letiště u Luhansku a ve stejné době už hranici z Ruska na Ukrajinu překročily jednotky 200. arktické brigády, která těsně před tím byla na cvičení a na některých jejích strojích ještě zůstaly symboly z tohoto cvičení.

*****

Vladimír Putin: Jak jsme mohli nevyjádřit znepokojení nad tím, co se děje? Z naší strany by se jednalo o zaviněnou nedbalost – tak by to bylo. Jenže politické vedení USA nás dotlačilo k hranici, kterou jsme nemohli překročit, protože by to mohlo zničit samotné Rusko. Kromě toho jsme tváří v tvář této „válečné mašinérii“ nemohli opustit naše bratry ve víře a vlastně i část ruského národa.

Tucker Carlson: Takže to bylo osm let před začátkem současného konfliktu. Co bylo pro vás spouštěčem? Jaký byl ten okamžik, kdy jste se rozhodl, že to musíte udělat?

Vladimír Putin: Původně to byl převrat na Ukrajině, co vyprovokovalo konflikt. Mimochodem, tehdy přijeli zástupci tří evropských zemí – Německa, Polska a Francie. Byli garanty podepsané dohody mezi Janukovyčovou vládou a opozicí. Podepsali ji jako garanti. Přesto opozice spáchala puč a všechny tyto země se tvářily, že si nepamatují, že jsou garanty mírového urovnání. Prostě to hned hodily do kamen a nikdo si na to nevzpomněl.

*****

Komentář: Putin tady znovu utíká od zásadní otázky „Proč ta invaze v roce 2022 byla nutná?“ Celý rozhovor tím začal a tohle se pořád opakuje. Nejprve utekl do osmého století a k Bogdanu Chmelnickému, teď zase zase zpátky k Majdanu. Jenže když chceme rozpitvat proč došlo k Majdanu, nezačal celý ten konflikt třeba taky tím, že Putin Janukovyčovi hrozil, že když podepíše asociační dohodu s EU, tak mu zavře hranici? Není tenhle nátlak náhodou taky začátkem nějakého konfliktu? Nepohybovaly se tam různé gangy vybavené zbraněmi a penězi z Ruska? Není to začátek konfliktu?

*****

Vladimír Putin: Nevím, zda USA vědí něco o dohodě mezi opozicí a úřady a jejími třemi ručiteli, kteří místo toho, aby celou situaci vrátili do politického pole, podpořili převrat. I když to bylo nesmyslné, věřte mi, protože prezident Janukovyč souhlasil se všemi podmínkami, byl připraven uspořádat předčasné volby, které neměl šanci vyhrát, upřímně řečeno, to věděli všichni. Tak proč ten převrat, proč ty oběti? Proč vyhrožování Krymu? Proč zahájení operace v Donbasu? Tomu nerozumím. To je přesně to, v čem spočívá ta chybná kalkulace. CIA udělala svou práci, aby dokončila převrat. Myslím, že jeden z náměstků ministra zahraničí řekl, že to stálo velkou sumu peněz, téměř 5 miliard. Ale ta politická chyba byla kolosální! Proč to museli udělat? Všechno se to dalo udělat legálně, bez obětí, bez vojenské akce, bez ztráty Krymu. Nebýt krvavého vývoje na Majdanu, nikdy by nás ani nenapadlo hnout prstem.

Protože jsme souhlasili s tím, že po rozpadu Sovětského svazu by naše hranice měly probíhat podél hranic bývalých svazových republik. S tím jsme souhlasili. Ale nikdy jsme nesouhlasili s rozšířením NATO a navíc jsme nikdy nesouhlasili s tím, že Ukrajina bude v NATO. Nesouhlasili jsme s tím, aby tam byly základny NATO bez jakékoli diskuse s námi. Po desetiletí jsme neustále žádali: nedělejte to, nedělejte tamto.

*****

Komentář: V roce 2002 řekl Vladimír Putin, že jestli se Ukrajina rozhodne pro vstup do NATO, tak je to jen její věc. V roce 2005 totéž zopakoval Lavrov. Žádný základny NATO na Ukrajině v roce 2022 nebyly ani se nechystaly. Takže o čem by ta debata byla? O neexistujících základnách které nebudou?

*****

Vladimír Putin: A co vyvolalo poslední události? Za prvé, současné ukrajinské vedení prohlásilo, že nebude plnit minské dohody, které byly podepsány, jak víte, po událostech v roce 2014 v Minsku, kde byl stanoven plán mírového urovnání v Donbasu. Ale ne, současné ukrajinské vedení, ministr zahraničí, všichni ostatní úředníci a pak i sám prezident řekli, že se jim na Minských dohodách nic nelíbí. Jinými slovy, nehodlali je realizovat. Před rokem nebo rokem a půl bývalí představitelé Německa a Francie celému světu otevřeně řekli, že minské dohody skutečně podepsali, ale nikdy je nehodlali plnit. Prostě nás vodili za nos.

*****

Komentář: Rusové nikdy nestáhli z Donbasu své jednotky, což podle Minských dohod měli, a místo toho vytrvale lhali o tom, že tam nikdo není. Angela Merkelová prohlásila, že Minské dohody alespoň daly čas Ukrajině na to se připravit na ruský útok. Tahle její interpretace je pravděpodobně snahou zachránit nějaké zbytky své vlastní pověsti před uznáním, že to byl Putin, kdo vodil za nos jí. Kdyby v budoucnu viděla nějaký konflikt s Ruskem, tak nezavírá jaderky a nestaví tak usilovně Nordstream 2. Činy tady zase mluví jasněji než slova.

*****

Tucker Carlson: Byl tam někdo, s kým by se dalo mluvit? Zavolal jste americkému prezidentovi, ministru zahraničí a řekl, že pokud budete pokračovat v militarizaci Ukrajiny silami NATO, budeme jednat?

Vladimir Putin: O tom jsme mluvili pořád. Obrátili jsme se na vedení Spojených států a evropských zemí, aby okamžitě zastavily tento vývoj, aby plnily minské dohody. Upřímně řečeno, nevěděl jsem, jak to uděláme, ale byl jsem připraven je realizovat. Tyto dohody byly pro Ukrajinu komplikované, obsahovaly spoustu prvků nezávislosti těch donbaských území. To je pravda. Nicméně jsem si byl naprosto jistý, a to vám teď říkám: Věřil jsem upřímně, že pokud se nám podaří přesvědčit obyvatele Donbasu – a my jsme museli tvrdě pracovat na tom, abychom je přesvědčili k návratu k ukrajinské státnosti -, tak se postupně začnou hojit rány. Až se tato část území znovu zapojí do společného sociálního prostředí, až se začnou znovu vyplácet důchody a sociální dávky, všechny střípky postupně zapadnou na své místo.

*****

Komentář: Putin tvrdě pracoval na tom, aby se obyvatelé Donbasu vrátili k Ukrajinské státnosti. Kdo sledoval ruskou propagandu, tak může potvrdit, že tohle je naprosto drzá lež. Škoda, že se ho Tucker nezeptal, co konkrétně pro to udělal. Navíc je to v přímém rozporu s celým tím historickým antré o tom, co všechno je nedělitelnou a prastarou součástí ruského státu už od doby neolitu. Putin, přesvědčený o tom, že Kateřina Veliká ta území „vrátila Ruské říši“ bude někoho přesvědčovat o tom, aby se vracel k ukrajinské státnosti.

Mimochodem ty sociální dávky a důchody se lidem z Donbasu vyplácely, ale museli si pro ně na území kontrolovaná Ukrajinou, protože na obsazeném Donbasu ukrajinská státní správa samozřejmě nefungovala.

*****

Vladimír Putin: Ne, to nikdo nechtěl, všichni chtěli problém vyřešit pouze vojenskou silou. Ale to jsme nemohli dopustit. A situace dospěla do bodu, kdy ukrajinská strana oznámila:

„Ne, nebudeme dělat nic“.

Začali se také připravovat na vojenskou akci. Byli to oni, kdo v roce 2014 rozpoutali válku. Naším cílem je tuto válku zastavit. A my jsme tuto válku v roce 2022 nezačali. Toto je pokus o její zastavení.

*****

V roce 2021 bylo podle zprávy OSN na Donbase 25 mrtvých a 85 zraněných. Drtivá většina těchto smrtí a zranění byla způsobena minami nebo vadnou municí. Byl to pokles o dvacet šest procent oproti roku 2020 a nejnižší počet mrtvých za celou dobu konfliktu. Co přesně Putin zastavil? Zastavil tohle aby teď umíraly desítky tisíc?

Jestli byl rok 2014 pučem CIA, proč si Obamova administrativa zakázala jakoukoliv materiální vojenskou pomoc Ukrajině? První zbraně z USA na Ukrajinu putovaly až někdy v roce 2019 (zase je to věc spojená s dalším příběhem o Trumpově telefonátu se Zelenským). Nějaké zajištění „zisků“ toho „puče“ se vůbec neodehrálo. Clintonová jen s Lavrovem zase mačkali tlačítko „resetu“ vzájemných vztahů. V podstatě Obamova administrativa byla k Rusku nesmírně servilní a opatrná. Když v roce 2012 Mitt Romney v předvolební debatě řekl, že geopolitickým soupeřem USA je Rusko, tak se mu Obamovo publikum vysmálo. Obama byl extrémně ústupný jakékoliv dohodě.

Pokračování v dalším díle.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč