Komentovaný rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírem Putinem V

Vladimír Putin: Ne, to nikdo nechtěl, všichni chtěli problém vyřešit pouze vojenskou silou. Ale to jsme nemohli dopustit. A situace dospěla do bodu, kdy ukrajinská strana oznámila: „Ne, nebudeme dělat nic“. Začali se také připravovat na vojenskou akci. Byli to oni, kdo v roce 2014 rozpoutali válku. Naším cílem je tuto válku zastavit. A my jsme tuto válku v roce 2022 nezačali. Toto je pokus o její zastavení.

Tucker Carlson: Myslíte si, že jste to teď zastavili? Myslím tím, zda jste dosáhli svých cílů?

Vladimir Putin: Ne, zatím jsme nedosáhli svých cílů, protože jedním z nich je denacifikace. To znamená zákaz všech druhů neonacistických hnutí. To je jeden z problémů, o kterém jsme jednali během vyjednávacího procesu, který skončil v Istanbulu na začátku loňského roku, a nebyl to náš podnět, protože nám bylo řečeno (zejména Evropany), že „je třeba vytvořit podmínky pro konečné podepsání dokumentů“. Moji kolegové z Francie a Německa říkali: „Jak si představujete, že by podepsali smlouvu s pistolí u hlavy? Vojska by měla být stažena z Kyjeva. „Řekl jsem: ‚Dobře. Stáhli jsme vojska z Kyjeva.

Jakmile jsme stáhli naše vojáky z Kyjeva, ukrajinští vyjednavači okamžitě vyhodili do koše všechny dohody uzavřené v Istanbulu a připravili se na dlouhodobou ozbrojenou konfrontaci s pomocí Spojených států a jejich satelitů v Evropě. Tak se situace vyvinula. A tak to vypadá i nyní.

Komentář Pro všechny, kdo vývoj bojů podrobně sledovali, je tohle prokazatelně velká lež Vladimíra Putina. Ruská vojska nad Kyjevem byla závislá na jedné zásobovací cestě vedoucí skrze močály a jejich situace byla vojensky naprosto neudržitelná. Velmi dlouho pak ruská strana používala pro vysvětlení ten narativ, že to byl ve skutečnosti klamný manévr. Že chtěli vylákat ukrajinská vojska ke Kyjevu, aby mezi tím obsadili Donbas. Komu slouží paměť tak si ještě vzpomene a komu neslouží, tak může prolistovat Perunova videa z téhle doby, protože Perun v jednom velmi detailně tohle vysvětlení „klamným manévrem“ vyvrací.

Když s touhle pohádkou Putin v létě vyrukoval poprvé, tak se mu právě za to Igor Girkin vysmál takovým způsobem, až skončil ve vězení.

Boris Johnson taky razantně popřel, že by bránil nějakým mírovým jednáním a jednání v Istanbulu zkrachovala, protože v tom základním – v územním uspořádání – panuje mezi stranami nepřeklenutelný rozpor. Vyjednavači ani ve skutečnosti neměli potřebné pravomoci tohle sjednávat a Zelenský neustále vyzýval Putina k tomu, aby udělali osobní setkání a osobní jednání oni dva.

Byl to Putin, kdo tohle kategoricky odmítl.

Tucker Carlson: Co je to denacifikace? Co to znamená?

Vladimir Putin: Právě o tom chci teď mluvit. Je to velmi důležitá otázka. Po získání nezávislosti začala Ukrajina hledat, jak říkají někteří západní analytici, svou identitu. A nenapadlo ji nic lepšího než tuto identitu postavit na jakýchsi falešných hrdinech, kteří kolaborovali s Hitlerem.

Již jsem řekl, že když se na počátku 19. století objevili teoretici nezávislosti a suverenity Ukrajiny, předpokládali, že nezávislá Ukrajina by měla mít velmi dobré vztahy s Ruskem. Ale vzhledem k historickému vývoji byla tato území součástí Rzeczpospolité – Polska, kde byli Ukrajinci pronásledováni a bylo s nimi zacházeno poměrně brutálně a byli vystaveni krutému chování. Docházelo také k pokusům o zničení jejich identity. To vše zůstalo v paměti lidí. Když vypukla druhá světová válka, část této extrémně nacionalistické elity kolaborovala s Hitlerem v domnění, že jim přinese svobodu. Německá vojska, dokonce i jednotky SS, nutily Hitlerovy kolaboranty k té nejšpinavější práci při vyhlazování polského a židovského obyvatelstva. Proto také došlo k tomuto brutálnímu masakru polského a židovského obyvatelstva stejně jako ruské obyvatelstvo. Vedli ji známé osobnosti – Bandera, Šuchevič. Právě tito lidé se stali národními hrdiny – to je ten problém. A neustále se nám říká, že nacionalismus a neonacismus existuje i v jiných zemích. Ano, existují semenáčky, ale my je vykořeňujeme a jiné země proti nim bojují. Ale Ukrajina není ten případ. Na Ukrajině se z těchto lidí stali národní hrdinové. Těmto lidem byly postaveny pomníky, jsou zobrazeni na vlajkách, jejich jména vykřikují davy, které chodí s pochodněmi, jako tomu bylo v nacistickém Německu. Byli to lidé, kteří vyhlazovali Poláky, Židy a Rusy. Je třeba tuto praxi zastavit a zabránit šíření těchto konceptů.

Říkám, že Ukrajinci jsou součástí jednoho ruského národa. Oni říkají: „Ne, my jsme samostatný národ.“ Dobře, fajn. Pokud se považují za samostatný národ, mají na to právo, ale ne na základě nacismu, nacistické ideologie.

Komentář
1. Ukrajina není jediná kdo po rozpadu SSSR hledal identitu. Tu hledalo i Rusko samotné a zatím ji nalezlo v naprosto nesourodé směsici carských a komunistických symbolů a postav, z nichž jednou se stal Stalin. Stalin se léta vytrvale umísťuje na předních příčkách, když mají Rusové vyjmenovat nejvýznamnější postavy dějin a nyní se mu staví i nové sochy a památníky.
Kdo je toxičtější národní hrdina? Stalin nebo Bandera? Jestli pěstování nějakého kultu zlého člověka je důvod někoho napadnout tak úplně stejný důvod existuje pro tažení do Ruska.

2. Tohle je přesně stejná logika jako bylo zaútočit na Irák proto, aby se tam zavedla demokracie. Ze strany Putina ozbrojené misionářství a kdokoliv se nad tímhle zamyslí, tak může vidět chybnost takového uvažování.

3. Bandera na Ukrajině po roce 2014 měl ve velké míře charakter trolingu – just si ho tady postavíme protože přesně víme, že to Putina sere, aniž bychom se tím chtěli nějak přihlásit k jeho myšlenkám a názorům. Tohle funguje spolehlivě a můžeme to pozorovat všude. Každý tlak vyvolá takovou reakci. Česká televize tvrdí bílá, takže my na just budeme tvrdit černá. Jestli Rusové všem bez rozdílu, kdo usilovali o nezávislou Ukrajinu, říkali Banderovci, tak tuhle nálepku nakonec dotyční přijali a obrátili naruby.

4. Ukrajinci samozřejmě mají i spoustu jiných postav – často těch národních buditelů z 19. století, o kterých Putin mluvil – kolem kterých také staví svou národní identitu. Politické proudy s nějakými skutečně radikálními názory srovnatelné s tím co by bylo ve čtyřicátých letech tvoří ten naprostý okraj politiky.

5. Putinovo Rusko v boji proti Ukrajině od roku 2014 samo běžně využívá různých neonacistických a krajně nacionalistických dobrovolnických formací. Batalion Rusič vede člověk který se v rozhovoru otevřeně přihlásil k nacismu (kdyby to nebylo jasné ze samotného symbolu). Další formace včetně známých Wagnerovců se rády ověšují různými symboly a lebkami které velmi připomínají nacistickou symboliku. Takže to vypadá, že Putin v tom potírání neonacismu není tak úplně důsledný, jak se tváří a ve vlastních řadách ho docela toleruje.

Tucker Carlson: Byl byste spokojen s územím, které máte nyní?

Vladimir Putin: Dokončím odpověď na otázku. Právě jste položil otázku o neonacismu a denacifikaci.

Podívejte se, ukrajinský prezident navštívil Kanadu. Tento příběh je dobře známý, ale v západních zemích se o něm mlčí: Kanadský parlament představil člověka, který, jak řekl předseda parlamentu, za druhé světové války bojoval proti Rusům. No a kdo bojoval proti Rusům za druhé světové války? Hitler a jeho komplicové. Ukázalo se, že tento muž sloužil v jednotkách SS. Osobně zabíjel Rusy, Poláky a Židy. Jednotky SS se skládaly z ukrajinských nacionalistů, kteří tuto špinavou práci dělali. Ukrajinský prezident se postavil spolu s celým kanadským parlamentem a tleskal tomuto muži. Jen si to lze představte. Mimochodem, sám ukrajinský prezident je národností Žid.

Komentář Nevím, jestli se o tomhle příběhu nějak mlčelo – já jsem se o něm dozvěděl jako o všem ostatním ze sociálních sítí hned jak se to stalo. Zelenský tam právě jako jediný netleskal (když na něj byl záběr) a ten mluvčí kanadského parlamentu, co tam toho veterána SS pozval aniž by si prověřil nebo dovtípil jak to může být pak rezignoval. Tahle epizoda spíš odhalila základní slabost v historických znalostech než nějakou vědomou snahu oslavovat příslušníky SS.

Mimochodem zajímavost, kterou možná neznáte – Ukrajinské divize SS byly dvě. Čtrnáctá a třicátá. Jeden pluk třicáté divize byl odvelen v roce 1944 do Francie, kde se Ukrajinci vzbouřili, postříleli své Německé důstojníky a přidali se k hnutí odporu. Po skončení války se pak většina z nich přihlásila do francouzské cizinecké legie (aby nebyli vydáni do SSSR) a v padesátých letech pak bojovali proti komunistům v Indočíně.

Tucker Carlson: Moje otázka zní: co s tím chcete udělat? Hitler je osmdesát let mrtvý, nacistické Německo neexistuje. Takže si myslím, že to, co říkáte znamená, že chcete vyhladit nebo alespoň kontrolovat ukrajinský nacionalismus. Ale jak to chcete udělat?

Vladimir Putin: Poslouchejte mě. Vaše otázka má je docela rafinovaná. A můžu vám říct, co si myslím? Neurazíte se?

Tucker Carlson: Samozřejmě!

Vladimir Putin: Tato otázka se zdá být rafinovaná, ale je docela otravná. Říkáte, že Hitler je už tolik a tolik let mrtvý, 80 let. Ale jeho příklad žije dál. Lidé, kteří vyhlazovali Židy, Rusy a Poláky, žijí. A prezident, současný prezident dnešní Ukrajiny jim v kanadském parlamentu tleská, tleská ve stoje! Můžeme říci, že jsme tuto ideologii zcela vykořenili, pokud se dnes děje to, co vidíme? To je to, co je v našem chápání denacifikace. Musíme se zbavit těch lidí, kteří tuto koncepci udržují, podporují tuto praxi a snaží se ji zachovat – to je to, co je denacifikace. To je to, co máme na mysli.

Tucker Carlson: Správně. Moje otázka míří konkrétním směrem. Nebyla to samozřejmě obhajoba nacismu. Je to praktická otázka. Neovládáte celou zemi, nevypadá to, že byste ji chtěl ovládat. Jak tedy eliminujete tuto kulturu, ideologii, pocity nebo pohled na dějiny v zemi, kterou nemáte pod kontrolou? Co s tím uděláte?

Vladimir Putin: Víte, ač se vám to může zdát divné, během jednání v Istanbulu jsme se dohodli, že – máme to písemně – na Ukrajině nebude pěstován neonacismus, včetně toho, že bude zakázán na legislativní úrovni. Pane Carlsone, na tom jsme se dohodli. Ukázalo se, že to lze udělat během vyjednávání. A pro Ukrajinu jako moderní civilizovaný stát to není nic ponižujícího. Smí snad nějaký stát propagovat nacismus? Ne, nebo ano? To je právě ono.

Takže k „denacifikaci“ nakonec může stačit to, že se podepíše nějakej papír. Samozřejmě že tohle by byla ta nejlehčí a nejlépe splnitelná podmínka, kterou Ukrajinci odkývli už v tom Istanbulu a kterou by jistě odkývli znovu. Jenže tady je kamenem úrazu to území.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč