Komentovaný rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírem Putinem VIII

Tucker Carlson: Možná se svět rozdělil na dvě části. Jedna s levnou energií, druhá bez ní. A já se vás chci zeptat, že pokud jsme nyní multipolárním světem, zřejmě jsme, můžete popsat bloky aliancí? Kdo je podle vás na té které straně?

Vladimir Putin: Poslouchejte, řekl jste, že se svět rozpadá na dvě části. Lidský mozek je rozdělen na dvě hemisféry: jedna je zodpovědná za jeden typ činností, druhá je spíše o kreativitě a tak dále. Ale pořád je to jedna a tatáž hlava. Svět by měl být jedním celkem, bezpečnost by měla být sdílená, a ne určená pro „zlatou miliardu“. To je jediný scénář, kdy by svět mohl být stabilní, udržitelný a předvídatelný. Do té doby, dokud je hlava rozdělena na dvě části, je to nemoc, vážný nepříznivý stav. Je to období těžké nemoci, kterou svět nyní prochází. Ale myslím si, že díky poctivé žurnalistice – tato práce se podobá práci lékařů, by se to dalo nějak napravit.

Tucker Carlson: No, uveďme jen jeden příklad – americký dolar, který v mnoha ohledech sjednotil svět, možná ne ve váš prospěch, ale určitě v náš. Zanikne jako rezervní měna, všeobecně přijímaná měna? Jak podle vás změnily sankce místo dolaru ve světě?

Vladimir Putin: Víte, používat dolar jako nástroj zahraničněpolitického boje je jednou z největších strategických chyb politického vedení USA. Dolar je základním kamenem moci Spojených států. Myslím, že všichni dobře chápou, že bez ohledu na to, kolik dolarů se vytiskne, se rychle rozptýlí po celém světě. Inflace ve Spojených státech je minimální. Pohybuje se kolem 3 nebo 3,4 procenta, což je, myslím, pro USA naprosto přijatelné. Ale tisknout se nepřestane. O čem vypovídá dluh ve výši 33 bilionů dolarů? Je to o emisích (peněz).

Nicméně je to hlavní zbraň, kterou Spojené státy používají k zachování své moci po celém světě. Jakmile se politické vedení rozhodlo použít americký dolar jako nástroj politického boje, byla této americké moci zasazena rána. Nerad bych používal silné výrazy, ale je to hloupost a vážná chyba.

Podívejte se, co se děje ve světě. Dokonce i spojenci Spojených států nyní snižují své dolarové rezervy. Když to vidí, všichni začínají hledat způsoby, jak se chránit. Ale skutečnost, že Spojené státy uplatňují vůči některým zemím restriktivní opatření, jako jsou omezení transakcí, zmrazení aktiv atd., vyvolává vážné obavy a vysílá signál celému světu.

Co jsme tu měli? Do roku 2022 se přibližně 80 procent ruských zahraničněobchodních transakcí uskutečňovalo v amerických dolarech a eurech. Americké dolary tvořily přibližně 50 procent našich transakcí se třetími zeměmi, zatímco v současnosti je to méně než 13 procent. Nebyli jsme to my, kdo zakázal používání amerického dolaru, nic takového jsme neměli v úmyslu. Bylo to rozhodnutí Spojených států omezit naše transakce v amerických dolarech. Myslím, že z hlediska zájmů samotných Spojených států a jejich daňových poplatníků je to naprostá hloupost, protože to poškozuje americkou ekonomiku, podkopává to moc Spojených států v celém světě.

Mimochodem, naše transakce v jüanech představovaly asi 3 %. Dnes 34 procent našich transakcí probíhá v rublech a přibližně stejně tolik, něco přes 34 procent, v jüanech.

Proč to Spojené státy udělaly? Jediné vysvětlení, které mě napadá, je sebejistota. Pravděpodobně si myslely, že to povede k úplnému zhroucení, ale nic se nezhroutilo. Navíc ostatní země, včetně producentů ropy, uvažují o platbách za ropu v jüanech a již je přijímají. Uvědomujete si vůbec, co se děje, nebo ne? Uvědomuje si to vůbec někdo ve Spojených státech? Co děláte vy? Odřezáváte se… To říkají všichni odborníci. Zeptejte se kteréhokoli inteligentního a myslícího člověka ve Spojených státech, co pro USA znamená dolar?

Zabíjíte ho vlastníma rukama.

*****

Komentář:

Zatím v mezinárodním obchodě o něco kleslo používání eura a podíl dolarových transakcí se o něco zvýšil. A i když to nepřineslo Rusku kolaps, tak to, že od Indie za ropu nedostávají dolary ale rupie jim život určitě komplikuje.

Jde tu spíš o takové ty propagandistické talking pointy než o nějaké objektivní zhodnocení situace. Škoda, že se Carlson nezeptal jak to vypadá s tím zlatým rublem nebo s jednotnou měnou pro BRICS a na tyhle věci, o kterých mele pro-ruská propaganda a které se nějak nedějí.

*****

Tucker Carlson: Myslím, že je to pravdivé zhodnocení. Otázkou je, co bude dál. A možná vyměníte jednu koloniální mocnost za jinou, mnohem méně sentimentální a shovívavou koloniální mocnost? Hrozí například, že země BRICS zcela ovládne čínská ekonomika? Způsobem, který není dobrý pro jejich suverenitu. Obáváte se toho?

Vladimir Putin: Tyhle příběhy o strašácích jsme už slyšeli. Je to příběh o strašákovi. S Čínou sousedíme. Sousedy si nemůžete vybírat, stejně jako si nemůžete vybírat blízké příbuzné. Máme s nimi společnou hranici o délce 1000 kilometrů. To je zaprvé. Za druhé, máme za sebou staletou historii soužití, jsme na ně zvyklí. Za třetí, čínská zahraničněpolitická filozofie není agresivní, její myšlenkou je vždy hledat kompromis, a to vidíme.

Další bod je tento. Stále se nám říká stejná strašidelná historka, a tady se to opakuje, sice v eufemistické podobě, ale je to stále stejné: spolupráce s Čínou se prohlubuje. Tempo, jakým roste spolupráce Číny s Evropou, je vyšší a větší než tempo růstu čínsko-ruské spolupráce. Zeptejte se Evropanů jestli nemají strach? Možná ano, to nevím, ale stále se snaží dostat na čínský trh za každou cenu, zejména nyní, kdy čelí hospodářským problémům. Čínské podniky také zkoumají evropský trh.

Mají čínské podniky ve Spojených státech malé zastoupení? Ano, politická rozhodnutí jsou taková, že se snaží omezit spolupráci s Čínou.

Omezováním spolupráce s Čínou si škodíte sami sobě, pane Tuckere. Je to delikátní záležitost a neexistuje žádná univerzální řešení, stejně jako je tomu v případě dolaru. Než tedy zavedete nějaké nelegitimní sankce – nelegitimní z hlediska Charty OSN – měli byste si to velmi dobře rozmyslet. Pro osoby s rozhodovací pravomocí se to jeví jako problém.

*****

Komentář:

Putin má strachem stažený půlky, aby Čínské vedení taky jednou nenapadlo nárokovat si nějaké to historicky čínské území.

Připomínám – když Trump kandidoval poprvé v roce 2016 a v menší míře i v roce 2020 patřilo téma „nerovného“ obchodu s Čínou mezi hlavní zahraničně-politické body jeho kampaně. Existuje sestřih, kde říká „Čína, Čína, Čína, Čína…“ V roce 2020 pak byla i ta aféra po volbách, kdy z nějaký obavy, aby Trump nerozpoutal válku z Čínou a tím se udržel v Bílem domě volal náčelník štábu USA svému protějšku do Číny. Trump taky říkal, že covid pochází z čínské laboratoře, (a proto to bylo tak zuřivě označováno za konspirační teorii).

Carlson po Trumpovi tehdy tohle všechno opakoval v televizi a tato putinova slova v něm musí působit určitý vnitřní neklid.

S dnešním odstupem se dá říct, že Trump měl tenkrát v něčem pravdu, stejně jako když říkal Němcům, aby nestavěli Nordstream 2.

*****

Tucker Carlson: Před chvílí jste řekl, že svět by byl mnohem lepší, kdyby nebyl rozdělen na konkurenční aliance, kdyby se globálně spolupracovalo. Jedním z důvodů, proč to tak není, je to, že současná americká administrativa je naladěna proti vám. Myslíte si, že kdyby po Joe Bidenovi nastoupila nová administrativa, že byste byli schopni znovu navázat komunikaci s americkou vládou? Nebo nezáleží na tom, kdo je prezidentem?

*****

Komentář:

Jasná nahrávka – pochval nám Trumpa nebo mluv o Deep State.

*****

Vladimir Putin: Řeknu vám to. Ale dovolte mi dokončit předchozí myšlenku. Společně s mým kolegou a přítelem prezidentem Si Ťin-pchingem jsme si stanovili cíl dosáhnout v letošním roce vzájemného obchodu s Čínou ve výši 200 miliard dolarů. Tuto úroveň jsme překročili. Podle našich údajů činí náš vzájemný obchod s Čínou již 230 miliard a čínská statistika uvádí 240 miliard dolarů.

A ještě jedna důležitá věc: náš obchod je vyvážený a vzájemně se doplňuje v oblasti špičkových technologií, energetiky, vědeckého výzkumu a vývoje. Je velmi vyvážený. Pokud jde o BRICS, kde Rusko letos převzalo předsednictví, země BRICS se vcelku velmi rychle rozvíjejí.

*****

Komentář:

O „vyváženosti“ v nějakém tradičním smyslu toho slova, si dovolím poněkud pochybovat. Čína dodává do Ruska všechny výrobky s vysokou přidanou hodnotou a kupuje si za to suroviny s velkou slevou oproti cenám na světových trzích. Ale je samozřejmě těžké odhadnout, co slovem „vyváženost“ Putin myslí. Nakonec na směně surovin za high-tech taky není nic inherentně špatného.

*****

A ještě jedna důležitá věc: náš obchod je vyvážený a vzájemně se doplňuje v oblasti špičkových technologií, energetiky, vědeckého výzkumu a vývoje. Je velmi vyvážený. Pokud jde o BRICS, kde Rusko letos převzalo předsednictví, země BRICS se vcelku velmi rychle rozvíjejí.

Pokud mě paměť neklame, v roce 1992 činil podíl zemí G7 na světové ekonomice 47 %, zatímco v roce 2022 to bylo, tuším, něco přes 30%. Země BRICS tvořily v roce 1992 pouze 16 procent, ale nyní je jejich podíl větší než podíl zemí G7. Nemá to nic společného s událostmi na Ukrajině. Je to dáno trendy globálního vývoje a světové ekonomiky, které jsem právě zmínil, a to je nevyhnutelné. Bude se to dít i nadále, je to jako s východem slunce – východu slunce nemůžete zabránit, musíte se mu přizpůsobit. Jak se přizpůsobí Spojené státy? Pomocí síly: sankcí, nátlaku, bombardování a použití ozbrojených sil.

*****

Komentář:

Tím, kdo teď chce něco dostat pomocí síly, nátlaku a bombardování, je Putin. Soukromý kapitál USA byl velkým investorem do rozvoje Číny, stejně jako různé západní společnosti investovaly v Rusku a na dalších rozvojových trzích. Ty vztahy se začaly kazit tím, když teď očividně vychází najevo, že ten nově získaný vliv by ruské a čínské vedení třeba rády proměnily v nějakou územní expanzi.

*****

Vladimír Putin: Jde o sebeobelhávání. Vaše politická garnitura nechápe, že svět se mění (kvůli objektivním okolnostem), a abyste si udrželi svou úroveň – když někdo aspiruje na úroveň dominance – musíte kompetentně a včas přijmout správná rozhodnutí.

Takové brutální kroky, a to i vůči Rusku a řekněme dalším zemím, jsou kontraproduktivní. To je zřejmý fakt; už se to stalo zřejmým.

Právě jste se mě zeptal, jestli přijde jiný vůdce a něco změní. Nejde o vůdce, nejde o osobnost konkrétního člověka. Měl jsem velmi dobrý vztah, řekněme, s Bushem. Vím, že ve Spojených státech byl vykreslován jako nějaký venkovský kluk, který tomu moc nerozumí. Ujišťuji vás, že tomu tak není. Myslím, že udělal spoustu chyb i ve vztahu k Rusku. Říkal jsem vám o roce 2008 a o rozhodnutí v Bukurešti otevřít dveře NATO pro Ukrajinu a tak dále. To se stalo během jeho prezidentství. On skutečně vyvíjel nátlak na Evropany.

Obecně jsem s ním ale měl velmi dobrý vztah v osobní rovině. Nebyl o nic horší než kterýkoli jiný americký, ruský nebo evropský politik. Ujišťuji vás, že rozuměl tomu, co dělá, stejně jako ostatní. Takové osobní vztahy jsem měl i s Trumpem.

Nejde o osobnost vůdce, ale o způsob myšlení elit. Pokud v americké společnosti převládne myšlenka dominance za každou cenu, založená i na silových akcích, nic se nezmění, bude to jen horší. Pokud však nakonec dojde k uvědomění, že svět se mění v důsledku objektivních okolností a že je třeba se jim včas přizpůsobit s využitím výhod, které USA ještě dnes mají, pak se snad něco může změnit.

Podívejte se, čínská ekonomika se stala první ekonomikou na světě v paritě kupní síly; co do objemu již dávno předstihla USA. Na druhém místě jsou USA, pak Indie (1,5 miliardy lidí), pak Japonsko a na pátém místě Rusko. Rusko bylo v loňském roce první ekonomikou v Evropě, a to navzdory všem sankcím a omezením. Je to z vašeho pohledu normální: sankce, omezení, nemožnost plateb v dolarech, odříznutí od služeb SWIFT, sankce proti našim lodím převážejícím ropu, sankce proti letadlům, sankce ve všem a všude? Největší počet sankcí na světě, které jsou uplatňovány – jsou uplatňovány proti Rusku. A my jsme se za tu dobu stali první ekonomikou Evropy.

Nástroje, které používají USA, nefungují. Je třeba se zamyslet nad tím, co dělat. Pokud si to uvědomí vládnoucí elity, pak ano, pak první osoba státu bude jednat v očekávání toho, co od ní očekávají voliči a lidé, kteří rozhodují na různých úrovních. Pak se možná něco změní.

Tucker Carlson: Ale vy popisujete dva různé systémy. Říkáte, že vůdce jedná v zájmu voličů, ale také říkáte, že tato rozhodnutí nedělá vůdce – dělají je vládnoucí třídy. Vedl jste svou zemi tak dlouho, že jste poznal všechny ty americké prezidenty. Jaká jsou podle vás ta mocenská centra ve Spojených státech? A kdo vlastně rozhoduje?

*****

Komentář:

No tak Putine – sakra řekni ten Deep State. Jak silně to z tebe mám páčit?

Co se týče ekonomických údajů – tady záleží na tom, jaké měřítko se použije. Podle nominálního HDP je Rusko jedenácté na světě a v Evropě jsou větší Německo, Velká Británie, Francie a Itálie. Putin zase použil měřítko podle parity kupní síly. Jenže jakékoliv měřítko se může stát zavádějícím pokud je některý ze vstupních údajů ohnut. Tady se nabízí hned několik podezřelých.

– Přepočítávání HDPv rublech na dolary, když je kurz uměle podpořen nebo držen.
– Čísla, co oznamuje ruský statistický úřad o inflaci.
– Výroba v hospodářství, které se posunuje k válečné ekonomice a zdroje se soustředí na produkci zbraní, které nejsou exportovány ale jejich cena je zkrátka daná nějakou vyhláškou ministerstva obrany.

Pohled na to, jak se Rusku daří nebo nedaří, je dobré si udělat na základě kombinace řady údajů. Jeden údaj nebo metrika mohou být v současné situaci zavádějící nebo přímo zfalšované.

*****

Vladimir Putin: To nevím. Amerika je složitá země, na jedné straně konzervativní, na druhé straně rychle se měnící. Není pro nás snadné to všechno utřídit.

Kdo rozhoduje ve volbách – je možné to pochopit, když každý stát má vlastní legislativu, každý stát se reguluje sám, někdo může být z voleb na úrovni státu vyloučen. Je to dvoustupňový volební systém, je pro nás velmi obtížné ho pochopit.

Jistě, existují dvě dominantní strany, republikáni a demokraté, a v rámci tohoto stranického systému jsou centra, která rozhodují a připravují rozhodnutí.

Tak se podívejte, proč se podle mého názoru po rozpadu Sovětského svazu vedla tak chybná, hrubá, naprosto neodůvodněná nátlaková politika vůči Rusku? Vždyť je to politika nátlaku. Rozšiřování NATO, podpora separatistů na Kavkaze, vytvoření systému protiraketové obrany – to všechno jsou prvky nátlaku. Tlak, tlak, tlak.

Vtažení Ukrajiny do NATO je pak nátlak, nátlak, nátlak. Proč? Myslím, že mimo jiné proto, že byly vytvořeny nadměrné výrobní kapacity. Během konfrontace se Sovětským svazem vzniklo mnoho center a specialistů na Sovětský svaz, kteří nemohli dělat nic jiného. Zdálo se mi, že přesvědčovali politické vedení: je třeba pokračovat v „sekání“ Ruska, pokusit se ho rozbít, vytvořit na tomto území několik kvazistátních útvarů a podmanit si je v rozdělené podobě, využít jejich spojený potenciál pro budoucí boj s Čínou. To je chyba, včetně nadměrného potenciálu těch, kteří pracovali na konfrontaci se Sovětským svazem.

Je třeba se toho zbavit, měly by se objevit nové, svěží síly, lidé, kteří se dívají do budoucnosti a chápou, co se ve světě děje. Podívejte se, jak se vyvíjí Indonésie? 600 milionů lidí. Kam se od toho můžeme dostat? Nikam, jen musíme předpokládat, že Indonésie vstoupí (nebo už je) do klubu předních světových ekonomik, ať se to komu líbí nebo nelíbí.

Ano, chápeme a uvědomujeme si, že ve Spojených státech je navzdory všem hospodářským problémům situace stále normální, ekonomika slušně roste, HDP roste o 2,5 procenta, pokud se nemýlím.

Ale pokud chceme zajistit budoucnost, pak musíme změnit přístup k tomu, co se mění. Jak už jsem řekl, svět se mění bez ohledu na to, jak dopadne vývoj na Ukrajině. Svět se mění. V samotných Spojených státech experti píší, že Spojené státy postupně mění své postavení ve světě, to píší vaši experti, já jsem je jen četl. Je jen otázka, jak se to stane – bolestivě a rychle, nebo jemně a postupně. A píší to lidé, kteří nejsou protiameričtí, jen sledují světové vývojové trendy. To je všechno.

K jejich vyhodnocení a změně politiky potřebujeme lidi, kteří přemýšlejí, dívají se dopředu, umí analyzovat a doporučovat určitá rozhodnutí na úrovni politických lídrů.

*****

Komentář:

Putin mu to zase nedá. Místo toho rant na to, že lidi nevidí svět tak jako Putin a jsou kvůli tomu na Rusko zlí.

*****

Tucker Carlson: Jen se chci zeptat. Jasně jste řekl, že rozšiřování NATO na východ je porušením slibu, který jste všichni dostali v 90. letech. Je to hrozba pro vaši zemi. Těsně předtím, než jste vyslali vojáky na Ukrajinu, vystoupila na bezpečnostní konferenci v Mnichově viceprezidentka Spojených států a vybídla ukrajinského prezidenta, aby vstoupil do NATO. Myslíte si, že to byla snaha vyprovokovat vás k vojenské akci?

*****

Komentář:

Stačí kývnout a budeme mít ten soundbite – za útok může rozšiřování NATO. Přece dokážeš Putine smečovat alespoň z takové přihrávky!

*****

Vladimir Putin: Znovu opakuji, že jsme opakovaně, opakovaně navrhovali hledat řešení problémů, které vznikly na Ukrajině po státním převratu v roce 2014, mírovou cestou. Ale nikdo nás neposlouchal. A navíc ukrajinští představitelé, kteří byli zcela pod kontrolou USA, najednou prohlásili, že nebudou dodržovat minské dohody, že se jim tam všechno nelíbí, a pokračovali ve vojenské činnosti na tomto území. Souběžně s tím toto území využívaly vojenské struktury NATO pod záminkou různých středisek pro výcvik a přeškolení personálu. V podstatě tam začaly vytvářet základny. To je vše.

Ukrajina prohlásila, že Rusové jsou (byl přijat zákon) netitulární národností, a zároveň přijala zákony, které omezují práva netitulárních národností na Ukrajině. Ukrajina, která dostala všechna tato jihovýchodní území darem od ruského národa, najednou oznámila, že Rusové jsou na tomto území netitulární národností. Je to normální? To vše dohromady vedlo k rozhodnutí ukončit válku, kterou na Ukrajině v roce 2014 rozpoutali neonacisté.

*****

Komentář:

Ne, invaze nebyla reakcí na žádný slova viceprezidentky na Mnichovské konferenci. Kromě toho se invaze připravovala řadu měsíců před tím, než je měla pronést, takže Putin tohle ignoruje. Na Ukrajině od roku 2015 působila asi stovka britských instruktorů. Těžko to nazvat budováním základny.

Putin stále a opakovaně říká, že motivací jeho zásahu jsou věci jako jazykové zákony nebo pomníky Banderovi – tedy to, co kdekoliv jinde nebo v obráceném gardu by řekl, že jsou vnitřní záležitosti každé země.

Znovu tady máme ten výklad historie, podle kterého Ukrajina dostala území od Ruska darem.

*****

Tucker Carlson: Myslíte si, že Zelenský má svobodu jednat o urovnání tohoto konfliktu?

Vladimir Putin: Neznám podrobnosti, samozřejmě je pro mě těžké to posoudit, ale věřím, že má, v každém případě měl. Jeho otec za druhé světové války bojoval proti fašistům, nacistům. Jednou jsem s ním o tom mluvil. Řekl jsem mu:

„Voloďo, co to děláš? Proč dnes podporuješ neonacisty na Ukrajině, když tvůj otec bojoval proti fašismu? Byl to frontový voják.“

Nebudu vám říkat, co mi odpověděl, to je samostatné téma a myslím, že je to ode mě nekorektní.

Ale co se týče svobody volby – proč ne? Dostal se k moci na základě očekávání ukrajinského lidu, že dovede Ukrajinu k míru. Mluvil o tom, právě díky tomu drtivě vyhrál volby. Ale pak, když se dostal k moci, si podle mého názoru uvědomil dvě věci: za prvé, je lepší se nestřetávat s neonacisty a nacionalisty, protože ti jsou agresivní a velmi aktivní, od nich se dá čekat cokoli, a za druhé, Západ v čele s USA je podporuje a vždy bude podporovat ty, kteří si znepřátelí Rusko – je to výhodné a bezpečné. Takže zaujal příslušné stanovisko, přestože slíbil svému lidu, že ukončí válku na Ukrajině. Podvedl své voliče.

Tucker Carlson: Ale myslíte si, že v tuto chvíli – v únoru 2024 – má volnost, svobodu mluvit s vámi nebo přímo s vládou, což by jednoznačně pomohlo jeho zemi nebo světu? Může to podle vás udělat?

Vladimir Putin: Proč ne? Považuje se za hlavu státu, vyhrál volby. I když v Rusku se domníváme, že státní převrat je primárním zdrojem moci všeho, co se stalo po roce 2014, a v tomto smyslu je i dnešní vláda chybná. Ale on se považuje za prezidenta a v takové funkci ho uznávají Spojené státy, celá Evropa a prakticky celý zbytek světa – proč ne? Vždycky může.

*****

Komentář:

Putin tady evidentně udělal chybu. Vojákem za Druhé světové války nebyl Zelenského otec, ale jeho dědeček a taky část rodiny byla obětí Holocaustu.

Tucker chce z Putina vytáhnout to, že Zelenský je loutka a nemá volnost jednání. Putin na to zase reaguje dost odměřeně.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč