Aleš Dufek: zachránit starou Evropu!

Kandidujete na 6. místě ve Zlínském kraji na kandidátce koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) za KDU-ČSL. Jaké jsou hlavní konzervativní body této koalice? 

To je těžké odpovědět, konzervativní je asi takové zosobnění (či spíše institucionalizace) celkové tradice vývoje v České republice za posledních cca 30 let prostřednictvím těchto stran. Koalice SPOLU představuje aspoň pro mě tedy jakési zachování kontinuity polistopadového vývoje, ostatní jsou pro mě experimenty či dokonce regresy.

Jaké je, podle Vás, hlavní téma letošních voleb? Jaké je Vaše hlavní předvolební téma? 

Hlavním tématem se stal souboj Andrej Babiš a jeho spojenci vs. zbytek země. Nemyslím, že je to šťastné. Pro mě je tématem další existence tradiční rodiny či jakýsi pokus zachránit starou Evropu. Ale to je osobní téma, úplně se ztrácí v tom klasickém předvolebním zmatku. Na druhou stranu si nemyslím, že jsem v tom zcela osamělý.

Vaše politická orientace se v průběhu let změnila. Byl jste v komunální politice za TOP 09 a STAN, také za hnutí Zlín 21 a od roku 2017 jste členem KDU-ČSL. Co Vás k tomu vedlo? 

To, že jsem v podstatě pořád stejný. Mám pocit, že změny postojů spíše lítají kolem mě. Byl jsem nadšen v roce 2010 bojem proti korupci, pak ale přišla republiková koalice s Věcmi veřejnými. Chtěl jsem vytvořit s přáteli nezávislý subjekt, ale pochopil jsem, že bez rozsáhlé a na peníze náročné kampaně nemáme šanci se prosadit. A tak jsem se octnul v tradiční straně, kde je zachována vnitrostranická demokracie se vším dobrým i špatným, co to přináší.

Pokud budete v říjnu zvolený, usednete ve sněmovně poprvé. Máte zkušenosti z komunální politiky, především jako náměstek primátora Zlína. Podařilo se Vám v této roli prosadit některou z konzervativních hodnot? 

Spíš spoléhám na jakousi svou odbornou erudici. Jsem advokát, spousta zákonů je přijata díky neznalosti a nevědomosti těch, co o nich hlasují. Věřím, že u některých případů budu schopen domyslet důsledky přijetí takových zákonů.

Sněmovna sice dosud nepřijala návrh na manželství homosexuálů a leseb, ale je jisté, že se do nové PS vrátí. Jaký je Váš vztah k tomuto zákonu? Ptám se především proto, že návrh má podporu napříč politickými stranami a aktivisté pro zákon se budou snažit další poslance získat. 

Matrimonium je starý pojem už z římského práva, jde o svazek muže a ženy. Já nechápu, proč se ho chtějí zmocnit i jiné druhy osobních svazků. Považuji to za snahu zadupat něco, co je normální. Jakousi vnitřní křeč těch ostatních svazků, aby se tito sami, ač vnitřně nejistí, tímto ujišťovali, že to naopak je vlastně normální. Ale naše hloupost, křtíme zvířata v ZOO, CD, knihy, taky pojem křest jsme už rozředili…

Jaké jsou Vaše hlavní konzervativní hodnoty, které se budete snažit v nové PS prosazovat? 

Manželství je základ pro rodinu, rodina je základ státu. To je svatá pravda, jak se rozbijí, stát dříve nebo později skončí.

Konzervativní pohled na svět není dnes tak říkajíc „in“. Jakou roli v této věci hrají česká média? 

Významnou. Stačí zjistit, kdo je vlastní.

 

Aleš Dufek je advokát a náměstěk primátora města Zlín za KDU-ČSL. Je aktivní v Matici Svatohostýnské.

Rozhovor s Alešem Dufkem je  dalším ze série předvolebních rozhovorů (zdezdezde,  zde a zde) s pravicovými politiky.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!