Ondřej Benešík: Nechceme projídat naší budoucnost

Jaké je, podle Vás, hlavní téma letošních voleb? Jaké je Vaše hlavní předvolební téma?

Hlavní téma letošních voleb je rozhodně ZMĚNA. Poslední roky v naší zemi vládne chaos a populismus, zbytečně umírají lidé, protože vláda není schopná zvládat kritické situace a řeší raději své PR. Dále extrémně roste zadlužení země, které může tvrdě dopadnout na naše děti. Všechno se zdražuje. My nabízíme alternativu. Chceme rozumně hospodařit, neprojídat naši budoucnost, zaměřit se na skutečné investice do zdravotnictví, do školství, aby naše děti měly odpovídající uplatnění, které jim zajistí dobrý život. Chceme chránit naši přírodu, zejména vodní zdroje a půdu. Chceme vyšetřit otrávení Bečvy a poučit se z chyb, aby k takovýmto katastrofám v budoucnu nedocházelo. Babišova vláda tuto kauzu bohužel zametá pod koberec.  

Kandidujete za koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) jako současný poslanec KDU-ČSL. Jaké jsou hlavní konzervativní body této koalice?

Pro naši koalici je důležité, aby se naše země nezadlužovala a prosperovala. Chceme zdravou zemi, kterou budeme s čistým svědomím moci předat našim dětem. Myslíme také na rodiny. Chceme zlepšit bytovou situaci i zvýšit dostupnost zdravotní péče. Chceme méně byrokracie a rozhodně si uvědomuje, že naše země patří na Západ. Shrnul bych to slovy, že nám nejde jen o to, jakou zemi zachováme pro naše děti, ale i o to, jaké děti zanecháme pro naši zemi.

Co se Vám v končícím volebním období sněmovny podařilo z konzervativního programu prosadit?

Rodiny s dětmi mají ve svých peněženkách více peněz pro své potřeby. Prosadili jsme výrazné zvýšení slev na děti. Zachránili jsme také tzv. dětské skupiny, které chtěla paní Maláčová opět zaškatulkovat do jeslí a byrokratického systému.

Sněmovna sice nepřijala návrh na manželství homosexuálů a leseb, ale je jisté, že se návrh do nové PS vrátí. Jaká bude Vaše strategie proti tomuto návrhu. Ptám se především proto, že návrh má podporu napříč koalicí Spolu a aktivisté pro zákon se budou snažit další poslance získat.

Je nutné si uvědomit, že koalice SPOLU je opravdu koalicí složenou ze tří politických stran. Manželství stejnopohlavních osob tak budeme řešit napříč našimi stranami. V hlasování o manželství pro všechny máme a budeme mít volné hlasování. Já budu zastáncem toho, aby manželství bylo zanecháno jako svazek pro muže a ženu. Určitě o tom povedeme debatu.

Jaké jsou Vaše hlavní konzervativní hodnoty, které se budete snažit v nové PS, pokud budete zvolen, prosazovat?

Na prvním místě to je tradiční rodina jako základ společnosti, která je založená na židovsko-křesťanské tradici. Dlouhodobě podporuji mezigenerační solidaritu a zajištění důstojných životních podmínek pro ty, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých. Co se týče negativní motivace, tak já osobně budu bojovat proti všem progresivistickým nápadům na poli kultury, vzdělávání, morálky apod.

Konzervativní pohled na svět není dnes tak říkajíc „in“. Jakou roli v této věci hrají česká média?

Většinu médii v České republice vnímám spíše jako liberální. Do určité míry to odráží nálady ve společnosti. V dnešní globalizované době je ale jasné, že především mladou generaci neovlivňují ani tak média, jako spíše sociální sítě, které jsou daleko více fragmentované a i konzervativní hlas si zde nachází své místo.

Ondřej Benešík je poslanec  PSP ČR, zastupitel obce Strání a místopředseda KDU-ČSL

Rozhovor s Ondřejem Benešíkem je  dalším ze série předvolebních rozhovorů (zdezde, zdezde) s pravicovými politiky.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!