Marek Benda: rodina, svoboda slova, normální svět…

Jaké je, podle Vás, hlavní téma letošních voleb? Jaké je Vaše hlavní předvolební téma?

Podle mě je téma voleb skoro jediné. Jestli skončí populistické, neodpovědné vládnutí dua Miloš Zeman a Andrej Babiš. Musíme se znovu vrátit k vládě, která myslí na budoucnost naší země i našich dětí a nejen na svůj prospěch.

Kandidujete za koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) jako současný poslanec ODS. Jaké jsou hlavní konzervativní body této koalice?

Jsme koalice, která ctí základní konzervativní hodnoty naší vlasti i její tradice. Nebudeme podporovat žádné kulturní revoluce. Celý náš program je postaven na hodnotách úcty k tradici a zásluhám našich předků i odpovědnosti za budoucnost a povinnosti předat naši vlast v pořádku našim potomkům.

Co se Vám v končícím volebním období sněmovny podařilo z konzervativního programu prosadit?

My jsme byli v opozici a v zemi vládne vláda a její většina. Naším úkolem bylo kulturním nesmyslům bránit, ne něco prosadit. Zabránili jsme komunistické podmínce podpory vlády hnutí ANO, a to dodatečnému zdanění církevních restitucí (cestou rozhodnutí Ústavního soudu). Zabránili jsme projednání a schválení Istanbulské úmluvy založené na ideologii genderu. Osobně jsem znemožnil dokončení projednávání manželství pro všechny. A mnoho dalších drobných věcí. Můžete se zeptat kterékoli z občanských iniciativ zabývajících se konzervativními hodnotami, na koho se v Poslanecké sněmovně obrátí jako na prvního, pokud něco chtějí prosadit nebo něčemu zabránit.

Sněmovna sice nepřijala návrh na manželství homosexuálů a leseb, ale je jisté, že se návrh do nové PS vrátí. Jaká bude Vaše strategie proti tomuto návrhu. Ptám se především proto, že návrh má podporu napříč koalicí Spolu a aktivisté pro zákon se budou snažit další poslance získat.

Návrh určitě nemá podporu napříč koalicí SPOLU. Ale má ji u  PirStanu. Nepochybně bude velmi mocná lobby aktivistů LGBT s nepokrytou podporou většiny médií včetně těch veřejnoprávních (kde to pokládám za zvlášť skandální) znovu zákon navrhovat. Budeme se k němu chovat stejně jako doposud. Nemáme závazné hlasování, neboť se jedná o otázku víry a mravů, kde jsme vždy ctili svobodu názoru jednotlivých poslanců. Ale naprostá většina našich poslanců návrh nepodpoří. Já budu podporovat ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy.

Jaké jsou Vaše hlavní konzervativní hodnoty, které se budete snažit v nové PS, pokud budete zvolen, prosazovat?

Rodina jako svazek muže a ženy i jako širší společenství napříč generacemi. Úcta k historii a moudrosti našich předků. Vždy volně cituji G. K. Chestertona „Než zrušíte nějaký plot, musíte nejprve zjistit, zda neodděloval ovce od vlků“. Takže než bych podpořil jakoukoli změnu, musí být vždy domýšleny její dopady. A překvapivě součástí konzervativní agendy do příštího volebního období musí být i obhajoba svobody slova (ač zdánlivě se jedná o liberální agendu, ale dnes už liberálové ve starém smyslu slova neexistují). Chceme-li zachovat normální svět, musíme obhajovat právo se svobodně vyjadřovat a nenechat se ukřičet novými nositeli jediné marxistické pravdy.

Konzervativní pohled na svět není dnes tak říkajíc „in“. Jakou roli v této věci hrají česká média?

Nemyslím si, že konzervativní pohled na svět dnes není „in“. Mezi normálními lidmi se nic zásadního nezměnilo. Problém je, že progresivisté obsadili část vysokých škol a také část médií. Jak jsem již výše zmínil výrazně progresivistický akcent veřejnoprávních médií pokládám za velký problém. Stejně tak jsou obrovským problémem velké internetové platformy typu Facebooku, Twitteru a Googlu, které se snaží cenzurovat konzervativní pohled na svět.     

Rozhovor se Markem Bendou je  dalším ze série předvolebních rozhovorů (zde a zde) s pravicovými politiky.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!