Nečtěte Orwella!

Známý konzervativní publicista Douglas Murray zveřejnil v magazínu Spectator zdrcující recenzi protiteroristického programu britské vlády Prevent, podle níž autoři jako George Orwell, J. R. R. Tolkien a C. S. Lewis mohou radikalizovat čtenáře.

Murray popsal, že program Prevent byl založen „na podporu protiteroristického úsilí“, ale postupně rozšířil svůj záběr od islámských extremistů a krajní pravice šířeji. Asi nepřekvapí, že program Prevent úzce spolupracoval s aktivistickými skupinami, jako je Hope not Hate (Naděje, ne nenávist), které tvrdí, že lidé, kteří hlasovali pro brexit a jsou proti nelegálním přistěhovalcům, jsou krajně pravicoví.

Antifa je v pohodě…

Není tak divu, že v roce 2019 provedla výzkumná informační a komunikační jednotka Preventu (RICU) analýzu, podle které jsou i decentně konzervativní komentátoři jakýmsi palivem extrémistů. Analýza se zabývala uživateli sociálních médií, kteří byli popsáni jako „aktivně vlastenečtí a hrdí na svou vlast“ (hrůza!). Každopádně podle RICU existovaly varovné signály, pokud lidé vstřebávali informace nebo názory od „probrexitových a středopravicových komentátorů“. Mezi ně patřili Jacob Rees-Mogg, Melanie Phillipsová, Rod Liddle a právě Douglas Murray. Kdo jsou tito zlotřilci? Jacob Rees-Mogg je ministrem průmyslu a obchodu, Melanie Phillipsová, je jednasedmdesátiletá novinářka, která píše třeba pro Timesy a Jeruzalem Post a Rod Liddle byl dlouholetý editor BBC a nyní píše pro Spectator a Sunday Times.

„Výzkumná informační a komunikační jednotka“ (RICU) Preventu navíc již dříve uvedla některé klasická literární díla jako varující symbol extremismu. Takže pozor! Pokud čtete 1984 nebo díla Lewise, Tolkiena, Aldouse Huxleyho či Josepha Conrada, jste podezřelí z toho, že jste krajně pravicový extremistický terorista. Na seznamu byla i ostatně i Murrayho vlastní kniha „Podivná smrt Evropy“ (kterou vřele doporučujeme!) nebo kniha Petera Hitchense o hromadném zneužívání nezletilých dívek pákistánskými gangy.

V letošním přezkumu činnosti Preventu, jehož autorem je zkušený novinář William Shawcross, se opatrně uvádí, že zatímco hranice pro extremistickou islamistickou ideologii jsou příliš úzké (v podstatě musíte verbovat lidi do výcvikových táborů al-Kajdy…), hranice kolem myšlenky krajně pravicové ideologie jsou příliš široké. Zatímco Antifa je v materiálech Preventu označována jako „jednotlivci a skupiny sjednocené v opozici vůči rasismu a krajní pravici“, za extrémní pravici jsou považování ti, co čtou například sloupky Douglase Murrayho. O fanatiky z Extinction Rebellion, kteří nejen aktivně rozvracejí společnost, ale úspěšně radikalizují hlavně mládež, se v Preventu nezajímají vůbec. Zjevně jsou nebezpečnější lidí, kteří čtou klasiky…

Ach ty vládní programy…

S odkazem na legendární Conquestovo třetí pravidlo politiky („Každá organizace, která není výslovně konstitutivně pravicová, se dříve či později stane levicovou“) uvedl Murray s povzdechem: „Rád bych přidal čtvrté pravidlo: Jakýkoli program vytvořený vládou bude nevyhnutelně metastázovat, pokud ho pozorní úředníci vědomě neomezí.“

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!