Abeceda amerických voleb – Západní Virgínie

Jižní vnitrozemský stát Západní Virgínie patří republikánům, pět jeho volitelů bude volit Donalda Trumpa.  Demokrat v Západní Virgínii vyhrál naposledy v roce 1996, kdy Bill Clinton z Arkansasu porazil republikána Roberta J. Dola z Kansasu. Donald Trump zde v roce 2016 porazil Hillary Clintonovou vysoko 68:26.

Západní Virgínie je venkovský, řídce osídlený, sociálně konzervativní stát s necelými dvěma milióny obyvatel. Rozlohou je přibližně o 10 % menší, než Česká republika. Neexistují tu metropolitní oblasti, v největším městě Charleston žije necelých padesát tisíc obyvatel. 94 % z populace Západní Virgínie jsou běloši – více bělošský stát je jen Maine a Vermont. Cizinců a imigrantů tu žije úplné minimum. Kostely jsou tu každou neděli plné, skoro 70 % z nich jsou ale protestantské chrámy, římských katolíků tu žije jen asi 100 tisíc.

Tyto typické znaky státu však neodrážejí předpoklad, že jsou zdejší lidé hloupější, naopak, vysokoškolsky vzdělaní se tu vyskytují daleko častěji, než činí celounijní průměr. Vysokoškoláci také tvoří tvrdé jádro republikánských voličů.

Ekonomicky je na tom Západní Virginie podprůměrně. 78,5 mld. dolarů HDP jí řadí až na 43. příčku v rámci severoamerických států s průměrem na obyvatele 43 806 USD (Česká republika měla ve stejném roce 2019 HDP 39 477 USD na obyvatele). Problémem státu jsou vedle chudoby a úbytku obyvatelstva především drogy (opioidy a opiáty se v USA dramaticky šíří i ve venkovských bělošských oblastech). Na Západní Virgínii se také podepsal útlum hornictví (což byl i jeden z důvodů podpory Donalda Trumpa, který slíbil zrušení nejrůznějších omezení pro důlní průmysl).

Demokratické primárky zde dopadly netypicky. I když je moc demokratů v Západní Virginii minimální, vyhrál bezpečně Biden s 65,3 %, druhý Sanders, získal pouhých 11,9 %. Třetí místo připadlo nám málo známému Ricemu (8,4 %) a čtvrtá se umístila Warrenová s 3 % hlasů. Republikáni nepovažovali za nutné zde stranické prezidentské volby pořádat.

Aktuální stav ekonomiky země je historicky nejdůležitějším aspektem v rozhodování voličů. Nedaří-li se, voliči úřadujícího prezidenta odmítnou a naopak, daří-li, nechtějí ho měnit.

Podle průzkumu je v ekonomických otázkách s vládou Donalda Trumpa spokojeno 54 % z dotázaných a 55 % z dotázaných Američanů dokonce tvrdí, že je na tom ekonomicky lépe, než před čtyřmi roky. Ve srovnání s jinými znovuzvolenými prezidenty (Reagan, Clinton, Bush jr., Obama) patří Donald Trump do první ligy hned za Clintona, který získal nejlepší hodnocení voličů, co se týče jejich ekonomické situace za jeho vlády (57 %).

Podle průzkumů Rasmussen Reports z 27. 10. se poměr Biden – Trump poprvé přiblížil na 2 % (49:47). Tato agentura, jako jediná s celoplošným pokrytím, předpověděla v roce 2016 vítězství Donalda Trumpa.

Západní Virginie je v Kongresu USA zastupována demokratickým senátorem Joe Manchinem. Tím demokratické zastoupení ze Západní Virginie na úrovni federace končí. Druhým senátorem je republikánka Shelley Capitová. Sněmovně reprezentantů USA sedí za tento stát tři republikáni. Poměru ve státním Senátu také vévodí republikáni (20:14) a státní Sněmovně jakbysmet (59:41). Guvernérem státu je taktéž republikán, Jim Justice.

Na obrázku je demokratický senátor Joe Manchin (73), který snad ani demokrat není. Senátorem je od roku 2010, předtím v letech 2005–2010 zastával post guvernéra státu a ještě předtím zastával celou řadu jiných funkcí na úrovni státu (ministr zahraničí, státní senátor a člen státní Sněmovny).

V otázkách potratů a zbraní hlasuje téměř výhradně s republikány. Neshodne se sice s republikány v otázkách Obamacare, ale proti Obamovi často vystupoval. Nesouhlasí s působením amerických jednotek v Afghánistánu a s intervencí v Sýrii.

K výzvám spolustraníků, aby ze strany odešel protože podporuje Donalda Trumpa, odpověděl, že „na to kašle“.

Po předcích z otcovi strany je Ital, maminka měla své kořeny v Československu. Je to možná jediný umírněný a konzervativní demokrat v Kongresu (fiskálně odpovědný a sociálně soucitný). Podporuje ho organizace Democrats for Life of America, což jsou členové Demokratické strany USA, kteří jsou proti potratům. On sám potrat limituje 20. týdnem těhotenství. Podporuje Donalda Trumpa v otázkách státu Izrael a obchodní blokády Číny. Podpořil také oba Trumpovi kandidáty na soudce Nejvyššího soudu USA a stavbu zdi na mexické hranici. V únoru 2020 Manchin však v Senátu hlasoval pro odsouzení Donalda Trumpa.

K Green New Deal uvedl, že jde o nesmysl a stejně tak se vyslovil proti manželství osob stejného pohlaví. Od roku 1967 je ženatý s Gayle Conelly Manchinovou (73), mají spolu tři děti.

Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!