Kde je 215 mrtvých indiánských dětí v církevní škole v Kanadě?

Možná si to pamatujete. V květnu 2021 nás média (naše i celosvětová) zásobovala zprávami o šokujícím nálezu v Kanadě. „Na pozemku bývalé církevní školy v kanadském městě Kamloops našli minulý týden ostatky 215 dětí“, psalo aktualne.cz. „Na pozemku bývalé církevní internátní školy v Kanadě byly nalezeny ostatky 215 dětí, z nichž některým bylo v době úmrtí jen několik málo let“, přidal se idnes.cz. „Na pozemku bývalé církevní internátní školy v Kanadě byly nalezeny ostatky 215 dětí, z nichž některým bylo v době úmrtí jen několik málo let“, dodaly novinky.cz. „V Kanadě našli hromadný hrob s ostatky 215 žáků“, nezůstala pozadu Česká televize. Česká média si věc samozřejmě nevymyslela, jen přebírala zprávy ze světových agentur. Ale jak to reálně bylo? A našly se tedy nyní – po třech letech – nějaké ostatky?

Ministerstvo pro vztahy mezi korunou a domorodým obyvatelstvem potvrdilo 8. 5. 2024, že vynaložilo značné prostředky na odhalení „srdcervoucí pravdy“ o neoznačených hrobech v indiánské rezidenční škole v Kamloops v Britské Kolumbii. Avšak navzdory tomu, že na tento účel bylo vyčleněno 7,9 milionu dolarů, nebyly nalezeny žádné ostatky. Carolane Grattonová, mluvčí ministerstva, potvrdila přidělení 7,9 milionu dolarů na různé akce včetně terénních prací, vyhledávání záznamů a zabezpečení areálu rezidenční školy. Co se tedy stalo?

Koncem května 2021 mladá antropoložka Sarah Beaulieu prohlásila, že poblíž Kamloops Residential School v Britské Kolumbii objevila 215 neoznačených hrobů. Kanadou se přehnala vlna zděšení. Místní indiánská náčelnice Roseanne Casimir uvedla, že její komunita „ví“, že domorodé děti, které ve škole zemřely, byly tajně pohřbeny v nedalekém sadu. Koncem devadesátých let minulého století tam bylo zřejmě turistou nalezeno dětské žebro a při následném vykopávání počátkem roku 2000 zub. Sarah Beaulieuová prozkoumala sad pomocí georadaru. Zjistila 215 oblastí vykazujících narušení půdy, které by mohlo svědčit o hrobech (nebo jiných výkopech). Později tento počet zrevidovala na 200. Připustila však, že dokud nebudou provedeny výkopy a forenzní šetření, nelze nic uzavřít. Přesto nebyly provedeny žádné vykopávky. A podle zdrcujícího a důkladného vyvrácení této události, které pro Dorchester Review napsal profesor historie Jacques Rouillard, se žádné ani neplánují.

Byl to zločin?

Jediná kost a zub skutečně ukazují na možnost zločinu. Nepodporují však tezi o 200 hrobech…. Nicméně na základě Beaulieuové nepotvrzené teorie se média a vláda rozhodly rozpoutat vlnu protikatolických nálad a národní ostudy, která trvala od začátku června do podzimu 2021 a vyústily dokonce v násilí.

Vláda i média považovaly za samozřejmé, že narušení půdy zachycené radarem znamená, že tam jsou hroby. Vláda i média předpokládaly, že tyto hroby obsahují těla dětí. Předpokládaly také, že tyto děti byly pohřbeny tajným způsobem. Předpokládaly, že jejich smrt byla způsobena zneužíváním nebo jiným kriminálním jednáním (a ne třeba tuberkulozou, na kterou umírala většina dětí ve zdokumentovaných případech v rezidenčních školách). A vyvodily z toho – bez jakýchkoli důkazů -, že Obláti Panny Marie Neposkvrněné, kteří školu vedli od roku 1893, se podíleli na 200 úmrtích a kryli je.

To, co následovalo, bylo naprosto iracionální. Média začala místo popisovat jako „masový hrob“, což vyvolávalo hrůzné obrazy hromadících se těl. Beaulieuová sama však uvedla, že zjistila 200 samostatných „cílů“, což naznačovalo individuální výkopy, ne masový hrob!

Hanba církvi, hanba Kanadě!

Atmosféře mediální hysterie se nedalo čelit. Když politik z Manitoby prohlásil, že rezidenční školy byly založeny s dobrými úmysly, nejenže se omluvil, ale o dva týdny později s vážnou tváří prohlásil, že systém rezidenčních škol byl součástí genocidního plánu, který vymyslel John A. MacDonald (první kanadský premiér), s cílem vyhubit původní obyvatelstvo. Nikdo se neodvážil nic namítnout.

V následné vlně násilí bylo poničeno pětašedesát kostelů (poničeno, vypáleno nebo znesvěceno), což mnozí přijali s potleskem jako projev oprávněného protestu. Čína (!) vztyčila prst a vyzvala k vyšetřování porušování lidských práv v Kanadě. Vlajka nad kanadským parlamentem vlála pět měsíců na půl žerdi. Kanaďané byli vyzváni, aby neslavili Den Kanady a nenosili národní barvy; místo toho byli vyzváni, aby se oblékli do oranžové barvy, která symbolizovala stud za minulost jejich národa.

Do hry vstoupily velké peníze, když Ottawa přislíbila 320 milionů dolarů na pomoc při hledání dalších hrobů a na podporu přeživších a jejich komunit. Byl vyhlášen nový federální svátek „Národní den pravdy a usmíření“, i když jeho účinek byl poněkud zmařen, když Trudeau tento den připomněl tím, že si šel zasurfovat na pláž.

Trudeau požadoval, aby papež přijel do Kanady a osobně se omluvil za roli církve v (vládou organizovaném) systému rezidenčních škol (a papež nakonec souhlasil, že přijede, i když neslíbil, že se omluví). Kanadští biskupové podlézali a o svatokrádežném vypalování kostelů mluvili tím nejmírnějším jazykem – „smutné“, „jsme zarmoucení“ a „velmi smutné“. Kněz, který se odvážil říci, že z rezidenčních škol (obrovského systému, který existoval téměř sto let a v mnoha případech si získal podporu a vděčnost původních obyvatel, kteří jinak neměli přístup ke vzdělání) vzešlo i něco dobrého, byl donucen odstoupit ze své farnosti. Jeho arcidiecéze se omluvila všem, kteří byli uraženi.

Bacha na to…

V době rychle se šířících informací je těžké odolat pokušené zveřejnit něco, co mají všichni. Ale, že by mniši v Kanadě ve 20. století utýrali v jedné jediné škole dvě stě malých indiánů, pak vykopali jámu a tam je naházeli, to mohlo přece jen přijít někomu trochu moc přitažené za vlasy…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč