Putinův Albert Speer

Pokud se přidržíme druhoválečné analogie, ve které si Rusko tak libuje, tak Putin odstavil poživačného a neschopného Hermana Göringa (Sergeje Šojgu) a na jeho místo hledá svého Alberta Speera, který z hospodářství vymačká maximum zbraní a munice.

Co to ukazuje? Putin zpětně dává za pravdu tomu, co říkali Šojguovi kritikové, jako Girkin a Prigožin. Šojgu byl zamilovaný do povrchního pozlátka – výstavby chrámu ozbrojených sil, pořádání armádní olympiády a tankového biatlonu, rekonstrukce dobývání překližkového Berlína a PR různých nepraktických superzbraní a projektů, které měly svět přesvědčit, jak je Rusko přede všemi napřed. Nulovou pozornost věnoval těm nudným a základním věcem – jako jestli jeho kámoši nekradou tak, že to ohrožuje základní funkčnost armády.

Jenže Putin nikdy nechce ukázat slabost nebo to, že jedná pod nátlakem lidí a okolností. Takže si Šojguovo přemístění časuje až dlouho poté, co umlčel všechny jeho hlasité kritiky.

Kdo je Andrej Belousov?

Z určitého hlediska je to překvapivá volba. Ministerstvo obrany je dnes v Rusku tím nejdůležitějším úřadem, kudy protéká nejvíc peněz, a kde se řídí životy a osudy lidí. Belousov nepatří ke skupině Putinových přátel z Petrohradu, nejezdil s Putinem na čundry do tajgy a nemá ani žádné příbuzenské napojení na obvyklé lidi v Putinově okolí.

Člověk by si tipnul, že Putin tak důležitou funkci nesvěří někomu, s kým by ho nepojilo přátelství ještě z doby před tím, než byl prezidentem. Navíc ta funkce bude až do konce války nevyhnutelně ve světle reflektorů a kdo jí bude vykonávat, může se snadno dostat do množiny možných Putinových nástupců.

Takže kdo je Bělousov?

Narozen 1959 v Moskvě.

1981 s vyznamenáním vystudoval ekonomii na Moskevské univerzitě. Pak pracoval jako výzkumník v ústředním ekonomicko-matematickém institutu a pak vedl mezi roky 1991 až 2006 Institut ekonomických prognóz Ruské akademie věd. Podle tvrzení několika lidí, co se s ním setkávali, byl spíš příznivcem silné ruky státu, než neviditelné ruky trhu.

2006 se stal náměstkem ministra obchodu.

2008-12 byl ředitelem finančního odboru na úřadu ministerského předsedy.

2012 se stal ministrem hospodářského rozvoje. (Nahradil tam Elvíru Nabiullinu, která šla řídit centrální banku)

2013 odešel z ministerstva a stal se Putinovým ekonomickým poradcem. Asi tady na Putina zapůsobil nějakým dojmem, protože ten si moc nových lidí k sobě nepouští.

V lednu 2020 byl jmenován náměstkem premiéra Mišustina a několik týdnů řídil vládu v době, kdy Mišustin chytnul koronavirus a byl v izolaci.

Belousovou úlohou ve vládě po začátku války bylo shánět peníze. Obvolával podniky a jednotlivce, aby zaplatili speciální příspěvky, jestli se nechtějí dostat do problémů. Vybral tak asi 3-4 miliardy dolarů.

Belousov ve svém proslovu k ruskému senátu, který ho potvrdil ve funkci, řekl: „Velmi významným tématem je zdravotní péče. Ta je dnes v nepořádku. Když účastník Speciální vojenské operace (SVO) přijede na dovolenou, tak ho nechtějí ošetřit v civilních nemocnicích a posílají ho do přeplněných vojenských nemocnic. Tuhle záležitost musíme vyřešit. To se týká i zbytečné byrokracie a papírování, které je potřeba k získání vojenských benefitů. Ideálně by to mělo být vyřešeno v systému mezirezortní elektronické komunikace. Dnes k tomu máme technické prostředky. Ale musíme na tom zapracovat. To se týká i záležitostí, kdy například nejen účastníci SVO mají nezletilé děti nebo i sourozence a ti se ocitnou mimo systém regionálních benefitů. To také není dobře a musíme to řešit. Takže nás čeká spousta práce….“

Projev byrokratické myši…

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč