Jak to vidí „Preppeři“

Heslo „Buď připraven“ komunisté dokonale zprofanovali. Přesto dnes podle všeho roste počet lidí, kteří chtějí být co nejlépe připraveni na případnou katastrofu či kolaps čím dál složitějšího světa. Říkají si „preppeři“ (anglicky „prepare“= připravit) a na první pohled je nerozeznáte od jiných. Oni sami nechtějí být poznáni, jak logicky plyne i z tohoto rozhovoru. I ten proběhl pod podmínkou utajení identity – prozradit můžeme pouze to, že odpovídala Lucie ze Středočeského kraje.

Jaký typ kolapsu či katastrofy se Vám jeví jako nejpravděpodobnější?

Možná to překvapí, ale mnoho z nás se zabývá spíše více přízemními scénáři, než je katastrofa globálního charakteru – i když ani tu nevylučujeme. Třeba samozřejmostí je pro nás příprava na black-out. Vždyť k těm krátkodobým, počítaným na dny, dochází už celkem běžně. Stejně tak nedostatek vody je problém, který řešíme už nejen my. Za významné riziko považujeme i příliv nepřizpůsobivých uprchlíků. Nicméně teď jako nejvíce reálný „problém“ vidím nastupující ekonomickou recesi,  která má i vzhledem k dalším okolnostem potenciál překlopit se v pořádnou hospodářskou krizi. Ale sledujeme třeba i vývoj situace v Campi Flegrei („spící“ sopka u Neapole), protože tento náš nejbližší supervulkán vykazuje aktivitu, která by mohla znamenat, že se probouzí.

Co si myslíte o schopnosti a ochotě našeho státu či EU nás před podobnými scénáři ochránit?

Žádný stát nemůže plně ochránit své obyvatele před všemi riziky a lidé by s tím ani neměli počítat. Proti přílivu uprchlíků by jistě nějaká opatření bylo možné zavést, ale jak ochráníte obyvatele před výbuchem supervulkánu? Co by ale jistě šlo zlepšit, jsou třeba nouzové zásoby potravin a léků, a soběstačnost státu v zásobování potravinami, hospodaření s vodou a zemědělskou půdou a podobně.

Je vaše rodina nezávislá na elektřině?
Závislost na elektřině lze řešit buď tak, že si pořídíte vlastní zdroj elektřiny, anebo se bez ní ve své domácnosti naučíte v případě výpadku obejít. Zdůrazňuji „ve své domácnosti“, protože v širším měřítku jsme na elektřině závislí všichni, i když budete mít střechu pokrytou solárními panely. Jde o to, že při větším výpadku elektřiny si nevyberete peníze z bankomatu, nenakoupíte jídlo, léky ani benzín. A brzy nastanou problémy s dodávkami tepla, vody, plynu, s kanalizací. Nikam se nedovoláte, nevyhledáte rady na internetu… Lidé si neuvědomují, jak moc jsme na elektřině závislí.

Jaké zásoby pro případ kolapsu shromažďujete?

Naprostý základ je voda, voda a zase voda a zásoby základních trvanlivých potravin a léků. Je dobré do zásoby pořizovat takové potraviny, které běžně jíte, nebo jste je ochotni sníst, abyste je mohli průběžně obměňovat. Pokud totiž nakoupíte levné, ale nechutné masové konzervy, tak jste vyhodili peníze oknem, protože je v klidové době k obědu nejspíš nesníte a až jim vyprší lhůta, vyhodíte je. Preppeři běžně dělí zásoby podle toho, na jakou dobu uskladnění jsou určené. Takže jsou zásoby třídenní, čtrnáctidenní, tříměsíční a roční – i delší. Mezi ty krátkodobé patří brambory ve sklepě, maso v mrazáku, zelí v soudku, sušené ovoce… Na víc než rok se ukládá obvykle obilí, které uzavřené v sudech vydrží desetiletí. V zásobách musí být vždy dost soli, cukru, medu a octa.

Do jaké míry jste nezávislí na nákupu potravin?

Pěstujeme si vlastní zeleninu a ovoce a chováme slepice. Co nepěstujeme sami, to získáváme od spřátelených sedláků a pěstitelů. Dalo by se říct, že tvoříme jakousi komunitu, která spolupracuje. Fungující komunita je v případě větších problémů základní nutnost.

Do čeho dál investujete?

Investujeme do zásob potravin – už když se podíváte na růst cen, tak je to investice docela výhodná. Ale třeba i do podzemní nádrže na dešťovou vodu, do zúrodňování našich pozemků, do nových stromů a keřů, které pomáhají zvýšit naši soběstačnost.

Je vůbec možné dnes být zcela nezávislý na okolí? Nebo se tvoří nějaké komunity prepperů?

Naprostá nezávislost je nesmysl. S okolím nejsme provázáni jen prostřednictvím dodávek elektřiny, vody a tepla, ale k životu potřebujete i další věci, které si jednotlivec či rodina nejsou schopni dlouhodobě zajistit. Řešením je komunita, ideálně přirozená. To znamená dobré vztahy se sousedy, s blízkým i vzdálenějším okolím. Zjistíte, co kdo může nabídnout, a co můžete nabídnout vy. Většina prepperů dává přednost komunitě, tvořené rodinou, přáteli, sousedy, ne přezdívkami na internetu.

Nestanou se ale preppeři při kolapsu prvním cílem rabování? Není proto zásadní mít zbraň?

Prvním cílem hromadného rabování budou obchody a lékárny, nikoliv preppeři. Zásadou prepperství je opatrnost. Prepper se nikdy nechlubí svými zásobami, co a kolik čeho má, kde to má a jak to má zabezpečené. To by byl sám proti sobě. Přesto s určitou mírou obrany počítáme a mnoho prepperů má i zbraň. Nicméně za hlavní obrannou strategii považujeme prevenci: nenápadnost a opatrnost.

Předpokládám, že preppery tvoří spíš muži…

Nikoliv, komunitu tvoří normální rodiny – mámy, tátové, děti, babičky, dědové atd. Chlapi-preppeři se samozřejmě více orientují na obranu své rodiny, ve větší míře řeší zbraně, nože a technické věci.

Jak se na vaši snahu dívá vaše okolí – nemají vás někdy trochu za blázny?

Já jsem z rodu chalupníků a manžel z rodu sedláků. A za dob našich babiček bylo běžné držet si zásoby na horší časy. Období prázdných spižíren nastoupilo až se supermarkety na každém rohu. Takže ani naši příbuzní nevidí nic bláznivého na tom držet si zásoby. Nazývat to prepperstvím je vlastně akorát takový módní trend.

Češi jsou národ kutilů, ze zlepšováků na webu preppers.cz mě zaujal třeba malý solární ohřev dílny z plechovek. Máme v tomhle určitý náskok oproti jiným národům?

Určitě. Češi jsou tím pověstní. Jsme vynalézavý, šikovný národ. Krásně je to vidět na mezinárodních vojenských cvičeních. Američtí vojáci přijedou s hromadou špičkové výstroje a se servisním týmem v záloze. Když se něco semele, doslova sednou na zadek a čekají na servisní tým. Češi nemají tak špičkovou výstroj, ale potíže řeší sami, umí si poradit.

Jan Mazanec

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!