Sex, věrnost a oxytocin

Když jsme byli mladí, filmy od Disneyho a pohádky nám ukazovaly idylickou verzi toho, jak vypadá seznamování a následné námluvy. Chlapec potká dívku, přeskočí jiskra, zamilují se, vezmou a všichni žijí spolu šťastně až do smrti. Jak stárneme, zjišťujeme, že z reality moderního randění se stala úplně jiná pohádka. Místo toho, abychom potkali osudovou lásku na první dobrou, skončili jsme v generaci Tinderu, sexu na jednu noc, bokovek a zvyšujícího se počtu sexuálně přenosných chorob. Hurá!

Historicky byl sex aktem, který měnil páry v partnery a byl přímo vázán na plodnost, kultura levného sexu změnila v mnoha ohledech sex de facto na rekreační aktivitu. Příležitostný sex s přáteli, známými, nebo dokonce úplnými cizinci se stále více a více normalizuje, a to tak, že je tento trend ve skutečnosti dokonce oslavován jako osvobozování nebo emancipace v mnoha ženských časopisech a dalších médiích.

Zničující zábava

Nebudu lhát, samozřejmě chápu, proč dostupnost potěšení na požádání, a navíc bez závazků, se stala tak populární. Koneckonců, sex je navržen tak, aby to byla zábava a technicky vzato se jedná o cvičení (win-win situace!). Takže sexuální revoluce se jeví jako téměř nevyhnutelná, když vezmeme v úvahu, jak lidská přirozenost inklinuje požadovat víc čehokoliv, co považuje za příjemné a dobré. Ale když se podívám na to, jak byly ovlivněny vztahy, duševní a fyzické zdraví tolika z mých vrstevníků, nemohu se nezeptat, je to pro nás skutečně ta nejlepší cesta?

Jakkoliv se kultura levného sexu a jednorázovek zdá na papíře zábavná, pro mnoho lidí je realita mnohem temnější. Pocity lítosti, osamělosti a nedostatku citového naplnění jsou všechno nešťastným důsledkem neformálního sexu, které se zřídka proderou na obrazovky a titulní stránky novin tak často jako jiné patologie naší doby. S tím, jak je v médiích fantastickým způsobem vykreslován příležitostný sex, lidé, kteří se nepočítají mezi jeho fanoušky, můžou dokonce propadnout dojmu, že jsou podivíni. Ale když se na celý problém podíváme z vědeckého hlediska, tak zjistíme, že neochota se do odvázaného trendu snadného sexu zapojit, vlastně dává v mnoha ohledech smysl.

Oxytocin, běžně označovaný jako hormon lásky, je jednou z chemických látek, které vaše tělo uvolňuje během sexu. Povzbuzuje to, aby se v nás probudila chuť se množit, a také nás kloní k větší důvěře k partnerovi, empatii a uvolnění. Ten stejný hormon se uvolňuje u žen během porodu a kojení. Vzhledem k tomu, že víme, jak silná dokážou být pouta mezi matkami a jejich dětmi, mělo by vám to dát zhruba představu, o jak silnou chemickou reakci se jedná. Oxytocin byl považován jako jeden z biologických mechanismů, které podporují monogamii u lidí, což mimoděk však nakonec vyvolalo v našich tělech reakci, díky níž mnozí sympatizují s kulturou levného sexu.

Pocity prázdnoty a neštěstí, který lidé hlásí po příležitostném sexu, nejsou známkou toho, že je potřebují prostě překonat, nebo že na tom druhém příliš mnoho lpí. Naopak se jedná o naprosto přirozenou reakci na sex s někým o kom víte, že ve skutečnosti se moc dlouho nezdrží a už vůbec s vámi nebude chtít mít vztah, což si ale myslely při sexu hormony ve vašem mozku. A co je ještě strašidelnější, tak někteří lidé si mohou myslet, že další jednorázovka je přesně to, co vyléčí tu spalující prázdnotu. Ve skutečnosti však zapojení se do ještě víc bezmyšlenkovitého a bezvýznamného sexu, který postrádá doprovodnou emocionální intimitu, pravděpodobně jen zhorší pocity emoční zraněnosti. V žádném případě je nevyléčí.

Chraňme se!

Ať už jde o neplánované těhotenství, sexuálně přenosné choroby nebo potenciál pro emoční újmu, má sex zkrátka svá rizika. A zatímco v některých případech budou tato rizika existovat vždy, mohou být alespoň zmírněna tím, že mezi sebou mají partneři důvěru. Hodnota výběru lidí, kteří o nás mají zájem, a kteří to s námi myslí vážně, je často oceňována v případě, pokud jde o náš kariérní život nebo přátele. Stejně důležitá je i v případě našeho milostného života.

Bez ohledu na to, jak moc může naše generace slyšet, že kultura levného sexu je přesně to, co je cool, moderní a osvobozující, bojovali bychom proti našim mozkům a tělům, pokud bychom skutečně uvěřili, že na sexu nezáleží. A i když nemusí být příliš užitečná otřepaná poučka za starých dobrých časů by se tohle nestalo, je naprosto normální činit obezřetná rozhodnutí namířená k ochraně naší emocionální a fyzické pochody. Když investujeme tolik času do zvažování správných škol, pracovních míst, firem a domácností, tak proč neuplatňujeme stejnou míru úsilí pří výběru toho, co je nám fyzicky a emočně nejbližší?

Michael Durčák

Autor je studentem Filozofické fakulty UK.

Uvedený text je volným překladem článku Hook-Up Culture is Making Us Miserable od Lauren Chen publikovaného na webu www.eviemagazine.com