Sex, věrnost a oxytocin

Když jsme byli mladí, filmy od Disneyho a pohádky nám ukazovaly idylickou verzi toho, jak vypadá seznamování a následné námluvy. Chlapec potká dívku, přeskočí jiskra, zamilují se, vezmou a všichni žijí spolu šťastně až do smrti. Jak stárneme, zjišťujeme, že z reality moderního randění se stala úplně jiná pohádka. Místo toho, abychom potkali osudovou lásku na první dobrou, skončili jsme v generaci Tinderu, sexu na jednu noc, bokovek a zvyšujícího se počtu sexuálně přenosných chorob. Hurá!

Historicky byl sex aktem, který měnil páry v partnery a byl přímo vázán na plodnost, kultura levného sexu změnila v mnoha ohledech sex de facto na rekreační aktivitu. Příležitostný sex s přáteli, známými, nebo dokonce úplnými cizinci se stále více a více normalizuje, a to tak, že je tento trend ve skutečnosti dokonce oslavován jako osvobozování nebo emancipace v mnoha ženských časopisech a dalších médiích.

Zničující zábava

Nebudu lhát, samozřejmě chápu, proč dostupnost potěšení na požádání, a navíc bez závazků, se stala tak populární. Koneckonců, sex je navržen tak, aby to byla zábava a technicky vzato se jedná o cvičení (win-win situace!). Takže sexuální revoluce se jeví jako téměř nevyhnutelná, když vezmeme v úvahu, jak lidská přirozenost inklinuje požadovat víc čehokoliv, co považuje za příjemné a dobré. Ale když se podívám na to, jak byly ovlivněny vztahy, duševní a fyzické zdraví tolika z mých vrstevníků, nemohu se nezeptat, je to pro nás skutečně ta nejlepší cesta?

Jakkoliv se kultura levného sexu a jednorázovek zdá na papíře zábavná, pro mnoho lidí je realita mnohem temnější. Pocity lítosti, osamělosti a nedostatku citového naplnění jsou všechno nešťastným důsledkem neformálního sexu, které se zřídka proderou na obrazovky a titulní stránky novin tak často jako jiné patologie naší doby. S tím, jak je v médiích fantastickým způsobem vykreslován příležitostný sex, lidé, kteří se nepočítají mezi jeho fanoušky, můžou dokonce propadnout dojmu, že jsou podivíni. Ale když se na celý problém podíváme z vědeckého hlediska, tak zjistíme, že neochota se do odvázaného trendu snadného sexu zapojit, vlastně dává v mnoha ohledech smysl.

Oxytocin, běžně označovaný jako hormon lásky, je jednou z chemických látek, které vaše tělo uvolňuje během sexu. Povzbuzuje to, aby se v nás probudila chuť se množit, a také nás kloní k větší důvěře k partnerovi, empatii a uvolnění. Ten stejný hormon se uvolňuje u žen během porodu a kojení. Vzhledem k tomu, že víme, jak silná dokážou být pouta mezi matkami a jejich dětmi, mělo by vám to dát zhruba představu, o jak silnou chemickou reakci se jedná. Oxytocin byl považován jako jeden z biologických mechanismů, které podporují monogamii u lidí, což mimoděk však nakonec vyvolalo v našich tělech reakci, díky níž mnozí sympatizují s kulturou levného sexu.

Pocity prázdnoty a neštěstí, který lidé hlásí po příležitostném sexu, nejsou známkou toho, že je potřebují prostě překonat, nebo že na tom druhém příliš mnoho lpí. Naopak se jedná o naprosto přirozenou reakci na sex s někým o kom víte, že ve skutečnosti se moc dlouho nezdrží a už vůbec s vámi nebude chtít mít vztah, což si ale myslely při sexu hormony ve vašem mozku. A co je ještě strašidelnější, tak někteří lidé si mohou myslet, že další jednorázovka je přesně to, co vyléčí tu spalující prázdnotu. Ve skutečnosti však zapojení se do ještě víc bezmyšlenkovitého a bezvýznamného sexu, který postrádá doprovodnou emocionální intimitu, pravděpodobně jen zhorší pocity emoční zraněnosti. V žádném případě je nevyléčí.

Chraňme se!

Ať už jde o neplánované těhotenství, sexuálně přenosné choroby nebo potenciál pro emoční újmu, má sex zkrátka svá rizika. A zatímco v některých případech budou tato rizika existovat vždy, mohou být alespoň zmírněna tím, že mezi sebou mají partneři důvěru. Hodnota výběru lidí, kteří o nás mají zájem, a kteří to s námi myslí vážně, je často oceňována v případě, pokud jde o náš kariérní život nebo přátele. Stejně důležitá je i v případě našeho milostného života.

Bez ohledu na to, jak moc může naše generace slyšet, že kultura levného sexu je přesně to, co je cool, moderní a osvobozující, bojovali bychom proti našim mozkům a tělům, pokud bychom skutečně uvěřili, že na sexu nezáleží. A i když nemusí být příliš užitečná otřepaná poučka za starých dobrých časů by se tohle nestalo, je naprosto normální činit obezřetná rozhodnutí namířená k ochraně naší emocionální a fyzické pochody. Když investujeme tolik času do zvažování správných škol, pracovních míst, firem a domácností, tak proč neuplatňujeme stejnou míru úsilí pří výběru toho, co je nám fyzicky a emočně nejbližší?

Michael Durčák

Autor je studentem Filozofické fakulty UK.

Uvedený text je volným překladem článku Hook-Up Culture is Making Us Miserable od Lauren Chen publikovaného na webu www.eviemagazine.com

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč