Abeceda amerických voleb – Rhode Island

 Demokratická pevnost, ve které Hillary Clintonová vyhrála rozdílem 15,5% (54,4 : 38,9). Od roku 2000 zde Donald Trump naopak získal nejvíce, že všech republikánských kandidátů. Mitt Romney v roce 2012 a John McCain v roce 2008 zde oba shodně získali 35,2% a George W. Bush v letech 2004 a 2000 nevýherních 38,7% resp. 31,9%. Poslední průzkumy z 1. října hovoří také jasně, když Bidenovi na Rhode Island předpovídají 62% a jeho soupeři Trumpovi 37%.

Nejmenší stát severoamerické Unie, Rhode Island, je jen o trochu větší než Lucembursko, má okolo jednoho miliónu obyvatel – především potomků prvních portugalských osadníků. Politicky jde o dobře čitelný prostor. Platí naprosto přesně, že lidé na pobřeží volí výhradně demokraty, lidé ve vnitrozemí téměř výhradně zástupce Republikánské strany. (Město veprostřed státu, Scituate, které je tvořeno z 92% bělochy a lidmi s nižším vzděláním a příjmem, volilo Donalda Trumpa, který zde vyhrál nad Hillary Clintonovou o 25%.)

Živit vás bude stát…

Z více než 40% se obyvatelstvo hlásí k římskému katolictví, což je nejvyšší podíl v rámci USA. Třetinu populace tvoří protestanté. Zastoupeni jsou zde také mormoni, jehovisté, své přátelé si tu najdou vyznavači buddhismu a hinduismu a v oblasti Providence žije také okolo 10 000 Židů.

Ekonomicky jde o spíše chudý stát (HDP 60 mld. USD) s vysokými životními náklady, se špatnými silnicemi a s menší šancí, že získáte práci. Panuje tu ve velkém korupce, stát stíhá vysoký deficit hospodaření. S úpadkem podnikání si tu velkou hlavu nedělají, největšími zaměstnavateli tu jsou totiž stejně nemocnice, stát a federální vláda. Stát se dále pyšní celkem nízkou kriminalitou, zrušeným trestem smrti, vysokým zdaněním a marihuanou na lékařský předpis.

Rhode Island má čtyři volitele, po letošním sčítání lidu zřejmě o jednoho přijde.

Demokratům na Rhode Island se Spojené státy zdají určitě příliš málo socialistické, proto v jejich primárkách sice Biden vyhrál se ziskem 62,5% hlasů, ale Sandersovi věnovali pěkných 30,7% hlasů.

Z počtu volitelů si můžeme odvodit, že Rhode Island má dva kongresové obvody.

První zahrnuje Bristol County, Newport County a většinu Providence County. Žije zde asi 600 tisíc obyvatel, které tvoří ze 70% běloši, z 18% hispánci, z 8% černoši a ze 4% Asiaté.

Volební obvod od roku 2011 zastupuje demokrat David Cicilline (59). Cicilline je v Kongresu velkým odpůrcem Turecka, dost mu vadil schválený prodej bitevníků F-35 (Lockheed Martin F-35 Lightning II) Erdoganovu režimu. Má totiž velké výhrady k rusko-tureckým vztahům a Turecko mu moc nesedí také kvůli jeho podněcování konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií o sporný Náhorní Karabach.

Cecilline kritizoval Donalda Trumpa za jeho úsilí v jednání s Kim Čong-unem neboť měl za to, že setkávání se s tímto zločincem dává větší legitimitu jeho režimu. Cecilline byl také jedním z ostrých demokratů, kteří grilovali Marka Zuckerberga z Facebooku za to, že si tam lidé píší, co chtějí.

Jako otevřený homosexuál podporuje vše, co se týče práv lidí se sexuálně netypickým chováním, včetně práv těch imigrantů, jejíž fyzický stav pohlaví neodpovídá stavu duševnímu. Dělá si velké starosti hlavně s lidmi, kteří budí zdání mužů, ale cítí se být ženami, aby mohli(y) být internováni(é) společně se ženami, které se ženami cítí a ženami i skutečně jsou. Otázka homosexuality osob, které vypadají jako muži, ale cítí se být ženami, je pro něj otázka spíše z ranku obyčejné lidské tolerance, což se tehdejší ředitelce Úřadu pro přistěhovalectví a cla, Sarah Saldañaové, zdálo jako nedostatečná odpověď, neboť očekávala řešení hodné moci úřední. Cecilline se celé roky v Kongresu také doslova rve za univerzalismus práva amerických matek zabít své dítě (o starostech demokratů o další skutečné marginálie se můžete dočíst třeba zde).

Svobodná matka – výdobytek pokroku!

Stát Rhode Island zastupují v Kongresu výhradně demokraté. V Senátu je to Jack Reed a Sheldon Whitehouse, ve Sněmovně reprezentantů je to již zmíněný David Cicilline a James Langevin. Guvernérem od roku 2015 je demokratka Gina Raimondová. Ve státním Senátu převládají demokraté poměrem 33 : 5, ve Sněmovně 66 : 8.

Guvernérka Gina Raimondová (49) vystudovala ekonomii na Harvard College a sociologii na New College v Oxfordu. A aby toho nebylo málo, ještě vystudovala práva na Yale Law School.

„Determinanty svobodného mateřství ve Spojených státech“, to je název její diplomové práce, ve které v zásadě vyzdvihuje výhody svobodomateřství, které spojuje s vyšší mírou nezávislosti žen.  Tak se a to podívejme trochu zblízka…

Od roku 1960 se počet svobodných matek v USA ztrojnásobil, což odborníci označují za „rozpad nosné struktury země“, na rozdíl od Raimondové, která za tím vidí závěrečnou fázi moderního příběhu o rovnosti žen a mužů. 41% dětí narozených v USA se narodí do neúplné rodiny. Ještě před dvaceti lety to bylo 33%. Tento trend je neúprosný, značí de facto rozpad základního stavebního kamene společnosti – rodiny, kterou se stát snaží nahradit podporou komunitní společností a samozřejmě finanční podporu svobodných matek.

O závislosti mezi zvyšováním sociální pomoci rodinám a mírou rozvodovosti se už ví, nikdo o existenci této cesty do pekel nepochybuje, přesto americké a ani evropské sociální systémy na tuto skutečnost (zatím) nijak nereagují. V podstatě tím stát spustil neplánovaný experiment s polovinou populace. Nutno dodat, že k experimentu dochází na té slabší polovině populace.

Na obrázku je guvernérka Gina Raimondová. V roce 2007 založila investiční společnost s názvem Point Judith Capital. Přesvědčila státní penzijní fond, aby na 10 let investoval do její společnosti 5 milionů dolarů. Po deseti letech, v roce 2017 došlo k žádosti o výplatu vkladu, ten však dodnes nebyl státnímu penzijnímu fondu vrácen. Raimondová tak ke svému platu guvernéra 100.000 dolarů inkasuje ještě 125.000 dolarů ze své investiční společnosti, která spravuje peníze státního penzijního fondu.

Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!