Ještě v roce 1980 měl stát Nevada sílu jen tří volitelů. Dnes jich má šest a ti dají podle průzkumů hlas spíše Joe Bidenovi. Ale ještě se uvidí, kam stát pouští a hazardu a Las Vegas nakonec dodriftuje…
Nevaďané se spletli od roku 1908 jen dvakrát, když upřednostnili kandidáta, který boj o Bílý dům nakonec prohrál. Poprvé to bylo roce 1976, když v Nevadě vyhrál Gerald Ford, ale prezidentem se stal jeho demokratický soupeř Jimmy Carter. Podruhé to bylo v roce 2016. Clintonová zde zvítězila nad Trumpem v poměru 47,9 : 45,5.
Co dokázal Trump
Trump je po čtyřech letech své vlády vnímán už daleko lépe než před svým nástupem do funkce. Jeho pozice v Republikánské straně, kde straníci zjistili, že Trump je magor více svým výstředním chováním, než v reálném politickém rozhodování, se také zásadně vylepšila. Význam Trumpa v Republikánské straně vzrostl, strana získala nové politické panely, které Trump zavedl a rozvedl a pochopitelně získala i 14.000 vedoucích pozic ve federálních úřadech. Trump však straně přinesl především nový politický náboj, který se už už ztrácel v permanentním řvaní demokratů o nové době, novém údělu a o nových hrozbách. Po dvacetiletí trvajícího prakticky nudného republikánského kafemlýnku se Trump dostavil vlastně na poslední chvíli – těsně předtím, než by mohli demokraté provést ještě hlubší strukturální změny.
Zatímco mnoho Američanů pod přetěžkou tíhou demokratické hysterie „netémat“ rezignovalo a začalo upřímně zvažovat souhlas s další fází kulturní revoluce, přišel Trump, který za pomoci (zdánlivě) jednoduché rétoriky vysvětlil, že nic z toho, co demokraté navrhují, lidem peněženky nenaplní, a nic z toho, co demokraté chtějí, nesníží nezaměstnanost a kriminalitu.
Trump vrátil americkou politiku zpět lidem, protože mluvil o jejich skutečných problémech. Demokraté ve volebním roce 2016, v podání především jeho soupeřky Clintonové ze své akademické politiky včas nesestoupili a zmohli se maximálně na komentáře k „bláznivým nápadům“ Donalda Trumpa. Proto volby prohráli.
Stát Harryho Reida
Nevada, to je především Las Vegas a také demokrat Harry Reid (80), který v Kongresu proseděl dlouhé roky (1983 až 2017). Dnes si užívá důchodu. Tento v mládí amatérský boxer stojí za širokou popularizací nevadských demokratů, kteří byli v Nevadě stranou číslo dvě. Neměl moc rád Baracka Obamu, o kterém říkal, že by mohl být prezident, protože není tolik černý a nemá černošský dialekt (budoucímu prezidentovi se pak omluvil).
K hispánským republikánům se vyjádřil jasně, když řekl: „nechápu, jak může být někdo s hispánským původem republikán, OK, musím k tomu říct víc ?“
Byl také sprostým lhářem, když o prezidentském kandidátovi na prezidenta, Mittu Romneyu řekl, že deset let neplatil žádné daně. Když se zjistilo, že lže, bylo už po volbách, které Romney prohrál. Když se Reida ptali, co ke své lži může teď říct, tak odpověděl, že to byla „jedna z nejlepších věcí, jakou kdy udělal… Romney nevyhrál, že?“
Nevadu v Senátu Kongresu zastupují dva demokraté, Jacky Rosenová a Catherine Mastová. Ve Sněmovně reprezentantů USA je poměr 3:1 ve prospěch demokratů. V Senátu státu mají většinu také demokraté (13:8) a ve státní Sněmovně jakbysmet (28:13). Guvernérem je demokrat Stephen Sisolak.
Demokratické primárky vyhrál vermontský senátor a komunista Bernie Sanders s podporou 46,8 %. Druhý skončil Joe Biden s 20,2 % a bronz si odnesl Pete Buttigieg (14,3 %).
Nutno v souvislosti s demokratickými primárkami uvést, že právě jejich výsledek významně hraje pro Donalda Trumpa. Mám za to, že extremistické pozice, které v současné Demokratické straně v Nevadě panují, mnohé voliče od volby Bidena odradí. Dovolím si proto predikovat, že nevadští volitelé, a to i přesto, že poslední průzkumy dávají Bidenovi v Nevadě náskok 5 % (46:41), dají nakonec své hlasy Trumpovi.
Rudá Cortez
Na obrázku vidíme bývalou nevadskou generální prokurátorku a dnes senátorku Catherine Cortez Mastovou (56). V Kongresu sedí od roku 2017. Manny Cortez, otec senátorky, byl dobrým přítelem již zmíněného senátora Harryho Reida.
Jde o upřímně praktikujícího liberála, věří na vítězný boj s počasím, fandí potratům, chtěla by „nějak omezit ty zbraně“, podporuje Obamacare a manželství osob stejného pohlaví. V roce 2016 přijala dar na svou volební kampaň od Planned Parenthood, což je americký leader potratového průmyslu.
Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!