Abeceda amerických voleb – Kentucky

Osm volitelů státu venkovského státu Kentucky bezpečně zvolí Donalda Trumpa. V roce 2016 zde zvítězil s 62,5 % oproti 32,7 % Hillary Clintonové. Zvítězili zde také republikáni George W. Bush v letech 2000 a 2004, John McCain v roce 2008 i Mitt Romney v roce 2012.

Zajímavostí prezidentských voleb v USA je od roku 1968 vždy dvojité zvolení kandidáta. Kazí nám to jen v roce 1980 demokrat James E. Carter, který prohrál s Ronaldem Reaganem a v roce 1992 republikán George H. W. Bush, který v druhé volbě prohrál nad Billem Clintonem.

Za vzestupnou republikánskou tendencí v tomto převážně bělošském a hodně hornickém státě stojí především přísné zákony Baracka Obamy omezující těžbu uhlí. Korunu tomu dala v roce 2016 svým výrokem Hillary Clintonová, když řekla, že tyto předpisy ještě zpřísní. Tím získala v Kentucky pouze dva okresy velkých měst Louisville a Lexington, kde se lidé živí jinak.

V době občanské války stál stát Kentucky na rozmezí konfliktu, přednost dal nakonec Unii. Jeho tradiční obchodní vazby byly však na státy Konfederace a tak původně vyhlásil neutralitu. V roce 1861, po snaze armády Konfederace tento strategický stát obsadit, si to ale rozmyslel a přidal se k Unii.

Vůdce republikánské většiny v Senátu Kongresu, Mitch McConnell (78), zvolený za stát Kentucky, je zatím nejdéle sloužícím senátorem za tento stát v historii Senátu. Demokraté by rádi McConnella ze Senátu sestřelili, proto proti němu nasadili v letošních volbách bývalou stíhací pilotku Amy McGrathovou (45). Jenže McConnell vítězil i v dobách slávy Baracka Obamy, tak se o něj nebojíme.

V Senátu Kongresu zastupuje stát Kentucky další republikán, známý libertarián Rand Paul. Ve Sněmovně reprezentantů USA je poměr zástupců 5:1 ve prospěch republikánů. V Senátu státu převládají taktéž jednoznačně republikáni (29:9) a ve státní Sněmovně jakbysmet (61:39). Guvernérem je ovšem poslední dobou dost neoblíbený demokrat Andy Beshear.

Co se týče demokratických primárek, výsledek tak nějak kopíruje nižší úspěch Bernieho Sanderse v jižanských státech, když v Kentucky také utřel lusk se ziskem 12,1 % oproti 67,9 % pro Bidena.

Na obrázku vidíme bývalou stíhací pilotku námořní pěchoty, podplukovnici a kandidátku do Senátu Spojených států z Kentucky, Amy McGrathovou. Absolvovala 89 bojových misí zejména v Afghánistánu. Nalétáno má více než 2 000 hodin. Má tři děti a při studiu na univerzitě bývala kapitánkou fotbalového týmu. V rámci své senátorské kampaně tvrdě narazila, když využila fotografie skupiny nemocných horníků z Kentucky. Dva jí za to zažalovali (urazilo je to).

Amy McGrath

Podporuje Joe Bidena a Obamacare. V hodnocení politických názorů se řadí k umírněným demokratům (v Kentucky by jinak neměla žádnou šanci). Co se týče změny klimatu, tak v tom má úplně jasno, může za to člověk. S potraty je spokojená, nerada by něco měnila. Manžel, bývalý pilot námořnictva, je od 18ti let zapřísáhlý republikán, seznámili se na Twitteru.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!