Tohle v Idahu nechceme

V Idaho zakázali vyučovat na školách kritickou teorii ras. „Nechci říci, že nemáme problémy, jen nechceme další“, řekl k návrhu zákona jeho předkladatel Carl Crabtree, senátor z Republikánské strany. Zákon HB 377 byl v tamní Sněmovně schválen 22. dubna celkem hladce poměrem hlasů 57:12. Senát o něm hlasoval v pondělí 26. dubna a taktéž prošel bez velkých obtíží (27:8).

Republikánský guvernér, Brad Little, návrh zákona podepsal ve středu. Podle zákona se na všech veřejných školách, včetně charterových a univerzitách, zakazuje vyučovat tzv. „kritická teorie ras“. V případě porušení zákona, hrozí vzdělávacím institucím odejmutí nebo snížení objemu prostředků státních dotací.  O kritické teorii ras jsme zrovna nedávno psali.

Levice i již intoxikovaní studenti mají zákon za snahu o cenzuru historie – domnívají se, že zákaz se vztahuje na výuku o pravdivé historii a jen prohloubí bílou nadvládu. Studenti a jejich pedagogové vyřvávali před Idaho State Capitol v hlavním městě Boise hesla o tom, že historie se přepisovat nedá a že před ní republikáni stejně neutečou

Pojďme si však zákon přes tyto hysterie alespoň zběžně prolistovat. Úvodní část, jakási preambule zákona, hovoří o samotném záměru zákonodárců. Tím je, aby veřejné školy, jejich zaměstnanci a studenti „respektovali důstojnost ostatních, uznávali právo ostatních vyjádřit odlišné názory a podporovali a hájili intelektuální poctivost, svobodu bádání a výuky a svobodu projevu a sdružování.“

Možná bychom měli vysvětlit, proč stát Idaho k tomuto celkem kostrbatému zákonu vůbec přistupuje. Jde totiž o reakci na již vyjevené úsilí federální vlády Josepha Bidena zatočit jednou pro vždy s bílým rasismem a centrálně zavést povinnost vyučovat o kritické teorii rasy. Je to legislativně sice jen těžko realizovatelná představa ve federální unii, ale přeci jenom… Demokraté jsou dost vynalézaví v případech, kdy jde o šíření myšlenek demokratického socialismu.

Jak k zákonu tvrdí republikánští zákonodárci z Idaho, chtějí z preventivních důvodů zakázat tuto toxickou politiku (vydávanou za antirasistickou) s tím, že jí zkrátka na našem území zakážou. „Nestrpíme v Idaho rasismus, který se navíc vydává za výuku historie.“ Podle republikánky Barbary Ehardtové jde navíc o nauku, které učí děti „nenávidět svou zem“.

Další část zákona se věnuje konkrétním zásadám výuky, které nesmí vést, ani jinak nutit, studenty, aby osobně potvrdili, přijali nebo dodržovali některou z následujících zásad

– že jakékoliv pohlaví, rasa, etnická příslušnost, náboženství, barva nebo národní původ jsou ze své podstaty nadřazené nebo podřadné

– že jednotlivci jsou na základě pohlaví, rasy, etnického původu, náboženství, barvy pleti nebo národního původu odpovědní za činy spáchané v minulosti jinými příslušníky stejného pohlaví, rasy, etnického původu, náboženství, barvy pleti nebo národnostního původu.

Někteří komentátoři jsou k účelnosti zákona docela skeptičtí. Tvrdí, že část učitelů bude přesto trvat na tom, aby děti přijaly svůj díl odpovědnosti za provozování otroctví jejich předky. Budou politiku bílého rasismu vyučovat skrytě a v náznacích, což přinese konflikty a další napětí. Stejně složitým řešením se ale zdá být také snaha vedoucí k postupnému propuštění politických aktivistů z řad učitelstva, kteří do pedagogického sboru zavlekli progresivistické myšlenky Demokratické strany USA.

Vedle Idaho, podobnou legislativu zavádějí také státy Západní Virginie, Oklahoma, Missouri, Texas a Arkansas.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!