Takhle se na ně musí…

Významným prvkem progresivního teroru na Západě je to, že jeho iniciátoři obvykle za svoji činnost nenesou žádnou zodpovědnost, Můžou jiným lidem ničit životy obviněními z rasismu či homofobie, mohou pořádat kampaně a blokády, aniž by to pro ně samotné znamenalo nějaké osobní riziko. To se teď v USA změnilo. Alespoň v jednom případě. Pekařství ve státě Ohio, obviněné z rasismu,  vysoudilo na místní univerzitě vysoké odškodnění.

Vysoká škola v Oberlinu, Ohio, je i na poměry americké akademické sféry dost ujetá. Ačkoliv zde studuje ani ne 3000 studentů, dostala už se v minulosti na stránky velkých médií různými bizarními akcemi, například protestem proti „kulinární kulturní apropriaci“, která měla spočívat v nedostatečně věrné přípravě tradičních východoasijských jídel.

Rasistický prodavač?

Dokonce i The New Yorker, který se řadí spíš na liberální část spektra, přinesl před třemi lety z Oberlinu nepříliš lichotivou reportáž: studenti zde požadují trigger warnings (varování, že nějaké informace – třeba četba antického dramatu – může vyvolat traumatický zážitek)  před klasickými dramaty jako Antigona. V prosinci 2015 jich sedm set podepsalo čtrnáctistránkový dopis, který obviňoval jejich almu mater z toho, že je založena na „imperialismu, bílé nadřazenosti, kapitalismu, ableismu a cissexistickém heteropatriarchátu“.

 Gibson’s Bakery, čili Pekařství u Gibsonů, je rodinná firma působící nedaleko univerzity. V devítitisícovém městě tvořili studenti přirozeně dosti podstatnou část jejích zákazníků, navíc dodávala nějaké své výrobky přímo vysoké škole v rámci cateringových smluv. Rodina Gibsonů je vcelku bohatá a vlastní v Oberlinu větší množství nemovitostí. Pekařství má docela dlouhou tradici, na té samé adrese sídlí od roku 1905. (Zdroj: text žaloby.)

Devátého listopadu 2016 se černý student Oberlinské univerzity pokusil u Gibsonů nakoupit alkohol na falešné doklady. (V USA je minimální věk pro nákup alkoholu 21 let a dost tvrdě se to kontroluje.) Obsluhující, Allyn D. Gibson, si toho všiml a navíc si všiml, že pod bundou nakupujícího se rýsují další lahve. Zavolal tedy policii.

Student se dal na útěk, přitom upustil lahve na podlahu. Mladý Gibson jej pronásledoval ven, kde ovšem čekali dva další kamarádi a společně se na prodavače vrhli. Povalili jej na zem a začali do něj bušit. V tomto okamžiku je zastihla přivolaná policie. Všichni tři byli obviněni z různých trestných činů, načež podle amerického úzu přijali „dohodu o vině a trestu“ (plea bargain). Její součástí bylo písemné prohlášení všech tří, že napadený prodavač nejednal z rasových pohnutek, ale jenom ve snaze zabránit nelegálnímu prodeji alkoholu.

Studentští aktivisté však byli jiného názoru a rozjeli proti pekařství různé akce. Zhruba stovka jich dva dny demonstrovala před prodejnou s tím, že je to rasistický podnik (video na Facebooku) a univerzita se pod jejich nátlakem rozhodla dočasně přerušit s firmou obchodní styky (na dva měsíce).

Pekař proti univerzitě

Pekařství si zase stěžovalo, že krádeže jsou naprosto běžné, ze 40 přichycených bylo 33 studentů, ale jen šest černochů, za rok že jim zmizelo více než tisíc kusů zboží. Třešničkou na dortu měla být žádost univerzity, aby místní obchody nehlásily poprvé chycené kradoucí studenty policii, ale jen škole.

Jelikož protesty připravily Gibsonovo pekařství o řadu zákazníků a jelikož se jich účastnili i zaměstnanci univerzity, podala firma v listopadu 2017 žalobu o odškodnění za pomluvu (defamation). Plný text žaloby s uvedením hlavních incidentů, které k právní akci vedly, najdete na serveru Scribd. Poté, co pekařství žalobu podalo, přerušila s ním univerzita opět obchodní kontakt.

Univerzita trvala na tom, že neručí za aktivitu svých studentů a zaměstnanců a že obvinění z rasismu je jen názor, nikoliv pomluva; Gibsonovi zase trvali na tom, že orgány univerzity proti nim podnikaly konkrétní akce a že se žádným způsobem nesnažily brzdit atmosféru kolektivní hysterie zaměřené neprávem proti jejich podniku.

V pátek 7. června rozhodla porota v neprospěch univerzity a přiřkla Gibsonovým jedenáct milionů dolarů odškodnění. Další proces, zabývající se otázkou tzv. punitive damages, skončil nyní ve čtvrtek. Tento verdikt zněl na 33 milionů dolarů. Celkově tedy nyní Oberlinská univerzita má vyplatit Gibsonovým přes 40 milionů dolarů za chování svých zaměstnanců a studentů.

Jak na to

Moc bez zodpovědnosti je strašná, velmi destruktivní kombinace. Ale zaveďte do celého mechanismu nějaké prvky zodpovědnosti – a totálně jednostranná, vychýlená situace se zase začne vracet k nějakému středu.

Mimochodem, víte, jak nakonec skončila ještě daleko syrovější a krvavější hrůzovláda Ku-Klux-Klanu nad americkým Jihem? Tím, že po jednom lynči, spáchaném roku 1981, rozhodla porota o tom, že celá síť organizací KKK je povinna zaplatit odškodné rodině oběti. Šlo to až na úroveň individuálních členů Klanu, které rázem přešla chuť natahovat kápě, zapalovat kříže a věšet jiné lidi.

 

Autor je datový analytik, publikuje na svém blogu kechlibar.net. Je autorem knihy Zapomenuté příběhy a Zapomenuté příběhy 2Sada obou knih je dostupná se slevou.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!