Squatting aneb Jak se v USA snadno a levně dostat k bydlení

„Squatteři nemají žádná práva“, řekl John Fetterman, demokratický senátor Kongesu USA z Pensylvánie, když v sobotu kritizoval až příliš jemné zacházení, kterého se dostává squatterům, tedy těm, kteří v rozporu se zákonem okupují cizí nemovitosti a tvrdí, že na to mají (přirozené) právo.

Senátor Fetterman svým vyjádřením k právům squatterů reagoval na virální video venezuelského TikTokera, který instruuje nelegální přistěhovalce, aby kradli Američanům domy a zneužívali „zákony o právech squatterů“.

https://twitter.com/DanielDiMartino/status/1770601857888444556

Senátor Fetterman reagoval také na konkrétní případ Adele Andalorové, 47leté Newyorčanky, která byla zatčena potom, co chtěla ze svého domu vystěhovat tlupu squatterů.

Adele Andalorová vyměnila 19. března zámky ve svém domě ve Flushingu, v newyorském Queensu poté, co 29. února zjistila, že její dům obývají lidé, které nezná. Předtím přivolala prostřednictvím tísňové linky 911 policii doufajíc, že jí policisté pomohou. Ti jí však sdělili, že pokud dům squatteři obývají déle než 30 dnů, vzniká jim ze zákona nájemní vztah, který musí majitelka Andalorová přijmout a samozřejmě i řádně vypovědět. A také strpět soudní řízení a až poté je možné – pomocí exekutora – nájemníky vystěhovat. Do té doby nemůže „nájemníkům“ znemožnit nemovitost obývat. Bude-li se majitelka domu zákonu protivit, mohou jí policisté zatknout, což posléze i učinili. Paradoxní situace tak vyvrcholila tím, že squatteři v domě zůstali a majitelka domu putovala do policejní cely.

Adele Andalorová zdědila patrový dům po rodičích, jeho cena se v této atraktivní lokalitě odhaduje na 1,2 miliónu dolarů. Majitelka chce dům prodat, je pro ní příliš velký, ale nyní se obává, že o dům přijde.

Senátor Fetterman, jak vidno, nezná zákony New York City, kde lze tzv. vydržet nájemní vztah už po 30 dnech obývání domu. Nájemník samozřejmě musí doložit, proč se domnívá, že je právoplatným obyvatelem nemovitosti, ale to není příliš těžké. Prokazuje se to buď nájemní smlouvou nebo vynaloženými náklady na údržbu bytu, což bývá pro squattery snadno překonatelný problém (např. zatlučou okna prkny, čímž prý byt zajistili proti zlodějům).

Nejdůležitější je v New Yorku tedy lhůta 30 dnů. Té když squatteři dosáhnou, mají na 99% vyhráno – dům či byt je na dlouhou dobu jejich. Majiteli nemovitosti pak nezbývá, než se pokusit prokázat, že jde o squattery. To bývá soudní tahanice na dlouhé měsíce. Samotné vystěhování se před soudem projednává odděleně a až poté, co majitel prokáže, že nájemní vztah nevznikl. Suma sumárům, squatteři mohou v cizí nemovitosti celkem bez starostí bydlet i rok. Náhrady po prohraných soudech samozřejmě nezaplatí neboť exekutoři nemají pro jejich nemajetnost co postihnout.

Právníci radí, aby majitelé, kteří nemovitost právě nepoužívají, se jí rychle zbavili nebo si najali specializovanou firmu, která pravidelnými obhlídkami nastěhování squatterů zabrání.

Na obrázku vidíme senátora Johna Karla Fettermana (54). Mezi agresivními progresivisty je považován za umíněného („konzervativní progresivista“ nebo také „outsiderský populista“).

Mezi jeho politické postoje patří např. právo ženy zabít své dítě maximálně v den porodu a regulace přistěhovalectví. Vztah Fettermana k imigrační politice státu z něho dělá de facto vyvrhela strany (slovo regulace „je nebezpečné zahrávání si se základními právy člověka“). Co se týče vězeňského systému, rád by viděl všechny vězně na svobodě, doma v Pensylvánii chtěl jako zástupce guvernéra zrušit trest smrti.

Je zastáncem Izraele, svůj postoj zatím nezměnil, a o Číně hovoří jako o největším problému USA. Je proti tomu, aby čínská vláda prostřednictvím svých firem vlastnila v USA půdu. Podporuje Ukrajinu a NATO.

Senátor Fetterman podporuje legalizaci marihuany, podporuje hnutí Black Lives Matter, k otázce zdanění bohatých uvedl, že ti, co mají jachtu, těm nějaký ten milión na daních chybět nebude. Odbory má za posvátné organizace.

Senátor Fetterman je ženatý s aktivistkou a nelegální imigrantkou brazilského původu z Rio de Janeira, Gisele Barreto, rozenou Almeidovou (42). Mají spolu tři děti.

Senátor měří 2,06 m a váží 180 kg, trpí těžkými depresemi a nedávno prodělal ischemickou cévní mozkovou příhodu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč