OSN podporuje právní šílenství

Je libo zažalovat své nežijící předky za to, co se dnes, nebo za pár let? Jste-li dítě, máte podle OSN tu možnost. Protože můžete žalovat státy kvůli „klimatu“.

Podle OSN můžou děti žalovat státy za to, že se nyní mění klima (zde). Vynechme raději rovnou tu možnost, že se klima mění periodicky, bez vlivu člověka, jak říkají klimatičtí škarohlídi. Protože to by teprve byl pořádný blázinec. Dítě zažaluje stát, že málo bojuje proti změně klimatu, soud mu dá za pravdu a nařídí státu, aby pohnul kostrou. Jenže co když by se za dalších pár let ukázalo, že na onu změnu odsouzený stát neměl vliv? Jak by se tenhle justiční omyl asi napravoval?

Ono úplně stačí to, čemu svou podporou takových žalob OSN pomáhá otevírat dveře při současném politickém přesvědčení. První žaloby v tomto duchu už má za sebou i Česko (zde). V Rakousku na stát podala žalobu rovnou skupina dětí, z nichž nejmladšímu bylo pět let (zde). Švýcarsko zase zažalovala skupina důchodkyň, protože jim vedro komplikuje život (zde).

Jedna věc je, že pokud státy mohou skutečně něco proti změnám klimatu dělat, projeví se to za desítky let. Takže žaloby mohou padat ještě desítky let a dostat státy, prostřednictvím soudních rozsudků, do zcela neřešitelných situací.

Druhá věc je však to, že se to bude dít jen v prostoru EU, v USA, Kanadě, Austrálii a v pár dalších státech. Jistě se to ale nebude dít například v Číně, která má – podle zelené ideologie – na nynějším vývoji klimatu největší podíl

A když se najdou evropské děti, které Čínu zažalují?

I když ji soud odsoudí, navzdory kampani, jež bude vysvětlovat, proč tohle Čína dělat může (zde) a státy v EU ne, tak se nic nestane. Nejspíš dojde leda k nějakému diplomatickému škorpení, ale jistě ne k tomu, aby Čína změnila svůj kurz. To udělá, až bude sama chtít. Až na to bude připravená. Až to pro ni bude výhodné. Dřív ne. Tohle bláznovství nechá Evropanům a Američanům. Protože i to je pro ni výhodné. Podpora toho, aby se děti soudily se státy, je ze strany OSN, zcela fatálním omylem. Pokud to tedy není zlý záměr.

Mimochodem, když jsme u těch žalob, až se definitivně potvrdí, jak kolosální hloupostí (v lepším případě) je Green Deal. Budou dnešní a budoucí děti za škody žalovat současné vedení EU?