Když má guvernér rozum

Texaský guvernér Gregg Abbott podepsal zákon. To by nebylo nic tak překvapivého, to guvernéři dělají. Tenhle zákon je ale zajímavý tím, že ukazuje, kam až došlo šílenství moderního byrokratického státu. Abbott totiž podepsal zákon, kterým dovoluje dětem prodávat podomácku vyrobenou limonádu. Jde o věc v Americe běžnou – na zahradě, před kostelem či u skautského střediska prodávají v létě malé děti domácí limonádu, aby vydělaly pár dolarů – obvykle na něco dobročinného.  Jenže prodávat jen tak bez povolení?

Pro od přirození podnikavé Američany je limonádový stánek (často spíš jen lavice či stůl s limonádou) také prostředkem, jak děti naučit základům byznysu. Na internetu najdete ty správné „byznys tipy“, jak na to a čemu se vyhnout, aby to správně fungovalo. Včetně toho vytvořit si svůj „byznys plán“ Děti se tak naučí, že na výrobu limonády musí nejdříve nakoupit citróny, ty vymačkat, smíchat s cukrem, vychladit, připravit stánek, namalovat ceduli a pak celý den nalévat. Třeba za padesát centů skleničku. A večer si potom spočítat, kolik vydělaly a kolik z toho půjde na náklady.

Před několika lety to tak udělaly dvě sestry Andria a Zoey (8 a 7 let) v městečku Overton ve východním Texasu. Chtěly vydělat sto dolarů a pozvat tatínka na výlet na Den otců. Potíž je, že na pouliční prodej potřebujete povolení. A to stojí 150 dolarů. Obec jim sice poplatek odpustila, ale pořád ještě potřebovaly povolení od zdravotnické inspekce. To už bylo nad jejich síly, takže limonádu prodávaly jen tak. Stihly vydělat 25 dolarů, než přijela policie a stánek zavřela. Zákony přece platí pro všechny… Holky dopadly ale pořád lépe, než v Marylandu, kde za podobný prodej dostaly děti pokutu pět set dolarů. V jednom případě použila policie při zákazu prodeje limonády i argument zákazu dětské práce…

Jeden z texaských zákonodárců se tedy chopil příležitosti a napsal zákon č. 234, který dětem prodej limonády umožňuje. A guvernér Abbott to podepsal s tím, že jde o příklad zdravého rozumu. Bylo by krásné, kdyby si z tohoto zákona vzali příklad i u nás. Jak napsal jeden z diskutujících na twitteru, „u nás by se u stánku vystřídal živnosťák, ČOIka, hygiena, finančák a kdyby tam byl karusel, tak aj celníci.“

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!