Kde se vzal Fidesz?

Naprostým fenoménem eurovoleb je maďarský Fidesz. Jako jediný získal absolutní většinu hlasů – padesát dva procent. Kde se tedy vzal Svaz mladých demokratů, jak se Fidesz původně jmenoval (horní věkovou hranici členství 35 let zrušili v roce 1993) a čím se liší od krajně pravicových stran, se kterými je leckdy srovnáván?

Fidesz vznikl koncem osmdesátých let jako strana kamarádů  z jedné koleje pro budoucí elitu, kde mladí právníci studovali zároveň politologii a sociologii. Chodili tam přednášet i reformní komunisti jako Imre Pozsgay a přední intelektuálové té doby. A studenti z té koleje  ovládají maďarskou politiku a soudnictví dodnes. Kluci a holky se navzájem poženili a povdávali, někteří Fidesz opustili po po jeho ideovém obratu v první polovině 90. let, ale spousta zůstala. Namátkou dnešní maďarský prezident, předseda parlamentu, předseda nejvyššího soudu… Autorem maďarské ústavy 2011 je jeden ze zakladatelů, dnešní europoslanec József Szájer. To znamená, že z hlediska lidského potenciálu se jedná o stranu nesrovnatelnou s krajně pravicovými subjekty ve zbytku Evropy. Ty obvykle v oblasti dnes nazývané „lidské zdroje“ musí lovit v už hodně kalných vodách.  

 

Z partičky intelektuálů pro městské liberály se Fidesz  stal lidovou stranou pro široké vrstvy, s typickou příměsí maďarského nacionalismu a patetismu (funguje na každého Maďara od tří let…). Na komunální úrovni se Fideszu podařilo vybudovat základnu lidí, kteří jsou tam u sebe na vesničce vnímáni jako elita: učitele, doktoři apod. Fidesz má skoro 80% starostů a spokojenost s nimi se promítá i na celostátní úroveň. Na tomhle sešel krajně pravicový Jobbik. Ten sice už měl na státní úrovni lidi „jakž takž“, ale na komunální to byly beznadějné existence na úrovni SPD. Lidé, kteří je volili, toho vzápětí hořce litovali…

Fidesz si už v opozici vybudoval vlastní mediální pokrytí velkou zásluhou mediálního magnáta Lajose Simicsky. Simicska je dalším klíčovým člověkem, který se zná s Orbánem už desítky let. Dítě ze sociální rodiny, které muselo jako malé žebrat. Zároveň ale matematický génius, který se s Orbánem potkal na gymnáziu. Simicska studoval v matematické sekci, Orbán v anglické.  Simicska měl čich na byznys, držel pokladnu, sháněl peníze, kupoval média. Obsazoval je ovšem přijatelnými novináři  (nebyl tedy něco jako Jaromír  Soukup…). S Orbánem se nakonec rozkmotřil, ale to už měl Viktor svou pozici natolik jistou, že se bez Lajose obešel.

A nakonec Orbán – bez něj by Fidesz nebyl tím čím je. Velmi schopný, talentovaný, vzdělaný, rozený Homo politicus. Není to člověk, jehož kariéra by stála jen na migraci (jako u Tomio Okamury). Migrace a  a Soros, to  jsou jen momentální hlasité přívěsky jeho agendy, která je mnohem širší.

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme