Jak se Číňané a Američané hádají v Maďarsku

Rozhovor, který poskytl americký velvyslanec v Budapešti David Cornstein státní televizi M1 vyvolal pobouření na čínské ambasádě. Cornstein v rozhovoru chválil vzájemné vztahy a vládu, jak za domácí politiku či podporu Izraele, tak za zvládnutí pandemie, ale také se opřel do Číny a způsobu, jakým o pandemii (ne)informovala svět, mimo jiné používal označení „čínský virus“.
 
Na to zareagoval čínský velvyslanec v Budapešti Duan Jielong (na úvodní fotografii)  komentářem, který publikoval provládní deník Magyar Nemzet v názorové sekci s názvem Lži amerického velvyslance.
 
Ve svém článku se Jielong vysmívá americkému zvládání epidemie, zdůrazňuje, že Čína zareagovala včas a vhodně, poskytla celému světu své zkušenosti a zdravotnický materiál, včetně Maďarska a Spojených států, podle propočtu čínského velvyslance připadlo jen na jednoho Američana 14 ochranných masek z Číny. Odmítl kritiku jejich kvality, podle něj si sami američtí občané objednávají raději z Číny. Zatímco Čína všem pomáhala a vyzývala k mezinárodní spolupráci, Spojené státy ztrácely čas podkopáváním mezinárodní solidarity (myšleno WHO, respektive americká kritika a opuštění WHO, k němuž se v článku vztahuje na několika místech) a údajně rasistickou politizací pandemie. „America First“ podle Jielonga ignoruje morálku a diplomacii.
 
Cornstein se ve své odpovědi zaměřil na kritiku komunistické diktatury v Číně (text nesl název Jak moc důvěřujete komunistické diktatuře?) a na varování Maďarů před důvěrou k ní. Svoje komentáře z M1 označil za „tvrdé pravdy“. V článku zmínil masové náboženské pronásledování čínských křesťanů, muslimů a dalších; „vypitvání“ hongkonských svobod; akce ve východním a jihočínském moři; a v neposlední řadě čínskou reakci na COVID-19. Čínské ochranné pomůcky byly podle Cornsteina předražené a nekvalitní. Maďaři mají dostatečnou zkušenost s komunistickým režimem na to, aby věděli, že režim omezuje kritické informace směrem dovnitř i ven a jeho autoritářství infikuje i firmy jako Huawei či ZTE, které mají povinnost spolupracovat s čínskými tajnými službami, píše dále Cornstein. Maďarská veřejnost by se podle Cornsteina měla rozhodnout pro svobodu a demokracii a odmítnout čínskou tyranii a autoritářství. „Jsem si jistý, kterou stranu si nádherný, svobodymilný maďarský lid vybere,“ uzavřel Cornstein.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!