Maďarsko: chvála z USA a Izraele

Americký velvyslanec v Budapešti David Cornstein poskytl rozhovor státní televizi M1, kde opětovně vychválil vládu a směr, jakým se země ubírá. Řekl také, že vládě předložil několik nápadů, jak zlepšit mezinárodní image Maďarska a přilákat americké investory. Souběžně s ním chválil Maďarsko za konzistentně proizraelské postoje i velvyslanec Izraele  Yakov Hadas-Handelsman.
 
„S manželkou jsme se zamilovali do této skvělé země a jsme velmi naštvaní, když se objevují články o tom, jak špatná je situace a jak hrozný je premiér,“‎ uvedl Cornstein. Vztahy mezi Budapeští a Washingtonem jsou nyní podle něj výtečné, k čemuž přispěl i Orbánův výběr ministrů, kdy se mu podařilo dát dohromady „neuvěřitelný tým, jeden [ministr] lepší než druhý“.
 
Bilaterální obchod ve výši sedmi miliard by se dal podle Cornsteina ještě vylepšit, což by ovšem vyžadovalo, aby americké společnosti získaly detailní informace o příznivých investičních příležitostech, opatřeních maďarské vlády na podporu investic a nízkých daňových sazbách.
 
Na začátku července řekl Cornstein v americké rádiové show CATS Roundtable, že „Maďarsko je nejlépe střeženým tajemstvím na světě“‎ s přátelskými lidmi, dobrým jídlem a nízkými náklady na život, a zatímco brání hranice před nelegální migrací z Afriky, rádo uvítá více amerických turistů nebo i Američanů, kteří by chtěli žít nějakou dobu v Evropě.
 
Koronavirus země zvládla dobře díky vhodným a včasným opatřením vlády a disciplíně lidí při jejich dodržování. Znepokojilo jej, když se v CNN nebo New York Times objevovaly nepravdivé zprávy o maďarském nouzovém zákoně. Podle Cornsteina byl naprosto v pořádku, pouze měl být stanoven časový limit, což je už ale teď bezpředmětné, protože nouzový stav skončil.
 
Jednaosmdesátiletý newyorský byznysmen byl už v minulosti obviňován například na stránkách New York Times, že slouží spíše maďarské než americké administrativě. Cornstein podle svých slov volí jinou cestu než velvyslanci Obamovy administrativy a snaží se Maďarsko připoutat k USA.
 
V únorovém rozhovoru pro liberální 24.hu Cornstein také řekl, že o Maďarsku panuje spousta předsudků. Než měl nastoupit na pozici velvyslance, někteří přátelé jej litovali, že se má jako Žid stát velvyslancem v antisemitské zemi. Podle Cornsteina je však židovská komunita v Maďarsku spokojená a chráněná a fyzické útoky proti ní jsou vzácné, zatímco v New Yorku se napadání ultraortodoxních chasidů stalo téměř rutinou.
 
Souběžně s Cornsteinem poskytl rozhovor provládnímu deníku Magyar Nemzet izraelský velvyslanec v Maďarsku Yakov Hadas-Handelsman. Komentoval návštěvu ministra zahraničí Pétera Szijjártóa v Jeruzalémě. Podle velvyslance je Maďarsko jedním z mála států, které se za Izrael stabilně staví na mezinárodní scéně a jeho země je za to Budapešti velice vděčná. Izraelská a maďarská vláda podle něj „zastupují stejnou politickou linií“‎ a neustále čelí útokům „mezinárodních organizací a tradičních médií“‎.
 
Zatímco u zemí jako je Maďarsko je to podle Hadase-Handelsmana ovlivněno hlavně tím, že mají konzervativní vládu, na Izrael se útočí bez ohledu na to, kdo je u moci. Maďarsku poděkoval i za explicitní podporu Trumpova plánu pro Blízký východ, EU podle něj prozatím nepředložila pro mír nic, a proto je třeba dát plánu Washingtonu alespoň šanci.
Maďarští komentátoři si všímají, že je „eminentním zájmem“‎ Orbánovy vlády udržení Trumpa a Netanjahua u moci a tím pádem i jejich nadstandardně přátelských velvyslanců v úřadech. Například vztahy s velvyslanectvími některých skandinávských zemí tak dobré nejsou, ministr zahraničí Péter Szijjártó jim po ukončení nouzového stavu poslal káravé dopisy.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!