Jak Piráti pomohli Babišovi s dotacemi na biopaliva

Karel Havlíček a Mikukáš Peksa z Pirátů se do sebe na twitteru pustili kvůli dotacím na zelené experimenty, kdo za co může a kdo z toho tyje. Pojďme si osvěžit historickou paměť aneb Jak to bylo s piráty, EU a dotacemi Babišovi.

Povinnost používání biopaliv v dopravě zavedla směrnice EU 2003/30/EC. Členské státy musely do roku 2010 zajistit v palivech nejméně 5.75% biosložky. Nebyla tam výslovně zmíněná řepka, ale fakticky země jako Česko jinou možnost nežli řepku neměly. Přímořské země jako Británie to řešily importem biopaliv z tropických zemí, jako etanol a palmový olej (obvykle vykazovaný jako použitý potravinářský olej).

Kácení indonéských pralesů kvůli palmovému oleji má kořeny zde, protože palma olejná je nejlevnější a nejvýnosnější zdroj oleje.

O 6 let později vznikla nová směrnice 2009/28/ES, která již výslovně zakazovala produkci biopaliv na místě původních pralesů a mokřadů. Zároveň omezila použití biopaliv 1. generace, ovšem jen na 7% celkové spotřeby, tedy více nežli byl původní cíl 5.75%)

Piráti na základě této směrnice podpořili novelu zákona, která zrušila povinné přimíchávání MEŘO (Methylester řepkového oleje) do paliv. Každý výrobce má alespoň papírově svobodu se rozhodnout, jak zajistí svůj podíl paliv z obnovitelných zdrojů.

Kámen úrazu je v tom, že v českém prostředí řepka nemá schůdnou alternativu. Vodík i biopaliva 2. generace jsou stále jen experimentální technologií a nikde na světě se nevyrábějí hromadně. Etanol je v mírném podnebném pásu ekonomický nesmysl.

Ačkoliv EU výslovně nenařizuje přimíchávat řepku do paliv, její směrnice nedávají Česku jinou možnost nežli řepku. EU je tak hlavním sponzorem Babiše, bez jejích dotací by se Agrofert potácel na hraně černé nuly a Babiš by neměl možnost z něj financovat svou politickou kampaň.

Podpora Green Dealu je tedy nepřímou podporou Babiše. Tak prosté to je. Navzdory siláckým řečem o rozdělování dotací obyčejným lidem. Piráti opět sehráli roli Babišových užitečných idiotů a zatím to vypadá, že ji budou hrát i nadále.

A byli to opět Piráti, kteří před 2 lety při hlasování o taxonomii hlasovali PROTI zařazení jádra mezi čisté zdroje. To jen náhodou, kdybychom místo řepky chtěli rozvíjet elektromobilitu a potřebovali kapacitní čistý zdroj elektřiny.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč