Hřibova slova o Mariánském sloupu a Stalinovi pobouřila Duku. Kardinál žádá omluvu

Slova, kterými pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib vysvětloval, proč je proti obnově Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, pobouřila kardinála Dominika Duku. Ten primátorovi píše a vyzývá ho k omluvě.

Hřib záměr na Facebooku odmítl slovy, že „bychom brzo mohli čelit pokusům komunistů o obnovu monstrózního pomníku Stalina na Letné (tzv. ‚Fronty na maso‘), coby celoevropsky unikátní připomínky tehdejšího výtvarného vyjádření“.

Duku toto srovnání pobouřilo. „Věřím, že jste tato slova pronesl v rozčílení, aniž byste uvážil souvislosti, co znamenala komunistická diktatura (…) a rovněž co symbolizuje postava J. V. Stalina,“ píše primátorovi s připomínkou, že zločiny komunistů jasně definuje zákon o protiprávnosti komunistického režimu.

Duka v dopise připomíná vlastní minulost politického vězně a dodává, že píše jménem katolíků i dalších věřících, „kteří si uvědomují roli Panny Marie jako matky Ježíše Krista na vznik a růst naší křesťanské, resp. západní civilizace“. Mluví o urážejícím rozhodnutí magistrátu, které bylo „vyprovokováno lidmi, kterým kraluje bývalá paní poslankyně soudružka (Marta) Semelová“.

Duka tak naráží na události roku 2017, kdy pražské zastupitelstvo usnesením zablokovalo obnovu sloupu, ačkoli příslušný stavební úřad vydal povolení. 

Aktuální zastupitelstvo se tématu věnovalo na zasedání, které začalo ve čtvrtek. Dnes po páté hodině ráno zbývající přítomní zastupitelé odmítli návrh na revokaci dva roky starého odmítavého usnesení a obnovu sloupu tak fakticky znemožnili

O návrat sloupu dlouhodobě usiluje akademický sochař Petr Váňa. Ten začal ve středu se spolupracovníky připravovat umístění repliky. Městská policie mu v tom na příkaz Hřiba zamezila s odkazem na to, že nemá vyřízený zábor veřejného prostranství, a proti lidem zasáhla. Podle magistrátu se obnova odehrávala načerno a byla proto pozastavena.

Původní dílo ze 17. století dav v roce 1918 strhl, považoval ho za symbol habsburské nadvlády a rekatolizace země. Zastánci jeho navrácení jej označují za připomínku obránců Prahy před Švédy a mírový symbol.

Článek přebíráme v rámci vzájemné spolupráce z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!