Facebook už rozhodnul – je to terorista!

Na Wall Street Journal vyšel ostrý komentář o rozhodnutí Facebooku mazat jakékoliv projevy sympatií směrem ke Kyleu Rittenhouseovi, o němž už na Konzervativních novinách vyšel článek. Tento sedmnáctiletý mladík bránil se skupinou dobrovolníků obchody ve městě  Kenosha (přibližně 20 mil od svého bydliště) před rabujícími bandami se zbraní v ruce. Podle Facebooku spadá do kategorie „extrémistický terorista“.

V osudnou noc 25. srpna se Kyle dostal do potyčky, která vyústila v několik výstřelů a smrt dvojice lidí. Prokuratura obžalovala Kylea z vraždy prvního stupně, tedy nejzávažnějšího typu vraždy. Dle Rittenhouseova advokáta jednal v sebeobraně. Tvrzení prokuratury minimálně zpochybňují i videa z místa činu, na kterých Kyle v době výstřelů buď utíká od útočníků, kteří po něm hází předměty, či leží sražen na zemi a jiní lidé do něj kopou či projevují jiné agresivní chování.

Ve WSJ píšou, že toto nijak nebrání Facebooku v tom, aby už o viníkovi rozhodnul. Na této platformě nelze sdílet příspěvky vyjadřující podporu Kyleovi. Ani není možné zveřejnit žádosti o přispění na obhajobu před soudem. Příspěvky odsuzující Kylea regulace nijak nezasáhla. Dle WSJ porušuje toto rozhodnutí svobodu slova a Kyleovo právo na spravedlivý proces, jelikož porotu tvoří zástupci veřejnosti, které může při rozhodování o vině a nevině tento krok ovlivnit. Taktéž nedostane na rozdíl od jiných Američanů možnost získat přes Facebook finanční prostředky na svou obhajobu (sbírky na obhajobu zatčených rabujících nijak omezeny nejsou).  

WSJ zmiňuje, že tímto komentářem nebrání činy Kylea. Ohrazuje se proti tomu, že je s ním ze strany Facebooku zacházeno jako s „teroristickým extremistou“, čímž ho zařazuje do stejné skupiny jako pachatele masových vražd v Orlandu 2016 nebo El Pasu loni. Mark Zuckerberg sice nedávno prohlašoval, že se nepodrobí politickým tlakům na to, aby omezil svobodu slova, v tomto případě se ale evidentně podvolil.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!