Jak se střílelo ve Wisconsinu

Celý svět obletěla zpráva o konfrontaci sedmnáctiletého Kyla Rittenhouse s davem rabujících ve městě Kenosha. Skončilo to dvěma mrtvými a Kylovi  hrozí doživotní vězení.  Jak se to ale všechno přesně stalo?

Obyvatelé stotisícového amerického města se strachem v očích pozorovali západ slunce očekávajíce, že ulice již třetí den nezalije jen tma, ale také násilné nepokoje, které vypukly poté, co policisté o víkendu postřelili Jacoba Blakea. Na černocha s bohatým trestním rejstříkem, který ignoroval policejních výzev, pokusil se nastoupit do svého auta, kde v tu dobu byly jeho tři děti, a ruku natáhl do přihrádky, v té chvíli policisté spustili palbu.

Tu noc, stejně jako i noci předním, se několik desítek až stovek ozbrojených dobrovolníků z řad civilistů rozhodlo, že se masivní destrukci a násilí, které lokalitu v uplynulých dnech pustošilo, pokusí alespoň z části zmírnit. Několik z nich se shromáždilo například u již minulou noc vyrabovaného a částečně vypáleného obchodu s auty (video zde).

Mezi těmito cca dvěma desítkami lidí stál také sedmnáctiletý Kyle Rittenhouse, vybavený samo-nabíjecí puškou AR-15 a lékárničkou (na videu zde). Před samotnou střelbou byly s Kylem natočeny dva krátké rozhovory. V prvním (zde) říká, že přišel chránit majetek svých spoluobčanů. Video končí scénou, kdy Kyle spěchá na pomoc jednomu ze zraněných demonstrantů, kterého má v úmyslu ošetřit. Ve druhém videu (zde) popisuje roli celé skupiny, kterou je chránit tento konkrétní obchod, přičemž jeho úkolem je poskytovat zdravotní pomoc.

Těsně před střelbou se někteří z rabujících vydávají do areálu již zmíněné budovy, kde bezcílně ničí vše, co jim přijde pod ruku.

 

Podle novějších informací některý z ozbrojených civilistů pomocí hasícího přístroje uhasil zapálenou popelnici, čímž na sebe i své kolegy poštval část již tak rozhněvaného davu (video zde zde). Část davu následně začala pronásledovat Kyla, což způsobilo jeho oddělení od skupiny. Poté je Kyle zachycen při první střelbě (zde), několik bloků od původního stanoviště, kde utíká před rabujícími. Šestatřicetiletý Joseph Rosenbaum, odsouzený pedofilní násilník, Kyla pronásleduje a hází na něj nějaký předmět (některé zdroje mylně uváděly zápalnou láhev). V momentě, kdy ho s jasným úmyslem napadnout dobíhá, je po varovném výstřelu zastřelen. Neznámý střelec pár metrů od Kyla v ten samý moment ještě vystřelí z pistole.

Joseph je ještě před svou smrtí zachycen na videu, kde se snaží vyvolat konflikt s ozbrojenými civilisty po uhašení hořícího kontejneru a chvíli poté křičí „zastřelte mě negři,“ (video zde). Jeho přání se mu, jak již víte, nakonec vyplnilo.

Kyle se stahuje, načež útočníkovi spěchá na pomoc, zatímco vytáčí svého přítele, kterému vše telefonicky oznamuje. Hovor ovšem nestihne dokončit, neboť se ho rozzuřený dav chystá zlynčovat, nezbývá mu nic jiného než utéct (detailní video zde).

 

Následující záběry se od obchodu přesunují na nedalekou silnici, kde mladíka dav dostihne. Nejprve je zezadu udeřen do hlavy blíže neidentifikovatelným předmětem, následkem čehož ztrácí rovnováhu a padá na zem.

Po chvíli na něj, kopem s rozběhem, zaútočí první z pronásledovatelů. Jeho útok Kyle částečně odrazí, přičemž dvakrát vystřelí a postřelený útočník prchá do bezpečí.

Poté ho Anthony Huber, šestadvacetiletý  zločinec se záznamem za ublížení na zdraví a domácí násilí, zezadu uhodí do hlavy skateboardem a pokusí se mu neúspěšně sebrat zbraň. Je postřelen a padá k zemi, později umírá.

Neznámý útočník, kopající do Kyla a Anthony Huber, připravující se k útoku.
Neznámý útočník, kopající do Kyla a Anthony Huber, připravující se k útoku. (Twitter)

Jako poslední se proti němu rozeběhne Gaige Grosskreutz, šestadvacetiletý člen marxistického revolučního uskupení The People’s Revolution Movement, odsouzený za manipulaci se zbraní pod vlivem drog. Hrozba namířenou zbraní ho ale na chvíli odradí. Zatímco Kyle přesune svou pozornost k okolí, Gaige vytasí svou nelegálně drženou pistoli a znovu útočí, Kyle ho ale předtím, než stihne cokoliv napáchat, střelí do ruky, ve které drží zbraň. Gaige byl převezen do nemocnice, kdy podstoupil operaci, dle vyjádření jeho přítele lituje jen jediného, toho, že Kyla nestihl zabít (zde).

Informace o útočnících jsou dostupné zde.

Gaige Grosskreutz, poté co byl střelen do ruky.
Gaige Grosskreutz, poté co byl střelen do ruky. (Twitter)

 

V pozadí jsou již viditelné sirény přijíždějících policejních aut. Kyle se zdviženýma rukama jde směrem k policistům, kterým se následně udá. Z nějakého důvodu je ovšem zatčen až následující den poté, co se dobrovolně přihlásí ve své domovské Illinois.

Kyle, přestože se celý incident udál v americkém státě Wisconsin, má trvalé bydliště v Illinois, cca 20 mil od místa střelby.Přestože místní zákony umožňují výjimku z hranice osmnácti let pro získání zbraně, byl kyle obviněn také z nedovoleného ozbrojování. Zbraň tak pravděpodobně držel ilegálně.

Kyle, den před incidentem, snažící se odstranit s dalšími dobrovolníky škody, které byly napáchány při nepokojích.
Kyle, den před incidentem, snažící se odstranit s dalšími dobrovolníky škody, které byly napáchány při nepokojích. (Twitter)

Kyle byl obviněn z plánované vraždy prvního stupně, což je podle amerického práva nejzávažnější typ vraždy, což se neshoduje s průběhem tohoto incidentu. Je tak možné, že toto obvinění bude smeteno ze stolu.

Převzato z autorova blogu 

P. S. Poznámka Konzervativních novin: dalo se čekat, že pokud policie rezignuje na vynucování práva pořádku (což se v demokraty ovládaných městech často děje), vezmou občané právo do svých rukou. Nelze se jim divit…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010. Děkujeme!