Deset let s Viktorem u moci

Už deset let Viktor Orbán panuje nad Maďarskem. Pojďme se teď proto vrátit do dubna 2010, kdy to začalo, tedy oficiálně. Neoficiálně se k tomu schylovalo nejméně od podzimu 2006, od té doby také Fidesz drtivě vyhrával všechny doplňovací, komunální či evropské volby.

Dění roku 2006 si můžete připomenout  v článku Lhali jsme vám ráno, v noci i večer. A o tom, kde se vzal Fidesz si přečtěte zde.

Dosavadní koalice postkomunistů (MSZP) a městských liberálů (SZDSZ) se zbortila v roce 2008, kdy ji opustila tehdy již zcela nerelevantní SZDSZ. Tento tah jí už k záchraně nepomohl, do voleb 2010 šla pod křídly kdysi vládnoucí konzervativní MDF, ani ta se však nedostala do parlamentu a sama SZDSZ, strana levicových liberálů z Budapešti, zanikla v roce 2013.

SZDSZ sice koalici oficiálně opustila, ale v parlamentu nadále poskytovala tichou podporu menšinové vládě MSZP. Předčasné volby nebyly výhodné ani pro jeden někdejší vládní subjekt, ale vyloženě po nich neprahla ani opozice: prodlužování agonie nadále šponovalo preference Fideszu, v některých průzkumech měla strana i nad 60 procent hlasů.

Když v březnu 2009 odstoupil lídr socialistů a premiér Ferenc Gyurcsány ze všech funkcí, situace v Maďarsku byla tou dobou nesnesitelná: zadlužená země mířila pod správu MMF, stále se horšící hospodářská situace dopadala na všechny vrstvy obyvatelstva, prudce stoupl počet loupežných přepadení.

Do té doby se datují i vražedné útoky na Romy a posilování krajní pravice v podobě Jobbiku. Úřednická vláda ekonoma Gordona Bajnaie začala provádět dlouho odkládané bolestivé ekonomické reformy.

Předzvěstí výsledků voleb byly i volby do Evropského parlamentu na jaře 2009, kdy Fidesz získal 14 mandátů, MSZP 4, Jobbik 3 a MDF 1.

Fidesz vedl do parlamentních voleb samozřejmě Viktor Orbán, MSZP první předseda bez komunistické minulosti (ročník 1974) Attila Mesterházy, Jobbik předseda Gábor Vona, MDF její jediný europoslanec Lajos Bokros.

Volby měly tehdy dvě kola. V prvním, 11. dubna 2010, se volilo do 176 jednomandátových obvodů. V 119 získali kandidáti Fidesz-KDNP více než 50 procent hlasů, druhé kolo se zde tak už nekonalo. Ve zbývajících 56 obvodech byli také nejúspěšnější kandidáti Fidesz-KDNP, ale se ziskem pod 50 procent. 53 z nich pak v druhém kole zvítězilo. Socialisté uspěli jen ve dvou obvodech, v jednom vyhrál nezávislý kandidát.

Druhé kolo 25. dubna už představovalo víceméně formalitu, hlavní oslavy si Fidesz odbyl 11. dubna. Počet hlasů v procentech byl 52,73 % pro Fidesz-KDNP, což koalici zajišťovalo pohodlnou ústavní většinu.

Následovala MSZP s 19,30 %, Jobbik s 16,67 a zelení antiglobalisté LMP pod vedením Andráse Schiffera se ziskem 7,48 %.

MDF a SZDSZ, dvě etablované strany, které se výrazně podílely na politickém směřování Maďarska po roce 1989, se do parlamentu nedostaly. Nově je nahradily dvě antisystémové formace zprava a zleva, Jobbik a LMP.

Fidesz začal okamžitě po volbách realizovat svůj program „nezůstane kámen na kameni“, a tak už po pouhém roce Maďarsko vypadalo úplně jinak: mělo novou ústavu a název, 199 poslanců místo 386, novou hospodářskou politiku vzdorující MMF. A to byl teprve začátek.

Jak to ten dubnový večer v Budapešti, respektive ve volebním štábu Fideszu vypadalo, se můžete podívat na tomto videu.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!