Co je v balíčku pomoci Ukrajině?

Gigantický šedesátimiliardový balíček americké pomoci Ukrajině je rozdělen do několika částí. Dvacet sedm miliard jde na dokup zbraní a vybavení pro americké ozbrojené síly  a rozšíření prezidentské Drawdown Autority for Ukraine (jakási okamžitá pomoc Ukrajině záslá jen na rozhodnutí prezidenta) o  8 miliard.  Tohle způsobilo největší nepochopení. Presidential Drawdown Autority je přesně to, že Biden řekne: „Tahle zbraň se teď posílá na Ukrajinu“ a ta zbraň jde hned na Ukrajinu a armáda místo ní dostane peníze, aby si pořídila novou. Stejně tak se z toho hradí taková ta škatulata – nějaká spojenecká země USA posílá své staré sovětské zbraně a vybavení na Ukrajinu a dostane za to od USA náhradu v podobě nějakého adekvátního zbraňového systému a samotné USA si pak pořídí novou věc. Ale jdeme dál…

14 miliard: USAI. To je jako kreditka, za kterou si Ukrajina může objednat zbraně a vybavení u amerických výrobců. Nevýhodou je, že ty zbraně a vybavení jsou teprve ve výrobě.

8 miliard: Finanční asistence pro Ukrajinu.

7 miliard: Americké operace a personál. V tom bude výcvik, doprava a logistika, zpravodajské operace ve prospěch Ukrajiny.

2 miliardy: Finanční asistence pro jiné země v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině. (Humanitární pomoc pro uprchlíky).

1 miliarda: Výzkum, vývoj, testování a vyhodnocení. Nedávno se třeba vyzkoumalo, že Ground Launched Small Diameter Bombs proti intenzivnímu ruskému rušení GPS nefungují. (Což asi podnítilo rozhodnutí poslat nakonec ATACMS).

2 miliardy: Neúročené půjčky, které mohou být prezidentem odpuštěné. To, co se tam dostalo jako úlitba Trumpovu nápadu, že ta pomoc má mít formu půjčky.

Obecně je tam prostor, kde je otázka, jak agresivní bude Bidenova administrativa ve využívání té Drawdown autority a taky třeba možnosti pořádat odprodeje přebytečného nebo třeba staršího vyřazovaného armádního vybavení v aukcích, kam Ukrajinu pozvou jako jediného přihazujícího.

Ten prostor pro opravdovou vojenskou pomoc je v tomhle balíku větší než byl v minulých balících. Původně ten balík měl pokrýt období od října 23 do října 24 (fiskální rok) a teď to bude takhle zhuštěné do šesti měsíců. A je samozřejmě velká otázka, jestli na podzim před volbami projde něco nového. Pravděpodobně spíš ne a rozhodne se po volbách a EU by měla ten čas využít na přípravu.

Přeložil Vláda Krupa

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč