Abeceda amerických voleb – Wyoming

Nebudeme se zdržovat, tři volitelé z venkovského  státu Wyoming dají svůj hlas Donaldu Trumpovi. Ve Wyomingu v roce 2016 porazil Donald Trump Hillary Clintonovou vysoko 67,4% ku 21,6%. Nepřetržité výhry republikánů se datují až do voleb roku 1964, kdy i wyomingské obyvatele pobláznil demokrat Lyndon B. Johnson. Barack Obama zde v roce 2012 obdržel pouze 27,82% a v roce 2008 toliko 32,54%. Vůbec nejlepšího výsledku v dějinách státu zde získal Ronald Reagan v roce 1984. Bylo to neuvěřitelných 70,51%.

Wyoming je obrovský stát, o něco větší, než Velká Británie, s nejnižší mírou osídlení ve Spojených státech. Žije zde totiž pouze necelých 600 tisíc obyvatel. Stát se dělí do dvou částí -pohoří Rocky Mountains na západě a vysokohorské prérie High Plains na východě (v současnosti místo nejen pastvy dobytka, ale i těžby plynu „frakováním“). Státu dominují dva národní parky, Grand Teton National Park a Yellowstone National Park, kam přijíždí ročně i 6 miliónů turistů z celého světa. Jde o téměř nedotčený ekosystém, přitom veřejnosti přístupný obrovský prostor, kde se nejvíce líbí horolezcům, lovcům a rybářům. Funguje tu na tisíc kempů různé kvality a třeba síť turistických stezek o délce přes 300 km. V parcích můžete kempovat u několika velkých jezer, navštívit lze vodopády, hluboké lesy, v parcích žijí medvědi, vlci a volně žijící stáda bizonů a losů. Rozsáhlá turistická infrastruktura umožňuje návštěvy parků, jak rodinám s dětmi, tak může být mlskou i pro tvrdší dobrodruhy.

Stát Wyoming nežije jen z turistického ruchu. Těží se tu uhlí (42% všeho amerického uhlí pochází odsud), ropa a zemní plyn. Vzhledem k větrnému počasí se tu daří výrobě větrné energie. Ve Wyomingu není daň z příjmů. Daň z prodeje ve výši 4% nezatěžuje základní potraviny.

83% wyomingské populace tvoří běloši, hispánců tu žije asi 9%, černochů je tu okolo šesti tisíc, stejně tak Asiatů. Indiánů je ve Wyomingu dost, cca patnáct tisíc.

Wyoming je venkovský stát, největší město, Cheyenne, obývá pouze 64.000 obyvatel. I když jde o stát republikánů, není to stát sociálně tak konzervativní jako jiné, zejména jižanské,  republikánské pevnosti. Znalci o Wyomingu píší, že tu existují „libertariánské a příležitostně progresivní tendence“. To se projevuje u předpisů některých měst, což může být více reakcí na turistický ruch, než skutečná potřeba místních vymýšlet blbosti. Tuto hypotézu potvrzují kongresmani zvolení za tento stát. Výhradně se jedná o konzervativní osobnosti – liberální republikán tu nemá šanci.

Republikánské senátorské duo dojíždějící do Washingtonu tvoří John Barrasso a Mike Enzi. Občas se s nimi sveze taktéž republikánka a členka Sněmovny reprezentantů USA, Liz Cheneyová. Guvernérem je taktéž republikán, Mark Gordon. Ve státním zákonodárném sboru jasně převládají republikáni, v Senátu je to 27:3 a ve Sněmovně 51:9.

Demokratické primárky tu dopadly dobře. Biden si odnesl 72,2% a Sanders 27,8% hlasů. Ostatní kandidáti nezískali ani hlas.

Na obrázku je jediná členka Sněmovny reprezentantů USA za stát Wyoming, Liz Cheneyová (54). Je pasována do prestižní role předsedkyně Sněmovní republikánské konference, což je velmi významná stranická funkce.

Jejího otce, Dicka Cheneyho (79), viceprezidenta George W. Bushe v letech 2001 – 2009 a ministra obrany ve vládě George HW Bushe v letech 1989 – 1993, si možná nejvíce pamatujeme z obou iráckých válek.

Cheney, stejně jako dnes jeho dcera, též zastával v letech 1987 – 1989 funkci předsedy Sněmovní republikánské konference a také byl v letech 1979 – 1989 členem Sněmovny reprezentantů USA za stát Wyoming. A abychom jeho plejádu funkcí měli pohromadě, v letech 1975 – 1977 byl šéfem Bílého domu prezidenta Geralda Forda a ještě předtím býval jeho osobním asistentem.

K Dicku Cheneymu bych rád připomněl jeho hluboké morální a politické dilema, když se velmi upřímně a dojemně zastal své mladší lesbické dcery Mary v době prezidentské kampaně Bushe mladšího, který byl, jako na potvoru, v té době mj. velkým popularizátorem ústavního dodatku o výhradě manželství.

Dick Cheney jako viceprezident USA

Demokrat John Kerry, soupeř v televizní debatě, Cheneyho, doslova až prasácky, napadl, když podotkl politickou nekonzistenci prezidentského kandidáta Bushe a jeho kolegy, adepta na funkci viceprezidenta Cheneyho v otázce homosexuality. Dobře si vzpomínám, jak Cheney profesionálně, a přitom velmi lidsky, situaci zvládl, své dcery se otevřeně zastal a možná stačilo ještě slovo navíc ze sprostých úst Kerryho a dostal by v přímém přenosu přes ní. Mnozí komentátoři tento okamžik kampaně uvádějí jako jeden z nejvýznamnějších, který nakonec dopomohl (k velmi těsnému) vítězství Bushe. Reakce Cheneyho je dodnes politologickými pedagogy dávána za dobrý příklad, jak ze zdánlivě marketingové nevýhody učinit přednost.

Liz Cheneyová, starší dcera viceprezidenta Cheneyho, je vdaná a má pět dětí. Její manžel, Philip Perry, je špičkový právník, formuloval např. Bushovy prezidentské dekrety.  Co se týče zahraničněpolitické orientace Spojených států, je Liz Cheneyová považována za mluvčího jestřábů. Těžce nesla rozhodnutí prezidenta Trumpa o stažení vojsk ze Sýrie a umožnění invaze Turecka. K tomu uvedla : „USA opouštějí naše spojence – Kurdy, kteří bojovali s Islámským státem a pomáhali tak chránit naší vlast, USA. Toto rozhodnutí pomáhá americkým protivníkům, Rusku, Íránu a Turecku, a připravuje půdu pro obnovení Islámského státu.“ Podepsala také dopis adresovaný izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který mu potvrzuje „neotřesitelné spojenectví USA a Izraele“. Zabývá se čínskými a ruskými pokusy o destabilizaci amerického politického systému prostřednictvím ekologistických a lidskoprávních organizací.

Nepodporuje manželství osob stejného pohlaví. K tomu její mladší sestra Mary uvedla, že nepodporuje její kandidaturu do Kongresu.

V roce 2018 vyhrála volby nad demokratem Gregem Hunterem vysoko 63,59 : 29,77% hlasů. Letos proti ní stojí demokratka Lynnette Gray Bullová, indiánka a svobodná matka.

 

Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!