Abeceda amerických voleb – Jižní Dakota

Spolehlivě republikánský stát, naposledy zde upřednostnili demokratického kandidáta v roce 1964, tři místní volitelé budou volit Donalda Trumpa.  Tento středozápadní, venkovský stát – země rančerů a indiánů – je asi dvaapůlkrát větší než Česká republika a patří mu v ekonomickém žebříčku 49. místo v rámci USA s 54 miliardami dolarů HDP. Stát má pouze 900 000 obyvatel, což z něho ve spojení se zmíněným HDP činí středně bohatý stát.

Stát je v zásadě rozdělen na dvě rozdílné části. East River je území na východ od řeky Missouri, kde převládá rostlinná zemědělská výroba (kukuřice, pšenice a vinná réva). Druhé straně se říká West River, tam převládá živočišná výroba (prasata a drůbež). Východní část je tvořena potomky skandinávských a německých osadníků, západní část převážně prvními osadníky z jižní a východní Evropy. Sedmdesát populace Jižní Dakoty žije ve významnější East River, kde je soustředěna také většina průmyslu a sídel státních úřadů. Rozlehlé indiánské rezervace se naopak nacházejí spíše na západě.

Země Siouxů…

Asi 84% Dakoťanů jsou běloši. Indiánské obyvatelstvo je nejrychleji rostoucí menšinou státu, tvoří asi 10% populace. Afroameričanů zde žije asi 10.000, Asiatů o trochu méně.

Místní indiáni zahrnují celou kulturní směs národa Siouxů, tedy kmeny Lakota, Dakota a Nakota. Tvoří asi dvacet procent populace ve West River. Indiáni žijí vesměs ve skromných podmínkách jejich sedmi velkých rezervací, na rozdíl od jiných domorodých kmenů v USA, Siouxové neprovozují herny a kasína a věnují se zemědělství.

Jižní Dakota, vyjma ze zemědělství a těžby nerostných surovin, včetně zlata, žije také z cestovního ruchu. Známé jsou desetidenní motocyklové srazy v šestitisícovém městě Sturgis (Sturgis Motorcycle Rally), kam každoročně dorazí statisíce motorkářů z celého světa. Letos v srpnu, covid-necovid, dorazilo asi půl miliónu strojů. Motorkáři se rádi projíždějí po Black Hills Run, což je sen každého milovníka jedné stopy. Dalším turistickým tahákem je historické město Deadwood pyšnící se zachovalou architekturu z doby Zlaté horečky. Každý návštěvník tohoto státu chce také zaručeně vidět Mount Rushmore National Memorial v Pennington County, což je asi 18 metrů vysoká skulptura do skály vytesaných hlav čtyř amerických prezidentů. Sochař Gutzon Borglum na ní pracoval se svým synem čtrnáct let. Jižní Dakota je však především rozlehlou zemí nádherné a zachovalé přírody, sen všech lovců a dobrodruhů.

Tady vládnou republikáni

Zatímco na českých úřadech a školách se vzhlíží k nejvyššímu politickému činiteli, kterého by skoro polovina voličů nikdy za prezidenta nechtěla, tak v Jižní Dakotě na stejných místech visí cedulka „In God We Trust“ (věříme v Boha).  

Povinnost vyvěšovat takové cedulky zařídili samozřejmě členové Republikánské strany, která tu dominuje všude. Senátoři Kongresu, Mike Rounds a John Thune, jsou republikány a i jediný zástupce státu ve Sněmovně reprezentantů USA, Dusty Johnson, je republikán. Guvernérka státu, Kristi Noemová, je republikánka. Státnímu Senátu dominují taktéž republikáni (30:5), stejně tak státní Sněmovně (59:11).

Ze zajímavých politických osobností Jižní Dakoty by si zřejmě každý vybral guvernérku Kristi Noemovou (48), která je v úřadě od loňského ledna. Je totiž první guvernérkou v tomto silně konzervativním prostředí. Po tragické nehodě otce přerušila vysokoškolské studium a převzala rodinný ranč. V roce 2006 byla poprvé zvolena do dakotského parlamentu, kde např. navrhovala a prosadila zkrácení povinné školní docházky z 18 let na 16 let věku dítěte.

V roce 2010 se stala poprvé členem Sněmovny reprezentantů USA, počtvrté a zatím naposledy vyhrála nad demokratkou Paulou Hawksovou vysoko 64:36 %. Ve Sněmovně se zabývala především daňovou problematikou, z důležitých politických pozic uveďme, že je proti Obamacare, je jednoznačně proti potratům, podporuje těžbu ropy v moři a protiimigrantskou legislativu.

Už nebudu jezdit rychle…

Kristi Noemová ve funkci guvernéra státu podepsala zákon, kterým se umožňuje neskrytě nosit zbraň. V otázkách potratů prosadila několik důležitých omezení. Žádná omezení naopak nedovolila v průběhu mediálního onemocnění COVID-19, Jižní Dakota tak dosáhla nejvyššího výskytu nemoci v přepočtu na počet obyvatel v rámci USA. Celkem 27krát byla zadržena za rychlou jízdu, všechny pokuty však zaplatila, omluvila se a slíbila, že už nebude jezdit rychle. Je vdaná, se svým manželem a třemi dětmi žije na ranči v údolí Racota, poblíž Castlewoodu.

Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme