Abeceda amerických voleb – Florida

Tradiční jižanský stát Konfederace, byl až do roku 1952 demokratickým státem. Dnes je státem republikánským, ale s velkým ALE…
 
Florida má 21 milionů obyvatel, je asi dvakrát větší než Česká republika a HDP má cca 1 bilión dolarů, tedy přibližně čtyřikrát větší, než Česká republika. HDP má skoro stejně velký jako 125-ti milionové Mexiko. Jde totiž o šestnáctou největší ekonomikou světa. V rámci USA si drží čtvrtou příčku nejvýkonnějšího hospodářství, hned za Kalifornií, Texasem a New Yorkem.
 
Kubánci, Kubánci…
 
Florida je především turistický ruch, luxusní ubytování, krásné pláže a milióny důchodců z celého světa, kteří si užívají alespoň na čas přepychu a přívětivého počasí. Od tisíců rezidencí všech boháčů světa, přes častý výskyt těch nejznámějších celebrit, až po zářijové hurikány – to je Florida.
 
Florida jsou ale také Kubánci. Havana je z nejjižnějšího města Floridy, z Key Westu v okrese Monroe, vzdálena pouhých 170 km. Vliv této specifické imigrantské komunity je patrný nejen politicky.
 
Kubánci obývají především metropolitní oblast Miami (část „zlaté pobřeží“), žije jich tu okolo 1,2 miliónu. Vedle této spíše republikánské a asimilované imigrace, je tu např. okres Broward County, který je se svým židovským osazenstvem na oplátku spíše více demokratický. A aby toho nebylo k nepředvídatelnosti výsledků (federálních) voleb na Floridě málo, tak i Kubánci se dělí na tzv. umírněné demokraty a skalní republikány. Dělba je to spíše generační. Starší, kteří utekli před  režimem Fidela Castra, cokoliv, co tento režim jen trochu připomíná, nahlas a důkladně odmítají. Mladší Kubánci, rodilí Američané, tak přísní už nejsou a svým rodičům a prarodičům nebezpečí socialismu vesměs nevěří.
 
Těsné výsledky
 
Stát Florida je pestrým složením obyvatelstva považován za jakýsi mikrokosmos v rámci USA. Těsné i sporné výsledky federálních voleb to zřetelně dokládají.
 
V roce 1952 zde ve volbách zvítězil generál Dwight D. Eisenhower s Richardem Nixononem jako viceprezidentem v zádech. Od těch dob je Florida státem červeným. Samozřejmě, že i tuto jižanskou oblast USA zasáhly módní politické vlivy (1976 Jimmy Carter, 1996 William J. Clinton, 2008 a 2012 Barack H. Obama), přesto jde o republikánský stát.
 
Populace na Floridě rychle roste, takže současných 29 volitelů z 538 se po letošním sčítání lidu s jistotou změní. Predikováno je, že Florida získá další dva volitele, čímž se její význam zase o pořádný kus zvýší.
 
Význam Floridy v rámci federálních voleb jsme mohli zaregistrovat  ve volebním klání roku 2000, který absolvovali George W. Bushe a Al Gore. (Ano, vzpomínáte dobře, šlo o toho Al Gorea, který za své prokázané lži z oblasti environmentismu inkasoval Nobelovu cenu míru za rok 2007).
 
V prezidentských volbách roku 2000 byl poměr hlasů na Floridě 2.912.790 pro Bushe a 2.912.253 pro Al Gorea. Současně se už vědělo, že kdo Floridu získá, ten bude příští čtyři roky prezidentem Spojených států amerických. Demokratičtí předáci z okresů Miami Dade, Palm Beach a Broward, když na modrém koberci s pohledem do země vysvětlovali, proč zde jejich kandidát Al Gore nevyhrál, ubezpečovali, že to bude spíše chybou při sčítání, možná podvodem. Toto podezření přivedlo Al Gorea ke spásné myšlence podat návrh na ruční přepočítání hlasů v těchto okresech k Nejvyššímu soudu státu Florida. Ten žalobní návrh přijal a nařídil přepočítání. Bush na tento krok demokratů reagoval žalobou k Nejvyššímu soudu USA, když především namítal chybějící legitimitu státního soudu k rozhodování o federálních volbách.
 
Pro mne osobně byl tento zvláštní spor důvodem si načíst mnoho z toho, co o něm bylo odborníky napsáno, protože šlo o vskutku velmi zajímavou argumentaci obou táborů. Soustředíme se pouze na hlavní směry tohoto sporu.
 
Realizací federálních voleb, tedy především dohledem nad jejich spravedlivým průběhem a objektivním vyhodnocením, je pověřen stát. Každý stát USA má v zásadě jiný zákon – svá specifika odvíjející se z odlišných historických zkušeností. Federální předpisy, pomineme-li předpisy o financování kampaní, totiž jen v hrubých obrysech spravedlnosti a objektivity jen „nastiňují“, jak federální volby v jednotlivých státech provést. Z tohoto úhlu pohledu byl požadavek Al Gorea, aby byly hlasy v těchto třech okresech přepočítány, legitimní. A to demokratický Nejvyšší soud státu Florida (šest soudců ze sedmi bylo nominováno demokraty) svým rozhodnutím osvědčil.
 
Oproti této argumentaci stál strohý Bushův názor, že jde o federální volby. V ohledu předchozího – historického rozhodování Nejvyššího soudu USA, šlo o náhled logický, neboť o osudu federace nemůže rozhodovat nejvyšší soud některého ze států. Co se týče rozložení sil v tehdejším federálním soudu nejvyšší instance, čtyři soudci byli považováni za konzervativce, čtyři za liberály a jeden za umírněného konzervativce. A protože víme, že se prezidentem stal Bush, nebudu už zdržovat, Nejvyšší soud USA vítězi vyhověl a hlasy přepočítávat na Floridě zakázal.
 
O jisté nepředvídatelnosti volebního obvodu Florida svědčí též vítězství Baracka Obamy, který zde v roce 2012 porazil Mitta Romneyho v poměru 50,0% ku 49,1%. A aby byla informace zcela kompletní, tak v roce 2016 porazil Donald Trump Hillary Clintonovou o pouhých 1,2% hlasů.
 
Rubio proti Trumpovi
 
Na Floridě žije jen 58% bělochů. Žije zde také silná dvaadvaceti procentní hispánská komunita, Židů je zde přibližně 900 tisíc. Převládají protestanté, římských katolíků je na Floridě asi 6 milionů.
 
Floridu v Kongresu zastupují ve většině republikáni, v Senátu jsou oba z této strany a ve Sněmovně je poměr 14:13. Ve státním parlamentu převažují taktéž červení, v Senátu je to v poměru 23:17 a ve Sněmovně 73:47.
 
Na senátora Marca Rubia (*1971) si možná vzpomenete v souvislosti s republikánskými primárkami v roce 2016, kdy konkuroval Donaldu Trumpovi. Jde o potomka první vlny politických kubánských imigrantů z počátku padesátých let. Tento neumírněný konzervativec velmi ostře vystupoval proti Obamově politice sbližování s komunistickým režimem na Kubě, je podporovatelem práv držitelů střelných zbraní a bez vytáček odmítá potraty. Na protest proti kandidatuře Donalda Trumpa ze soutěže o Bílý dům sice odstoupil, ale jak uvedl, získané delegáty neuvolnil. To by se dalo vysvětlit tak, že delegáti, kteří byli pro jeho finálovou účast o nejpěknější křeslo v Oválné pracovně, nemohou po jeho odstoupení dát hlas jinému kandidátovi. Po přibližně roce vlády Donalda Trumpa vyměkl, když uvěřil, že prezident se s komunisty na Kubě paktovat nehodlá. Dnes patří mezi jeho spíše tišší podporovatele.
 
Na obrázku z 13. února 2016 vidíme prezidentské kandidáty miliardáře Donalda Trumpa a floridského senátora Marca Rubia v průběhu televizní debaty republikánských uchazečů v Greenville, v Jižní Karolíně. Co si říkají právě na této fotografii nevíme. Šlo o hodně …
 
 
 
A co potraty?
 
V roce 2017 bylo na Floridě provedeno 71.050 potratů, což činí přibližně 8% z celkového počtu provedených potratů v USA. To je dost, tedy více, než dost, když si uvědomíme, že obyvatelé Floridy tvoří cca 5% všech obyvatel USA. Od 1.3.2020 však platí na Floridě nové potratové předpisy. Předně je to poradenství, tedy pokus potrat rozmluvit, který musí povinně absolvovat každá žena, která má v úmyslu své dítě zabít. Potrat je placen z „veřejného zdravotního pojištění“ jen ženám, kteří chtějí absolvovat potrat z důvodu ohrožení života, znásilnění nebo incestu. Další novinkou je skutečnost, že rodiče nezletilé matky musí být předem o tomto plánu potencionální matky informováni. Další důležitou okolností je povinnost lékaře ukázat matce prostřednictvím ultrazvuku její dítě. A nakonec, potrat lze provést maximálně do 24. týdne těhotenství, později jen v případě ohrožení života matky nebo zdraví matky.
 
Jaké následky tato nová omezení budou mít na konečně číslo, si pochopitelně musíme ještě počkat. V každém případě Florida následuje veskrze omezující americké tendence v oblasti potratového hospodářství. S novou legislativou si budeme muset počkat také na novou judikaturu. Třeba z oblasti „vážného ohrožení zdraví matky.“  Zda si lze pod tímto pojmem představit i třeba psychické následky, nebo stryje na těle modelky, bude muset zřejmě vysvětlit Nejvyšší soud státu Florida.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme