Stát na pobřeží Atlantiku, jen o něco větší než Středočeský kraj a s necelými čtyřmi milióny obyvatel, drží sedm volitelů z 538. Je téměř jisté, že zde vyhraje demokrat Joseph „Joe“ Biden. Naposledy zde vyhrál republikán v roce 1988, George H. W. Bush.
Jen demokraté zastupují Connecticut v Kongresu USA a státnímu parlamentu dominují také: v Senátu státu v poměru 22:14, ve Sněmovně reprezentantů 91:60. Guvernérem je taktéž demokrat, Ned Lamont. Co se týče demokratických primárek, ty zcela s přehledem vyhrál Biden – ze 75 delegátů získal všechny.
Podle posledních průzkumů v rámci USA stále vede Biden (průměr 49:41). Z poslední ztráty stáhl Trump cca 2 %.
Za tímto pohybem podle většiny analytiků stojí sjezdy stran, já myslím, že Trump zkrátka o kousek posílil neboť zejména bílí voliči slyšeli na vlastní uši, co mají demokraté po vítězných volbách za lubem. V každém případě, Biden vede aktuálně lepším skórem, cca o 2 %, než před čtyřmi lety Hillary Clintonová.
Střet obou táborů lze momentálně vtěsnat to těchto protichůdných tezí:
– republikáni chrání právo a pořádek před demokratickou anarchií (černošské nepokoje) a socialistickým radikalismem (Kamala Harrisová)
– demokraté líčí vládu Donalda Trumpa jako neúspěšnou a chaotickou (koronakrize).
Musím uznat, že demokraté od jejich primárek, kterým vévodilo téma „zastavte Bernieho“, svou rétoriku přenesli do věcné roviny, tedy alespoň jejich vnímáním reality. Drobné Trumpovi úspěchy v zahraniční politice střídají nepříjemné otázky (co Západní břeh versus dohoda se SAE), a co je důležité, stále se Trumpovi nedaří nastolit čínskou otázku jako dominantní. Cílem Trumpovi rétoriky je především bílý volič, podpora Afroameričanů je zřejmě na svém maximu. Biden tak může být momentálně spokojen.
Na obrázku je Rosa DeLaurová (77), zástupce Connecticutu ve Sněmovně reprezentantů USA. Fandí potratům za všech okolností, hlasovala např. i proti zákonu, který měl zakázat transport těhotných dětí (mladších 18 let) přes státní hranice za účelem potratu.
Sama sebe označuje za (progresivní) katoličku – něco jako slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, akorát je o třicet let starší. Je samozřejmě proti střelným zbraním, navrhovala třeba amnestii pro nelegální držitele zbraní výměnou za daňové výhody. V roce 2014 navrhovala zákon o dani z nápojů slazených cukrem, čímž chtěla bojovat s epidemií obezity a cukrovky. Je to zkrátka žena třetích cest…
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!
Osm volitelů státu venkovského státu Kentucky bezpečně zvolí Donalda Trumpa. V roce 2016 zde zvítězil s 62,5 % oproti 32,7 % Hillary Clintonové. Zvítězili zde také republikáni George W. Bush v letech 2000 a 2004, John McCain v roce 2008 i Mitt Romney v roce 2012. Zajímavostí prezidentských voleb v USA je od roku 1968 vždy dvojité zvolení […]
Nebudeme se zdržovat, tři volitelé z venkovského státu Wyoming dají svůj hlas Donaldu Trumpovi. Ve Wyomingu v roce 2016 porazil Donald Trump Hillary Clintonovou vysoko 67,4% ku 21,6%. Nepřetržité výhry republikánů se datují až do voleb roku 1964, kdy i wyomingské obyvatele pobláznil demokrat Lyndon B. Johnson. Barack Obama zde v roce 2012 […]
Stát s padesáti pěti voliteli z 538 je bezpečně Bidenův. V roce 2016 získala Hillary Clintonová Kalifornii nad Donaldem Trumpem s třiceti procentním náskokem. Byly to třetí volby za sebou, kdy levicový kandidát porazil svého soupeře nejméně s šedesátiprocentním volebním ziskem. Ne vždy byla Kalifornie socialistická. V letech 1952 – 1988 vyhrál demokrat pouze jednou, a to […]