Abeceda amerických voleb – Delaware

Malinký stát na pobřeží Atlantiku s rozlohou 5 000 km2 a s jedním miliónem obyvatel drží tři z celkem 538 volitelů. Největší město, Wilmington, se pyšní dvaasedmdesátitisícovou populací a nejvyšším kopcem, Ebright Azimuth, s hrotem vysokým 137 metrů. Obyvatelstvo tvoří ze 70 % běloši, z 21 % afroameričané, z 8 % Latinos a přibližně z 3 % asiaté. Římských katolíků zde žije asi 70 000, zbytek jsou protestanti. Už jen z těchto údajů lze dovodit, že půjde o stát demokratů.
 
Delaware vstoupil do Unie vůbec jako první stát, a to v prosinci 1787. Politiku zde odedávna tvořila DuPontova rodina a její DuPont Company. Tato veleúspěšná rodinná firma, za kterou stojí mj. také známé materiálové patenty (nylon, teflon, kevlar) ovládala prakticky celý společenský život v tomto druhém nejmenším státě USA. V současné době má DuPont cca 100 000 zaměstnanců, filiálky po celém světě, včetně České republiky. Tržby celé skupiny činí okolo 100 mld. USD. Počátkem 19. století začínala s výrobou střelného prachu pro válečné účely, pak se zabývala výrobou průmyslových trhavin (nitroglycerin a dynamit) a dnes patří mezi největší chemické výrobce na světě.
 
Pozůstatek vlivu slavné rodiny a jejich podnikání žije v Delaware stále a projevuje se nejliberálnějším ekonomickým prostředím v rámci USA. Sídlo má v Delaware obrovské množství amerických firem (podle některých zpráv až 50% ze všech veřejně obchodovaných společností). Delaware je označován za americký daňový ráj, ale místní daně rozhodně nejsou nejnižší. Přesnější označení tedy zní „obchodní ráj“, jako systém celkové vstřícnosti a jednoduchosti podnikání. Heslem státu je Liberty and Independence (svoboda a nezávislost).
 
Stát Delaware zastupují v Kongresu USA výhradně demokraté, guvernérem je též demokrat, John Carney. Naposledy zde vyhrál republikán v roce 1988 – George H. W. Bush. Od těch dob je stát považován za modrý, přičemž Hillary Clintonová zde v posledních volbách porazila Donalda Trumpa o 11,5 procentního bodu. Místní celebritou je shodou okolností i současný prezidentský kandidát Joe Biden.
 
V demokratických primárkách zde zvítězil Biden s 90 %, druhý skončil Sanders se sedmi procenty a bronz si odnesla Warrenová. To z Delaware dělá umírněný demokratický stát.
 
Průměr v průzkumech dává Bidenovi větší šance, cca 58 %, Trump si drží přibližně 37 %.
 
Co se týče základních politických témat, tedy interrupce a držení zbraní,
potrat je v Delaware legální, ročně se takto provede cca 2 500 ukončení těhotenství. Počty potratů však rok od roku klesají. Legislativně je „umožněno ukončení těhotenství kdykoliv v době před vlastní životaschopností plodu, a to za účelem ochrany života nebo zdraví matky nebo v případě závažné anomálie plodu“. Tato pro nás až netypická legislativa platí v Delaware od roku 2017. Ve státních zákonodárných sborech se slabší republikáni – zatím bez úspěchu – snaží o zákaz potratů alespoň po 20. týdnu těhotenství.
 
Střelné zbraně může držet v Delaware každý dospělý. Od 18 let věku dlouhé (pušky) a od 21 let všechny druhy (především pistole a revolvery). Existuje samozřejmě evidenční povinnost (státem registrované ID a složit federální ověření spolehlivosti). Regulacemi v držení zbraní se zabývají města a tak někde je povoleno nosit zbraň viditelně a někde je naopak povinnost zbraň skrývat. Dalším omezením je rozsudek soudu, který vysloví zákaz jejich držení, což je aplikováno vždy u zločinců a u mentálně slabých. Osoby mladší 16 let si nemohou sami koupit střelnou zbraň, musí být v doprovodu dospělého. Důležitá je v Delaware též definice střelné zbraně, za kterou se zde považují i technická zařízení, která u nás povolení ani oznámení vůbec nepodléhají. Regulace držení zbraní je v Delaware považována v rámci USA za nízkou.
 
Na obrázku vidíme Lisu Bluntovou – Rochesterovou (58), demokratickou členku Sněmovny reprezentantů USA za stát Delaware. Stala se první ženou a první Afroameričanem, který zastupuje Delaware v Kongresu. Je hysterickou obdivovatelkou Joe Bidena.
 
Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!