Abeceda amerických voleb – stát Washington

Dvanáct washingtonských volitelů zvolí Joa Bidena, od roku 1988 jde o spolehlivě demokratický stát.  V roce 2016 zde Hillary Clintonová porazila Donalda Trumpa v poměru 54% ku 38%.  Demokratické primárky osvědčují pomatenost demokratů ve státě Washington, Biden zde vyhrál nad Sandersem jen o procento a čtvrt (37,9 : 36,6) a rozdílem pouze 21.364 hlasů z celkových 1,15 miliónu. Warrenová získala 9,4%, Bloomberg 7,9%, Buttigieg 4,1%, Klobucharová 2,1% hlasů a ostatní pod procento.

Nejzápadnějšímu státu USA, Washingtonu, patří desátá příčka v pořadí ekonomického výkonu v rámci USA, s HDP ve výši 610 mld. dolarů, což činí 80.170 USD na obyvatele. Patří tak k velmi bohatým státům Unie. Jde o území asi 2,5 krát větší, než Česká republika, na kterém žije asi 7,5 miliónu obyvatel z nichž přibližně 60% žije v metropolitní (a silně levicové) oblasti Seattle (na fotografii). Je to stát, který drží přední příčku i v přírodních krásách…

Ve státě Washington se mj. pěstuje chmel a vinná réva. Stát se pyšní také tisícovkou vodních přehrad. Jde o typický liberální stát, ve kterém si v obchodě koupíte marihuanu, do manželství můžete vstoupit s kým chcete, potraty jsou tu legální už od šedesátých let.

Od roku 2008 je ve státě Washington také legální eutanazie, 58% voličů se tenkrát v referendu vyslovilo pro vraždy pod úředním dohledem. Šlo o druhý pokus, první, v roce 1991, byl většinou odmítnut.

Technicky jde o celkem snadnou proceduru, stačí dvakrát vyslovit a jednou písemně pronést tuto žádost před dvěma lékaři. Dalšími podmínkami je dospělost (18 let) nemocného a pacient by měl teoreticky zemřít do šesti měsíců. Co se týče duševní způsobilosti, ta moc podstatná není (kdo by na tom byl psychicky dobře, když mu lékaři predikují maximálně šest měsíců života…). Rozdíl mezi trestným činem vraždy nebo podílu na sebevraždě je také dodržení lhůty mezi první ústní žádostí a písemnou žádostí. Čekací lhůta je 15 dnů. Ještě je důležité sehnat dva svědky, z nichž alespoň jeden není příbuzný a nepracuje ve zdravotnickém zařízení, kde má být pacient zabit. V úmrtním listě je pak uvedena příčina smrti primární onemocnění.

V ohledu argumentace je zajímavé stanovisko Nejvyššího soudu státu Montana v případu známém jako Baxter v. Montana z roku 2009 (zda ústava státu zaručuje nevyléčitelně nemocným pacientům právo na smrtící léky na předpis od jejich lékařů). Rozhodnutí znělo jasně: „Nic nenaznačuje, že lékařská pomoc při umírání je v rozporu s veřejným pořádkem.“ Jinak řečeno, soud se zcela vyhnul rozhodování v ústavní otázce přípustnosti eutanazie, ač meritem věci byla, a zaměřil se na obecnou formulaci lékařské povinnosti. Eutanazie tak čeká na rozseknutí u Nejvyššího soudu USA.

Senátory v Kongresu USA za stát Washington jsou dvě demokratky, Maria Cantwellová a Patty Murrayová. Ve Sněmovně reprezentantů USA je poměr zástupců 7:3 ve prospěch demokratů. I ve státním Senátu převládají demokraté (29:20), taktéž ve státní Sněmovně (57:41). Guvernérem státu je demokrat Jay Inslee.

Na obrázku můžeme vidět republikánskou zástupkyni Sněmovny reprezentantů USA Jaime Herreraovou – Beutlerovou (41), která zastupuje své voliče z třetího kongresového volebního obvodu od roku 2011. Její volební obvod zahrnuje města Chehalis, Centralia, South Bend, Raymond, Longview a další oblasti na západě státu. Bezmála 90% populace tady jsou běloši.

Republikánka Beutlerová vyhrává s přehledem, v roce 2018 zvítězila nad demokratkou Carolyn Longovou zatím s nejmenším rozdílem necelých pěti procent (52,7:47,3).

V roce 2016 v tomto volebním obvodě zvítězil Donald Trump nad Hillary Clintonovou v poměru 49,9% ku 42,5%.

Beutlerová se zabývá v rámci národní bezpečnosti biologickými hrozbami. Předseda Aliance pro biologickou bezpečnost, Chris Frech si jí nemůže vynachválit. Obamacare se jí nelíbí, ráda by ho zrušila a staví se také proti manželství osob stejného pohlaví. Přesvědčila prezidenta, aby podepsal její zákon o trestním stíhání za sexuální zločiny v ozbrojených silách, které bývaly z velké části nepotrestány neboť predátor a vyšetřovatel v jedné osobě byl současně často i nadřízený oběti.

V roce 2013 porodila dceru Abigail, která se narodila bez ledvin. V roce 2016 dceři jednu ledvinu daroval tatínek, Daniel Beutler. Ten pracuje v domácnosti, kde se stará o jejich celkem tři děti. K přežití dcerky Abigail Beutlerová prohlásila, že je to skutečný zázrak.

Tento článek je součástí seriálu Abeceda amerických voleb.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme