Ztratí Fidesz ústavní většinu?

Předsedové šesti maďarských opozičních stran se dnes oficiálně dohodli na detailech společného postupu v parlamentních volbách 2022. Ve všech 106 jednomandátových (většinově volených) obvodech opozice nasadí společného kandidáta vybraného v primárkách. Viktora Orbána to může stát ústavní většinu.
 
Do spolupráce se zapojí Demokratická koalice ex-premiéra Gyurcsánye, pravicový Jobbik, socialisté z MSZP, liberální hnutí Momentum a dvě zelené strany – Politika může být jiná (LMP) a Dialog (Párbeszéd).
 
Co to může ve volbách znamenat? Poměr preferencí Fideszu a opozice je v Maďarsku dlouhodobě stabilní. Fidesz drží kolem 50 %, kvůli roztříštěnosti opozičního tábora ale posbíral křesla za mnoho obvodů, v nichž měl méně. Obvodů, v nichž dával prostý součet opozičních kandidátů vyšší zisk než měl kandidát Fideszu, bylo v minulých volbách kolem třiceti. Typický příklad jsou budapešťské volební obvody, kde má Fidesz většinou kolem 40 procent. V mnoha z nich to ale stačilo k vítězství, opoziční kandidáti se seřadili za kandidátem Fideszu.
 
Pokud by tedy preference zůstaly stabilní, dá se předpokládat, že společní opoziční kandidáti získají přinejmenším o tolik křesel navíc, aby Fidesz ztratil dvoutřetinovou ústavní většinu 133 hlasů (ta už je teď velmi těsná, o jeden hlas). Podle průzkumů většina voličů opozice společný postup podporuje. Spolupráce opozičních stran je nicméně vrtkavá, nedávno došlo ke konfliktu mezi DK a Momentem kvůli situaci v Gödu. Takto široké spojení, na jakém se dnes opoziční lídři dohodli, v Maďarsku od konce Kádárova komunismu nevzniklo.
 
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!