Zelení voliči začali počítat

Naštvanost německých voličů na stranu zelených je dnes velké téma pro novináře nejen v Německu, ale všude v Evropě. Němečtí voliči totiž začali počítat náklady zelené energie, napsal Jan Macháček v komentáři pro Lidové noviny.

Německá strana Zelených byla ještě nedávno doslova hybnou silou politiky u našich západních sousedů. Zelení vypnuli jadernou energii a zrychlili tranzici k obnovitelným zdrojům. V posledních týdnech ale začala jejich popularita prudce uvadat.

„Odstartovaly to dvě události. Ta první je staromódní, nepotistický skandál na ministerstvu hospodářství, které vede vicepremiér za Zelené Robert Habeck. Náměstek ministra Graichen totiž protlačil do důležité funkce svého nejlepšího kamaráda. Vše proběhlo podle starého známého scénáře skandálů. Nejprve zatloukání, pak loajální podpora aktéra, a nakonec nevyhnutelné propuštění. Lidem to připomnělo, že politici za Zelené jsou stejní jako všichni,“

– napsal Macháček

Důležitější je však podle Macháčka druhé téma:

„Nový zákon nutí majitele domů, kde se topí mazutem a plynem, přejít od ledna příštího roku na tepelná čerpadla. Náklady jsou i na německé poměry dechberoucí. Bude to stát od 15 000 do 40 000 eur, podle velikosti domu. V mnoha oblastech na východě a v některých regionech západního Německa je průměrná cena domu 80 000 eur. Mnohé rodiny to cítí tak, že náhle zchudnou o polovinu,“

upozornil Macháček na klíčovou příčinu propadu popularity i podpory německých Zelených.

Připomněl, že po Evropě začínají posilovat strany, které mají svou politiku postavenou na odporu k zeleným plánům. V Nizozemsku uspělo ve volbách občansko-farmářské hnutí, které vzniklo na základě odporu k povinnému snižování emisí dusíku a vybíjení dobytka. A v nedávných místních volbách ve svobodném městě Brémy se najednou odnikud vynořila strana Rozzlobení občané a získala 10 procent s protizelenou agendou.

„Odveta Zeleným doputovala i do Bruselu. Evropská lidová strana (EPP), která reprezentuje pravý střed, vyhlásila moratorium na další legislativy a regulace spojené se zelenou agendou. Středové a středově pravicové strany se začínají obávat, že ztrácejí venkovské voliče, kteří byli jednou z jejich tradičních bašt,“

– napsal Macháček

Podle něj je škoda, že se němečtí voliči neprobudili dřív, než jim vypnuli jádro.

„A dodejme, že polarizace nepovede jen po zelené linii, ale též po celé progresivistické a uvědomělé (woke) linii a v opozici k ní. Vypadá to, že postkomunistické země, které Münchau rád ignoruje, jsou v tomto nápřahu tentokrát většinou napřed,“

– uvedl komentátor

Převzato z iUhli.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!