Zelené reporty vyjdou firmy na miliony

Firmy začínají zjišťovat, kolik je stát budou pravidelné reporty, jak přispívají k ochraně klimatu, šetření životního prostředí, nebo vykazování nediskriminačního přístupu k zaměstnancům. Takzvané ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) bude od začátku příštího roku pro celou řadu společností povinné.

Pro firmy půjde o další nemalou byrokratickou zátěž.

„Opatření přibývá a s tím nám přibývá úředníků, právníků a dalších lidí. To samé je s blížící se povinnou agendou finančního výkaznictví ESG. My už dnes máme nějaké nižší desítky zaměstnanců, kteří se tomu věnují a kteří tuto agendu připravují,“

citoval server idnes.cz slova, která uvedl na nedávné konferenci člen představenstva Metrostavu Jaroslav Heran. Mluvčí firmy Radim Mana doplnil, že kromě toho si ještě Metrostav musel najmout externí poradce.

Patnáct ekologů a dalších specialistů se problematice věnuje například na Letišti Praha, které má přímo zřízenou organizační jednotku Životního prostředí, udržitelnosti a ESG. Jen při započtení mzdových nákladů a odvodů tak letiště problematika ESG výkaznictví stojí ročně kolem deseti milionů korun.

A podobně je to i u dalších firem

Nejnověji report o vztahu firmy k životnímu a sociálnímu prostředí vydal například provozovatel obchodů s potravinami Albert.

„Report vznikal od začátku roku, kdy jsme získali data, tedy se bavíme o práci na osm až devět měsíců,

uvedla konzultantka firmy pro PR a oblast udržitelnosti Barbora Vanko.

Některé firmy si reporting nechají udělat na klíč. Ani to však nebude jednoduchá a už vůbec ne levná záležitost. Poradenská společnost PwC ji vyčíslila na statisíce u malých firem až jednotky milionů u velkých společností.

Brusel se novou povinností snaží bojovat proti tzv. Greenwashingu.

 „Změny se budou týkat obecných tvrzení jako „zelený“, „přátelský k přírodě“, „biologicky odbouratelný“ nebo „uhlíkově neutrální“, které budou muset být nově vždy podložené reálnými daty a excelentními výsledky v oblasti dopadu na životní prostředí,“ 

uvedl Zdeněk Kovář, mluvčí Plzeňského Prazdroje.

Převzato z iUhli.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!