Že by obrat u rakouských socialistů?

Rakouské politické scéně suverénně vládne kancléř Sebastian Kurz, který doslova elektrizoval už značně vyšeptalé rakouské lidovce. Ti se tradičně u moci střídali (a ještě častěji vládli společně ve velké koalici) se sociálními demokraty. Socialisté ovšem na rozdíl od Kurze loni utrpěli v parlamentních volbách s dvaceti jedna procenty nejhorší  výsledek od druhé světové války.  V rámci Rakouska jsou ale místa, kde se jim daří – a je to kupodivu tam, kde předáci strany ještě neztratili zdravý rozum. Jako například ve spolkové zemi Burgenland, kde v zemských volbách před třemi dny zvítězili s celou polovinou odevzdaných hlasů. Místním hejtmanem se tak opět stane Frans Peter Doskozil, který řadu věcí vidí jinak, než progresivistické stranické vedení ve Vídni.  Není bez zajímavosti, že pracoval léta v bezpečnostních složkách, mimo jiné u cizinecké policie… U policie slouží i jeho bratr.  

Doskozil prosazuje uzavření hranic a přetnutí středomořské a balkánské pašerácké stezky. V listopadu v rozhovoru pro deník Die PRESSE na otázku, zda tvrdý politický kurs v oblasti migrační politiky neodhání voliče z měst, umělce a příslušníky intelektuální elity od Rakouské socialistické strany, odpověděl Doskozil: „To, zda levicové elity považují to, co my děláme za dobré či ne, mi je naprosto lhostejné. Nepotřebujeme elitářské myšlení, problémy, které jsou pro naše občany důležité, chceme řešit v jejich prospěch a za použití zdravého rozumu.“ A Kleine Zeitung napsaly: „vítěz voleb v Burgenlandu Hans-Peter Doskozil vyzývá celostátní vedení Socialistické strany Rakouska (SPÖ), aby zásadním způsobem změnilo svůj postoj ve věci zajišťovací vazby (jeden z klíčových bojů bitvy o migraci)“. A Doskozil prohlásil: „Jsem pro, pokud to odpovídá naší ústavě a pokud tady skutečně takové problémy jsou.“

Uvidíme, zda Doskozil vyzve stávající stranické vedení na souboj a zda budou rakouští socialisté následovat ty dánské, kteří ve věci migrace také zaujali tvrdší postoj.