Zapomeňte na létání!

Ekologická elita chce, aby létání bylo privilegiem bohatých. Nic jiného totiž nevysvětluje elitářství zelené lobby tak jasně, jako její odpor k levným letům. Při pomyšlení na plebs, který si  jen tak odjede na dva týdny do Magalufu, nemohou totiž tito ekologičtí aktivisté v klidu spát. „Tolik znečištění kvůli dovolené, která nezahrnuje téměř nic víc než válení  u bazénu?“, říkají si. Tak začíná článek ve Spiked online

Zelená poslankyně Caroline Lucasová si kdysi posteskla nad „levnými rozlučkami se svobodou v Rize„, které jsou zcela zbytečné a jen se kvůli ním do ovzduší vypouštějí další a další emise. Komentující se pro změnu pohoršují nad “ zdivočelými, opilými Brity“, kteří si díky levnému létání dopřávají „hýřivé víkendy“ v zámoří.

Plane Stupid – hnutí proti létání, které v roce 2010 založili privilegovaní zelení – odsoudilo „bezvýznamné létání“ lidí, kteří volí vybrané destinace „ne kvůli jejich architektuře nebo kultuře“, ale proto, že „si tam mohou zaletět za 99 pencí a opít se za deset“.

Z každého slova vyzařuje opovržení chudšími

Běsnění odpůrců létání připomíná pobouření, které vyvolal zrod masové turistiky v 19. století. „Hejno dotěrného hmyzu„, tak popsal jeden viktoriánský moralista lidi, kteří se vydávali do Bognor Regis nebo Land’s End (jeden z prvních plážových areálů v Británii), aby si na pár dní sladce odpočinuli od práce. Moderní zelení jsou až příliš morální na to, aby někoho označili za hmyz (i když v jednom vědeckém časopise se píše, že levná letecká turistika „neuvěřitelně připomíná autoimunitní onemocnění“, které za sebou zanechává „zkázu a destrukci“, což není o moc lepší). Se svými viktoriánskými předchůdci však sdílejí touhu zbavit se nepohledných škůdců, ať už se jedná o to znemožnit jim přístup na krásná místa jako je Land’s End, nebo prostě jen na palubu letadla, jelikož planeta již nesnese další lidské toxiny.

A zdá se, že konečně našli způsob, jak toho dosáhnout. Levné lety mají problém a chudí se tak možná budou muset spokojit při nejlepším s již zmíněným Land’s Endu na jihozápadě Británie.

Média vydávají levnému létání nekrology

„Jsou levné lety minulostí? „Ceny letenek v Evropě i jinde ve světě prudce stoupají,“ uvedl tento měsíc týdeník Euro. Ve Francii vzrostly o 23,6 %, ve Velké Británii o 18 %.

Agentura Bloomberg to napsala ještě o něco přesněji: „Konec levných letů se stává novou realitou letecké dopravy. Odletět do Středomoří bude odteď mnohem složitější“.

Ne však pro každého. Klimaelita bude stále jezdit do Španělska, Itálie nebo Řecka. Naopak to budou právě lidé z nižších tříd, kterým se tímto krokem dveře k poznání světa uzavřou. Jak Agentura Bloomberg skromně poznamenala, lépe situovaní lidé budou „schopni tyto vícenáklady zkousnout“. Ostatně jako vždy.

Proč levné lety čelí tolika otřesům?

Důvody mohou být různé. Stále rostoucí zájem o létání v důsledku lockdownů, což jde ruku v ruce s růstem cen. Dále bezesporu inflace. Opomenout se nedá ani zvýšení cen pohonných hmot, ke kterému došlo po ruské invazi na Ukrajinu.

Je tu však ještě něco dalšího. Existence ideologie, blížící se náboženskému přesvědčení, která přispívá k vytlačení chudých z oblohy. Tlak vyvíjený na letecké společnosti, aby byly „ekologičtější“, vede k tomu, že jsou zatíženy mimořádnými náklady, které jsou pak nuceny přenést na cestující.

Leteckým společnostem se nařizuje „dekarbonizace“ jen proto, aby si “lepší“ západní svět mohl splnit své cíle v oblasti klimatu. V celé Evropě se zavádějí nová přísná opatření týkající se dodržování klimatických cílů, která nutí letecké společnosti investovat miliardy do vývoje „udržitelných“ paliv a ekologicky šetrnějších letadel. Evropský letecký sektor přistoupil k plánu zvanému Destination 2050. Právě tento rok je pro kult “Uhlíkové neutrality“ rokem Armagedonu – rokem, do kterého musíme dostatečně odčinit své hříchy průmyslové nadutosti, pokud se chceme vyhnout nejkrutějšímu trestu Matky přírody. Letecké společnosti slibují, že do té doby emise radikálně sníží. Ale kdo to zaplatí? No přece vy a já. Mezinárodní rada pro čistou dopravu totiž odhaduje, že dekarbonizace letů bude stát přibližně 1 bilion dolarů, což způsobí, že ceny letenek do roku 2050 vzrostou o 22 %.

Hlavní příčina: Klimatický fanatismus

Je to tedy právě ona klimatická zaslepenost, který chudé “shazuje z nebe“. Naše ekologické elity se totiž rozhodly, že možnost méně majetných lidí poznávat svět – možnost získaná teprve nedávno – by měla být obětována jejich horlivé snaze kompenzovat i zanedbatelné množství emise, kterou lidstvo vypustí.

Snaha o uhlíkovou neutralitu je regresivním zdaněním, které je prezentováno jako „záchrana planety“. Ať už jde o ekologické mýtné londýnského starosty Sadiqa Khana uvalené na řidiče dieselových vozů, nebo o iniciativu EU vedoucí ke snižování emisí oxidu uhličitého, která akorát ztěžuje práci zemědělcům a řidičům kamionů, nebo o ekologickou likvidaci levných letů, je “Uhlíková neutralita“ pouze zpátečnickou a sankční ideologií, která nejvíce dolehne na tvrdě a poctivě pracující lidi. Právo na práci, možnost řídit auto nebo možnost cestování – to vše je obětováno ‚uhlíkové neutralitě‘.

Represivní ekologická politika má pouze jediný cíl – převychovat lidi.  Jak se píše v jedné publikaci o ekologickém cestování: „Pouze zvýšení cen letenek může výrazně změnit naše chování„.

Samozřejmě, že tím nemyslí jejich chování, ale chování nás ostatních. Všimněte si, s jakým opovržením používají slovo „levný“. „Levné cestování“ pro ně totiž neznamená “levné“ pouze z ekonomického hlediska, ale také z hlediska morálního. Považují jej za zcela nemorální. Opovrhují rozlučkami se svobodou, které pořádají ve východní Evropě partičky mladých mužů předtím, než jeden z nich vstoupí do manželství. Přitom se jedná o významnou a krásnou součást života. Pohrdají dovolenými u bazénu ve Španělsku, aniž by si uvědomovali, jak výjimečný je tento pobyt pro lidi, kteří se živí tvrdou prací. Navíc arogantně předpokládají, že žádný klient levných letů se nezajímá o architekturu nebo kulturu, což je naprosto zcestné. Znám mnoho lidí, kteří mohli vidět umělecké skvosty Florencie a italské katedrály právě díky zpřístupnění letecké dopravy pracujícím a chudším. Právě proto se domnívají, že je zcela v pořádku, když budou tito lidé moci létat dál: protože jejich cestování je ctnostné.

A kdo jsou ti klimapokrytci? 

Luvvie Emma Thompsonová, bude nadále létat přes Atlantik jen proto, aby se zúčastnila protestů Extinction Rebellion.

Klimatický car John Kerry neomezí létání svým soukromým tryskáčem.

Ani Leonardo DiCaprio nepřestane pendlovat mezi ekologickým kázáním a lety luxusními tryskáči na vzdálenost tisíců kilometrů.

Známá dvojice Harry a Meghan si budou stále létat na večírky s Eltonem Johnem, i když nám ostatním říkají, abychom své uhlíkové topy kompenzovali.

‚Já jsem mnohem důležitější než ty“ – tak nějak  by mohl znít překlad onoho poselství ekoelit. Ostatně stejně jako všech “elit“ před nimi.

Autor je vedoucí politické rubriky časopisu Spiked a moderátor podcastu, The Brendan O’Neill Show.

Překlad a úprava původního textu: Redakce KN

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme