Zakladatelka hnutí Black Lives Matter na 10 let starém videu odhaluje sympatie k Maově Rudé knížce

Deset let staré video, které se nedávno objevilo na sociálních sítích, ukazuje, že spoluzakladatelka hnutí Black Lives Matter (BLM) Patrisse Cullorsová, která sama sebe označuje za „školenou marxistku“, je obdivovatelkou komunistického diktátora Mao Ce-tunga, který má na svědomí největší počet úmrtí v historii.

Ve svém projevu na shromáždění Centra pro strategii práce/společnosti, komunistického think-tanku v Los Angeles, okolo roku 2010 Cullorsová řekla, že zakladatel tohoto levicového think-tanku Eric Mann napsal knihu srovnatelnou s „Maovou Rudou knížkou“, což měl být zjevný kompliment.

Maova Rudá knížka, známá také jako „Citáty předsedy Mao Ce-tunga“, je sbírkou toho, co řekl a napsal diktátor čínské komunistické strany Mao. Během kulturní revoluce byla distribuována čínské komunistické armádě a široké veřejnosti po celé zemi. Obálka byla v sytě červené barvě a odtud kniha získala svůj název. Číňané byli v období kulturní revoluce nuceni učit se nazpaměť, odříkávat a citovat jeho slova v práci i v běžném životě. Byla vytvořena kapesní verze, aby ji lidé mohli snadno nosit stále u sebe, a tak vznikl název „rudá knížka“.

Cullorsová ve svém projevu řekla: „Mluvila jsem s jedním mladíkem z Arizony, který se snaží bojovat proti zákonu S.B. 1070, a on vzal knihu [napsanou Mannem] a řekl: ,Je to jako Maova Rudá knížka‘.“

„A já si říkala: ,Člověče, to samé napadlo i mě.‘ A bylo opravdu skvělé slyšet, že to takhle spojil,“ říká ve videu.

Navrhla mladíkovi koupit „10–15 těchto knih“ a zorganizovat skupinu mládeže, „kde o tom bude mluvit a opravdu se to bude snažit využít“.

„Myslím, že mám opravdu důležitou roli promlouvat k mládeži, možná je to tím, že jsem do hnutí přišla v 17 a půl letech, takže mám prostě talent na to, abych věděla, jak organizovat mladé lidi,“ uvedla Cullorsová ve videu.

Cullorsová je jedním ze tří zakladatelů BLM. Deník New York Post nedávno odhalil, že vlastní čtyři nemovitosti a sídlo v bělošské čtvrti v Los Angeles, a čínští uživatelé sociálních sítí ji označili za „americkou obdobu Sima Nana“.

Sima Nan, čínský analytik a slavný „wumao“, neboli komentátor placený KS Číny, je známý především svou online podporou komunistické strany a kritikou USA. Když čínská veřejnost šokovaně reagovala poté, co zjistila, že Sima s celou rodinou také žije ve Spojených státech, vysvětlil údajně, že „antiamerikanismus je moje práce, pobyt v Americe je můj život“.

Stejně tak videoklip Cullorsové přilákal mnoho lidí, kteří jej sdíleli na sociálních sítích.

Podle článku z roku 2014 na Sohu, jednom z vyhledávačů a internetových médií komunistické strany v Číně, „Maovy citáty“ v roce 1964 upravil a vydal Deník Lidové osvobozenecké armády a byly rozdány všem vojákům a důstojníkům armády „jako zbraně“, jak nařídil Lin Piao (Biao), tehdejší místopředseda Ústřední vojenské komise KS Číny. Brzy poté byla kniha vydána i pro širokou veřejnost a stala se základním kamenem čínské kulturní revoluce. Kolem roku 1966 se již Maovy citáty používaly jako učebnice v čínských školách.

Článek zveřejněný na webových stránkách kknews.cc v roce 2015 ukázal, že Maovy citáty byly vydány v 37 jazycích do 117 zemí a oblastí po celém světě, a server Publishing Perspectives v roce 2010 uvedl, že celkový počet vydání Maových citátů v Číně i v zámoří byl na vrcholu žebříčku nejprodávanějších knih vedle Bible a přesáhl šest miliard prodaných výtisků.

Deník Epoch Times se obrátil na Cullorsovou s žádostí o vyjádření.

Původ hnutí Black Power a jeho vztah k Maovým myšlenkám

Zjištění, že Cullorsová má Maa v oblibě, není překvapivé, pokud se blíže podíváme na vliv Maovy teorie na hnutí Black Power (Černá síla) ve Spojených státech.

Jedním z Maových cílů při zahájení kulturní revoluce bylo vyvézt revoluci do světa a zahájit světovou revoluci. Zakladatel marxistické Strany černých panterů byl Maovým stoupencem.

kulturni revoluce cina
Přetisk plakátu Komunistické strany Číny z doby kulturní revoluce se sloganem: „Rozbij starý svět, vybuduj nový svět“. (The Epoch Times)

V roce 2016 vyšel na stránkách China File článek „Ať rozkvete sto panterů: Černí panteři a Mao Ce-tung“, podle něhož Huey P. Newton, který v roce 1966 založil Stranu černých panterů, považoval Maa za „hrdinu“. Článek dále citoval historiky Robina D. G. Kelleyho a Betsy Escheovou, kteří v roce 1999 v článku pro časopis Kolumbijské univerzity uvedli: „V Harlemu na přelomu 60. a 70. let se zdálo, že každý má výtisk … ,rudé knížky‘“ a že „tato kontroverzní radikální skupina byla hlavní silou kulturní revoluce“.

Mnoho členů Černých panterů zemřelo při přestřelkách s policií, propadlo frakcionářství, uchýlilo se k vraždám v rámci komunity a zemřelo ve vězení.

Podle záznamu na Baidu o Straně Černých panterů jeli někteří členové strany v Kalifornii do čínského knihkupectví v San Francisku, aby si koupili svazky Maových knih po 20 centech. Poté se vydali do areálu Kalifornské univerzity a prodávali je po jednom dolaru, aby vydělali peníze. Za tyto peníze si pak koupili zbraně. Mao prohlásil, že politická moc vyrůstá z hlavně pušky, a Strana černých panterů ukázala, jak se naučit a pružně aplikovat Maovu teorii.

Baidu je v Číně populární vyhledávač a zároveň čínská obdoba Wikipedie, a přestože se říká, že registrovaní uživatelé mohou vytvářet a upravovat příspěvky, je tato webová stránka pod správou a cenzurou čínské komunistické strany.

Podle článku v časopise Tencent Culture z roku 2015, nazvaného „Maovy myšlenky vedly černošské Američany k plánování revoluce“, se Maovy citáty staly povinnou četbou pro členy Strany černých panterů. Po roce 1959 se mnoho vůdců hnutí Black Power, včetně W. E. B. Du Boise, jednoho ze zakladatelů Národní asociace pro podporu barevných lidí (NAACP), vydalo do Číny, aby se setkali s Maem.

V článku na serveru Baidu s názvem „Záhadná skupina při nepokojích v USA odhaluje nejslavnější část historie černošského lidu“, který byl zveřejněn 30. června 2020, autor popsal členy skupiny tak, že „všichni byli černí, oblečení v bojových oblecích, přes ramena nesli pušky a vypadali opravdu impozantně“. Autor, Čou Ťing-jen (Zhou Jingyan), publicista týdeníku World Chinese Weekly, jak ho představila Baidu Baike, přirovnal tyto lidi ke Straně černých panterů, „kdysi černošské skupině, která se se zbraní v ruce postavila útlaku bílých“.

Čou na konci článku napsal: „Když se měl černý svět rozpadnout, byli to oni [členové Strany černých panterů], kdo vystoupil. Bylo to jako mihotavé světlo v bledé noci. Bohužel toto světlo bylo na příliš dlouho zhasnuto.“

World Chinese Weekly je čínská mediální platforma se sídlem v Severní Americe. „World Chinese Weekly, založený v roce 2007 v Chicagu v USA a v roce 2011 přemístěny do Vancouveru, je multimediální čínský týdeník se sídlem v Severní Americe, který vyzařuje do celosvětové čínské populace.“ Cílem mediální společnosti je „zaměřit se na Číňany po celém světě a propagovat čínskou kulturu; umožnit světu pochopit Čínu a pomoci Číně stát se globální,“ uvádí se na jejích internetových stránkách.

Překlad původního článku newyorské redakce: JaS

Převzato z Epoch Times

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!