Maďarsko: zákaz košerování je evropská ostuda

Rozhodnutí Evropského soudního dvora, které umožňuje členským státům zákaz košer porážky zvířat, je ostuda. Médiím to řekl místopředseda vlády a předseda menší koaliční KDNP Zsolt Semjén (na fotografii s židovskou delegací). Maďarsko jako jediný stát EU tak otevřeně zkritizovalo rozhodnutí, jenž soud v Lucemburku vynesl po stížnosti ortodoxních židů Belgie, kde některé regiony produkci masa z košerovaných zvířat zakázaly.

„Rozhodnutí, kterým se potvrzuje zákaz košer rituálního zabíjení v Belgii, je ostudou pro náboženské svobody a ohrožením bezpečnosti židovské komunity v Evropě a je dalším znamením celkového zhroucení našeho tradičního židovsko-křesťanského hodnotového systému,“ řekl Semjén. (Ačkoliv stejná pravidla platí i pro muslimská pravidla halal.)

Soud nerozhodl, že by státy měly rituální porážku košer a halal zakázat, ale že její zákaz je možný a jako takový je v souladu s právem EU, tedy v kompetenci členských států. Podle Jerusalem Postu se v posledních letech v Evropě spojili liberálové s nacionalisty v tažení proti rituální porážce a obřízce novorozených chlapců.

Řada nejen náboženských židovských organizací označila rozsudek za tichou výzvu, že minimálně pro pobožné židy již není v Evropě místo. Semjénova slova ocenil předseda Evropské židovské asociace se sídlem v Bruselu Menachem Margolin, podle něhož „Maďarsko důsledně prokazuje, že jeho slova odpovídají činům.“

Článek Jerusalem Post připomíná, že maďarská vláda vede mnoho sporů s různými EU institucemi a vybočuje i svým konstantně proizraelským hlasováním na mezinárodních fórech.

Vláda však dlouhodobě usiluje o to, aby se Maďarsko stalo regionálním lídrem ve výrobě a vývozu košer potravin a v tom jí zákazy košer porážky v narůstajícím počtu evropských zemí paradoxně napomáhají. Maďarský trh nyní nahrazuje i produkci v Belgii.

Zatím nejnovější velká jatka v Csengele v csongrádské župě otevřela v roce 2017 a vlastní je stát spolu s ortodoxní náboženskou komunitou EMIH spojenou s hnutím Chabad Lubavič. Právě s EMIH a zvláště jejím rabínem Slomó Kövesem vláda udržuje nadstandardní vztahy. Jatka nyní poskytují práci asi dvěma stovkám místních obyvatel.

Během pandemie s pomocí ministerstva zahraničí přicestovalo do Csengele šest dalších šochetů (rituálních řezníků), aby se tak zvýšila produkce masa kvůli velkému zájmu ze zahraničí. Do konce roku 2020 měl být na jatkách v Csengele poražen milion košer drůbeže, což představuje 40 procent veškeré produkce v Evropě.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!