Začala třetí vlna. Máme zvýhodnit očkované? ptá se Orbánova vláda

V Maďarsku se v posledních týdnech mluvilo o blížícím se uvolnění omezení, po dvoutýdenní stagnaci však opět rostou počty nakažených covidem. Za včerejšek jich bylo 2 853 z 20 855 testů, což je nejvíce pozitivních od začátku ledna. Procento pozitivity testů také vzrostlo a namísto 6-8 procent se nyní pohybuje okolo deseti. O prodloužení opatření se rozhoduje jednou měsíčně, vláda původně přislíbila počátek rozvolňování za dobré epidemiologické situace od 1. března.

Podle hlavní lékařky Cecilie Müllerové lze mluvit o nástupu třetí vlny epidemie a proto podle ní není na místě rušit restrikce. Maďaři žijí v současném režimu restrikcí bez přerušení již od 11. listopadu. Nosí se roušky, obchody a drobné služby mohou fungovat do 19:00, restaurace a další pohostinská zařízení pouze v režimu take-away, hotely smí ubytovávat pouze lidi s potvrzením o služební cestě, je zakázáno veškeré srocování a od 20:00 do 5:00 je noční zákaz vycházení. Školky a základní školy nicméně již od září fungují, SŠ a VŠ mají distanční výuku.

Západními vakcínami je naočkováno aktuálně 445 tisíc lidí, z toho 190 tisíc má obě dávky. Orbánova vláda nyní výrazně sází na čínské a ruské očkovací látky. Čínských vakcín firmy Sinopharm už dorazilo 550 tisíc dávek, Sputniku zatím dorazilo 140 tisíc. Všechny Maďarskem nakoupené vakcíny bez schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA) ještě testuje Státní lékový úřad, Sinopharm už nicméně dostal zelenou a od začátku nového týdne se s ním bude očkovat.

Maďarská vláda pošilhává především po inspiraci Srbskem, které má hlavně díky čínské vakcíně třetí největší počet naočkovaných na 100 obyvatel na světě. Mezi naočkovanými jsou i srbští Maďaři z Vojvodiny, na něž se vláda zaměřuje v propagaci čínské vakcíny doma.

Ohledně rozvolňování opatření vláda spustila další národní konzultaci – velmi volnou obdobu referenda, s níž Fidesz přišel, když byl ještě v opozici. Nyní si tak vláda obvykle návodnými otázkami potvrzuje svou politiku, případně se na výsledky konzultací odvolává. Tentokrát se Maďarů ptá na pořadí i konkrétní podobu uvolnění restrikcí i na to, zda mají být zvýhodněni naočkovaní či ti, kdo nemoc v nedávné době prodělali. Otázky jsou tyto:

1) Někteří lidé jsou zastánci postupného rušení epidemických restrikcí krok za krokem, ale podle jiných je lepší všechna opatření zrušit na konci epidemie naráz. Jaký názor zastáváte?

2) Ti, kdo se naočkují či prodělají Covid-19, dostanou covidový průkaz. Někteří podporují, aby lidé s takovým průkazem byli zvolněni z dodržování některých restrikcí. Co si o tom myslíte?

3) Souhlasíte, že je třeba, až to epidemická situace dovolí, nejprve zrušit noční zákaz vycházení?

4) Souhlasíte, že je třeba, až to epidemická situace dovolí, mezi prvními kroky otevřít restaurace a hotely za dodržení přísných hygienických opatření?

5) Souhlasíte, že je třeba, až to epidemická situace dovolí, nejprve obnovit činnost sportovišť (bazény, tělocvičny, posilovny), za dodržování přísných hygienických podmínek?

6) Někteří prosazují, aby návštěva koncertů, festivalů či sportovních událostí byla umožněna [i za stávající situace] naočkovaným či lidem s protilátkami po prodělání nemoci. Podle jiných je třeba s těmito akcemi počkat na konec epidemie. Co si o tom myslíte?

7) Souhlasíte, aby až do konce epidemie mohli do Maďarska vstoupit jen ti cizinci, kteří jsou už naočkovaní [s covid pasy] nebo mají průkaz o prodělání nemoci?

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!