Z Velehradu do Kouře

Svátek slovanských věrozvěstů a Dny lidí dobré vůle na Velehradě, pro mě už po osmnácté. A vždy velký zážitek! Cesta po D1 kupodivu docela šla. Po několika dnech jsem si pustila televizi a velká radost – na ČT2 dávali Smoke.

Film Německo, USA, Japonsko z roku 1995. Myslím, že jsem ho poprvé viděla v roce 1996. Režisér Wayne Wang ho natáčel jako nízkonákladový. Hlavní místo děje – brooklynská trafika s majitelem Auggiem v podání Harvey Kietela. Dodnes si pamatuji dialog hned ze začátku filmu, kdy Auggie rozmlouvá se zákazníkem, který si přišel pro doutníky.

Auggie: „Legislativa nás stejně brzy vyšoupne z byznysu.“

Zákazník: „Jo, sakra brzo, uvidí tě kouřit, postaví tě ke zdi a odstřelí.“

Auggie: „Tabák dnes, sex zítra. Tři nebo čtyři roky a bude trestné i smát se na cizí baby.“

Rok 1995! Ve filmu jsou bílí i černí, nevyřešené rodiny, drogově závislá dcera. Neuvěřitelně silné osudy hrdinů vykreslené s obdivuhodnou jemností a člověčí láskou. Téměř jako memento pro budoucí Me too či Black Lives Matter. Prostě dnes jsme v roce 2021!

Ale dokud na Velehradě vlají vlajky a dokud nám ČT pouští film s podtitulem Kuřáci sobě, pak ještě stále je dobře.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!