Z Fideszu se vytlačit nenechám…

Někdejší „druhý muž ve státě“ János Lázár poskytl obsáhlý rozhovor týdeníku Válasz Online. Otevřeně v něm mluví o svém pádu a poměrech ve straně, navzdory spekulacím o napjatých vztazích Orbána nekritizuje a otevřeně hájí systém „národní buržoazie“, tedy systémového křivení trhu s cílem vytvoření „národně smýšlejícího kapitálu“.
 
Lázár byl jako ministr pověřený řízením úřadu premiéra řadu let druhým nejsilnějším politikem, po volbách na jaře 2018 ale nezískal žádnou funkci a ve funkci byl nahrazen nevýrazným, ale loajálnějším Gergelyem Gulyásem. Od té doby je formálně poslancem, nedávno se stal předsedou tenisové asociace a spravuje majestátní hřebčín v Mezőhegyes.
 
Není možné mít jenom Orbána
 
Orbán od něj také očekává, že získá pro stranu zpátky město Hódmezővásárhely, kde býval dříve starostou. Poté, co jeho nástupce István Almási v roce 2017 zemřel, dostalo se město do rukou opozice.
 
Lázár se v médiích v poslední době objevoval hlavně v souvislosti s tím, že vydal knihu o Churchillovi. V českých médiích se pak objevil před dvěma lety s souvislosti s návrhem zakázat kouření lidem narozeným po roce 2020. Návrh, který Lázár předložil jako vládní zmocněnec na ochranu nekuřáků, však ale ani militantně antikuřácká vláda neschválila.
 
Největším problémem Fideszu podle něj je, že „Orbán je hráčem první linie – je silou Fideszu, má charisma, má nápady a dokáže je realizovat; ve druhé a třetí linii nikdo není a ve čtvrté spolu soupeří hráči podobné kvality“.
 
On se považuje také za hráče čtvrté ligy. Rozdíl mezi zakladatelskou generací – Orbánem, Áderem, Szájerem – a mladšími, je podle něj do očí bijící. Význam přikládá tomu, co starší zakladatelé mohli zažít v 90. letech, ale i předtím – když všichni společně studovali v elitním kolegiu Istvána Bibó a specializovali se na sociální a politické chování Maďarů. Zvlášť Orbána společnost skutečně zajímala. Lázár se od něj hodně naučil, patří ještě k přechodné generaci, ke straně se přidal v roce 1997.
 
Národní buržoazie!
 
Redaktor Lázára konfrontuje s tím, že Fidesz před rokem 2010 tvrdil, že „z východu pochází jen otroctví a plyn“, když kritizoval tehdejší vládu za politiku vůči Rusku a pak sám přiřkl dostavbu elektrárny Paks Rusům a otevírá se na východ. Lázár s odkazem na nezávislost hájí jak rozhodnutí o elektrárně Paks, tak vytváření „národní buržoazie“, tedy vrstvy bohatých podnikatelů spjatých s vládou. Podle Lázára je Maďarsko je slabé, protože po změně režimu převedlo strategická odvětví do zahraničních rukou. A zatímco vůči zahraničnímu kapitálu panuje vlídnost, domácí kapitál je předmětem závisti.
 
Redaktor se ptá, jestli je v pořádku, že se politikům jejich vklady vracejí formou výletů na jachtách a podobně a naráží na ministra zahraničí Pétera Szijjártóa a jeho dovolenou na jachtě miliardáře Lászlóa Szíjje.
 
Lázár říká, že „Szijjártó je jedním z nejlepších ministrů zahraničí v Evropě, který vykonává nadlidskou práci“. Vztah mezi politikou a domácím kapitálem se podle něj urovná sám v následujících desetiletích. Je to ale stále lepší, než žádný nemít. Pro nezávislost země je „zapotřebí maďarská většina v odvětvích financí, energie, maloobchodu s potravinami a médií“.
 
Maďarsko podle něj stále potřebuje lidi jako byl Ferenc Chorin – prominentní maďarský židovský magnát a politik za Uherska a později za Horthyho režimu. „Existence zdrojů v národních rukou je ctností a je třeba překonat dětské nemoci, systém z nich vyroste,“ říká s odkazem na pochybné zakázky pro premiérovy příbuzné a přátele a korupci. Je přesvědčený, že časem ustane i státní financování profesionálního sportu. „Jen Fidesz může být lepší než Fidesz,“ říká s odkazem na obnovitelnost strany.
 
Číňané ne!
 
Připouští nicméně případ „skutečné korupce“ v kauze Buda Gardens, na němž se podíleli jeho podřízení. Ačkoliv prokuratura nezjistila porušení zákona, říká, že „šlo o jasný zločin“ a přiznává „manažerskou chybu“.
Opozice podle něj potřebu finanční a politické nezávislosti země nechápe, nicméně nesouhlasí s přílišným otevíráním Číňanům, zatímco „ve střední Evropě musí vzniknout samostatná politická a ekonomická jednotka“, spolupráce s Američany a Evropskou unií musí být na prvním místě.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!