West Point: pryč s Robertem E. Lee

Na Vojenské akademii Spojených států ve West Pointu odstranili všechny zmínky o lidech spojených s Konfederací. Náplnila se tím směrnice Ministerstva obrany USA, která stanovila, že každý, kdo dobrovolně sloužil Konfederaci, nemůže být oslavován. Z West Pointu tak zmizela i portrét a busta Roberta Edwarda Leea, generála Konfederačních vojsk v americké občanské válce. Generál Robert E. Lee patří mezi nejvýznamnější vojevůdce 19. století vůbec a je uznáván jako nejlepší stratég americké Občanské války (1861–1865). Generál na West Pointu studoval a poté mu v letech 1852 – 1855 i velel. Jeho portrét byl uložen do skladu. Výměnou zde bude umístěn portrét generála Ulyssese S. Granta, který jako vrchní velitel vojsk Unie vojska Konfederace generála Leea nakonec porazil.

V Občanské válce Severu proti Jihu padlo kolem 600 tisíc Američanů a jde tak o nejtragičtější americký konflikt všech dob. Připomínání vojevůdců z obou stran konfliktu po 150 let dopomáhalo k usmíření stran války. Odstraňování památníků poražených, je zejména ze strany republikánů a jejich příznivců vnímáno s velkou nelibostí a jako výraz arogantní nadřazenosti federální vlády.

Působnost směrnice Ministerstva obrany USA se týká jen federálních institucí. Směrnice vychází ze expertní zprávy z 29. srpna 2022 o doporučených změnách na West Pointu a Námořní akademii USA.