Vznikne v Británii druhá Fox News?

Z BBC odchází známý moderátor Andrew Neil (na fotografii). Stál u zrodu soukromé Sky News a předsedá vedení společnosti, pod kterou spadá mimo jiné pravicový týdeník Spectator. V průběhu 25 let působení a moderování ve veřejnoprávním médiu si vydobyl značné renomé. Přes jeho dřívější působení ve studentské organizaci Konzervativců své hosty nešetřil, ať už zastupovali jakékoliv politické názory. Své o tom ví i jinak vždy suverénní americký konzervativní komentátor a aktivista Ben Shapiro, který se na interview s ním evidentně nepřipravil a po šestnácti minutách odešel značně rozezlen. Z médií však Neil zdaleka neodchází. Zasedne ve vedení nově vznikající zpravodajské televizní stanice GB News, která může otřást zavedenými vodami britských médií.

Odchod Neila a nová konkurence nepřichází pro BBC v nejlepší chvíli. Její sledovanost v průběhu posledních let významně poklesla. K tomu má nepříznivé vztahy s aktuální vládou, která si pohrává s myšlenkou dekriminalizace neplacení poplatků, veledůležitého zdroje financování BBC.

Informací o GB News zatím nelze zjistit mnoho, i když už tak lze ledacos vyčíst. Dle Neila se zaměří na ty, kteří se cítí přehlíženi již existujícími zpravodajskými kanály. Neil taktéž sdělil, že „budeme (GB News) prosazovat solidní, vyváženou debatu s řadou úhlů pohledu na problémy, které ovlivňují všechny ve Velké Británii, nejen ty, kteří žijí v oblasti Londýna.“ Už tyto zmínky dávají tušit, kam se chce televize vydat. Lze vidět určité podobnosti s myšlenkou, na níž vznikala Fox News –  „ostatní hlavní zpravodajské televize sledují hlavně liberálové, my se tedy zaměříme na konzervativce.“

Tato idea však naráží na jeden problém. Britská kultura televizních médií se značně liší od té zaoceánské. V USA jak CNN, tak Fox News a další nepokrytě sympatizují s Republikány či Demokraty. Britské televize se takto nechovají. Dělají to také z důvodu přísnější regulace v oblasti politického zpravodajství, kterou hlídá regulační úřad Office of Communications (Ofcom). Americkým stranickým stylem o politice už jen kvůli právním normám informovat nemůže. Přesto GB News samozřejmě významný prostor pro manévrování má a nabízí se jí možnost zdůrazňovat určitý úhel pohledu tak dlouho, že vystaví diváky i jiným názorům.

Neilovu znalost mediálního prostředí nelze pominout. Hlavní oponent nové stanice řeší aktuálně vlastní problémy. GB News se svým stylem nestane kopií Fox News, ale má šanci podobným způsobem překreslit mapu televizního zpravodajství Velké Británie zapojením konzervativnějšího elementu. Přesto ještě neexistuje dostatek informací pro vytvoření jasné představy o tom, jak bude GB News fungovat a s jakým ohlasem se setká. Více informací přijde již příští rok, kdy je naplánován začátek vysílání.

Autor je řadovým členem Občanské demokratické strany.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!