Vzhůru k nulovým emisím!

Zcela v mediálním stínu korony schválilo včera večer plénum Evropského parlamentu návrh tzv. klimatického zákona. Až vstoupí někdy koncem roku v platnost, stanoví závazné cíle emisí CO2 pro všechny členy EU. Tedy i pro nás.
 
Legislativa obsahuje závazek uhlíkové neutrality do roku 2050 – pro každý stát jednotlivě, nejen pro EU jako celek! „Zelená většina“ v EP dál odhlasovala závazek snížit emise do roku 2030 o 60 %. Tady se jedná o typickou stachanovštinu. Když EK loni v létě navrhla cíl 50 až 55%, tak EP si vyžádal dopadovou studii. Minulý týden ji do EP donesl Timmermans. V analýze se uvádí, že těch 50-55 % je maximem, co lze dokázat. Takže většina EP cíl zvedla. Je to fakt absurdní – když se hodí závěry vědců, tak apelují, abychom je následovali. Když jim naopak závěry vědců nevyhovují, tak dají přednost víře a ideologii…
 
Návrh ale obsahuje další hrůzu. Má jednotlivcům i nevládkám umožňovat, aby státy žalovali u evropských soudů, když budou mít pocit, že pro klima nedělají dost. Bude to fakt pěkný mazec. Neškodí proto se podívat, jak kdo z českých europoslanců hlasoval. Já jsem byl proti – spolu s většinou ostatních. Naopak pro byli Piráti (a také S. Polčák ze STAN) – že by už ta jejich koalice fungovala i v EP a měla zelenou barvu?
 
Návrh teď poputuje do trialogu, tzn. jednání mezi Radou (státy), Komisí a EP. Ještě se dá očekávat boj o to, zda cíl do roku 2030 bude nakonec 55 nebo 60 %. Se stachanovštinou mají totiž problém i Němci….
 

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS, která je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!