Vyžeňte Germaine Greerovou aneb o počátcích deplatformingu v Čechách

Pražský spisovatelský festival pozval známou feministku a čelí nátlaku aktivistů, aby pozvání zase zrušil. Kvůli její „transfobii“.

Germaine Greer je australská feministka druhé vlny, dnes už osmdesátiletá, se kterou se neshodnu skoro v ničem. V podstatě jsme ideové protipóly. Ale nikdy by mě nenapadlo tlačit na jinou organizaci, aby jí odřekla pozvání. Bojovníky světla a pokroku to holt napadá, takže když si pražský spisovatelský festival tuto dámu pozval k otevření diskuse „Krása spasí svět“, začal verbální teror. 

Nuže, ač je G.G. někde jinde než já, cítím povinnost se jí zastat. Toto je totiž, milí čtenáři, projev pokusu o deplatforming – rakoviny moderní společnosti, která postupně proniká do dalších a dalších zemí a sociálních kontextů. Ani zde v kotlince nejsme úplně chráněni a virtuální hon na Germaine Greerovou představuje jedny z prvních uzlíčků metastáz v dosud převážně zdravém organismu.

(Sociologa Hampla nedávno vyhnali ze dvou knihoven (druhý případ i s podporou Libereckého kraje), protože … napsal o svých myšlenkách knihu. Divím se, že ji pro jistotu ještě obřadně nespálili před budovou za zpěvu manter „inkluze, diverzita a smrt, smrt, smrt rasistickým štváčům z alt-rightu“. K téhle mentalitě by to sedělo.)

Proti USA a dalším státům, které byly tímto jevem napadeny jako první, máme dvě výhody: určitou zkušenost s podobnými jevy z doby vlády NSDAP a následně KSČ, což se týká hlavně starších generací. A také možnost vidět, jak to vypadá, když se proces nechá živelně probíhat a metastázy růst. To můžou vidět všichni, chtějí-li. To se děje právě teď.

Situace na Západě je totiž v tomhle směru daleko horší. Nebo, z něčího hlediska, pokrokovější. Když můžou studenti Harvardu vyhnat z děkanské role špičkového právníka za to, že má tu drzost obhajovat nepopulární osobu (Harveyho Weinsteina), a ani to, že je černé pleti mu v takovém případě nepomůže, nutně si vzpomenete na totalitní princip, podle kterého je obhajoba součástí obžaloby.

Dotyční přitom žijí v úplně jiném vesmíru. Tvrdí, že dotyčná hlásá to samé, co je rasismus, antisemitismus, homofobie a podobně.  Nic takového samozřejmě Greerová nehlásá (dávno by byla za mřížemi, Austrálie má na tohle paragrafy), prostě jenom tvrdí, že ženy nemají penis. Ale v očích aktivistů je to v podstatě to samé co propagace genocidy. 


Kratičký otevřený dopis pro lidi, kteří se stanou terčem takového kobercového náletu psychopatů.

 

S potěšením konstatuji, že pražský spisovatelský festival zatím odolává. Ačkoliv to v komentářích vypadá, že z tajné vojenské laboratoře nešťastnou náhodou uniklo hejno naklonovaných prokurátorů Urválků, Germaine Greer je stále na seznamu hostí.

Pěkné a filozoficky konzistentní zdůvodnění, přátelé, ale nemohu se zbavit dojmu, že hážete perly sviním a moc se s nimi tzv. mažete. Lidé, kteří na vás vytáhli verbální hnojomety, nejsou žádnými fandy otevřené výměny názorů. Těm jde o moc, moc, moc a mít moci moc. A nevylučuji ani závist, protože proti Greerové jsou to vesměs nýmandi.

Já bych asi na vašem místě použil nějaký verbální šrapnel. Nemusí být nutně vulgární. Stačí třeba:

„Máte smůlu!“

MARIAN KECHLIBAR, Z BOŽÍ MILOSTI AUTOR BLOGÍSKU KECHLIBAR.NET

Ať si bezmocně buší pěstí do zdi a překousnou vzteky klávesnici.

Beztak je počítač jenom opresivní konstrukt starých bílých mužů. Vlastně by na něj neměli ani sáhnout, aby se neposkvrnili.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč